Μεγάλη πρόκριση για τη Γραμματικοπούλου στο 75άρι της Γαλλίας

tn team Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 - 17:10

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου επέστρεψε από το 4-6, 4-5 και κέρδισε τη Νο.7 του ταμπλό, Olivia Gadecki, ξεκινώντας με μια πολύ καλή νίκη την προσπάθειά της στο Croissy-Beaubourg της Γαλλίας.

Η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έκανε μια μεγάλη ανατροπή απέναντι σε μια πολύ δυνατή παίκτρια στην πρεμιέρα της στο τουρνουά 60.000 δολαρίων του Croissy-Beaubourg της Γαλλίας (ITF W75).

Συγκεκριμένα κέρδισε την 21χρονη Αυστραλή Olivia Gadecki, Νο.149 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, με 4-6, 7-6 (2), 7-5, έπειτα από 2 ώρες και 12 λεπτά αγώνα.

Η Ελληνίδα παίκτρια έμεινε από νωρίς πίσω με break στο 1ο σετ και δεν μπόρεσε να επιστρέψει, ενώ στο 2ο σετ βρέθηκε πίσω με break στο 4-5. Σε ένα σημείο που και οι δυο δυσκολευόντουσαν στο σερβίς, η Βαλεντίνη κατάφερε να μείνει στο ματς ισοφαρίζοντας σε 5-5, ενώ κράτησε και το σερβίς της για να περάσει μπροστά με 6-5.

Το ίδιο έκανε και η Gadecki, στέλνοντας το σετ στο tie-break. Εκεί η 27χρονη Ελληνίδα ήταν αισθητά καλύτερη, απέφυγε τα λάθη και επιβλήθηκε με 7-2, για να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο σετ.

Στο αποφασιστικό σετ προηγήθηκε με 4-1 και με 5-3, όμως η Gadecki έσωσε διπλό match point στο 9ο game και μείωσε σε 5-4. Μετά απ' αυτό έκανε και το break για το 5-5 η Αυστραλή, με τη Βαλεντίνη να μένει ψύχραιμη σε κρίσιμο σημείο και να κερδίζει τα δυο επόμενα games, για να ολοκληρώσει τη μεγάλη νίκη της.

Στον 2ο γύρο της indoor διοργάνωσης του Croissy-Beaubourg, η Γραμματικοπούλου θα αντιμετωπίσει είτε τη Γαλλίδα Margaux Rouvroy, No.258 στον κόσμο, που κέρδισε τη 18χρονη Ρωσίδα Elena Pridankina, Νο.290 στον κόσμο και συμπαίκτριά της Βαλεντίνης στο διπλό αυτή την εβδομάδα, με 6-4, 4-6, 7-5.