Κέρδισε τον αμερικάνικο τελικό στο Χιούστον ο Shelton (vid)

© Jared Wickerham/US Clay
tn team Δευτέρα, 08 Απριλίου 2024 - 0:45

O Ben Shelton κατέκτησε τον 1ο τίτλο της καριέρας του στο χώμα, κερδίζοντας στον αμερικάνικο τελικό του Χιούστον τον Frances Tiafoe με 2-1 σετ.

Ο ταλαντούχος Αμερικανός τενίστας, που είναι 21 ετών, πήγε στο τουρνουά του Χιούστον έχοντας μόλις 2 tour-level νίκες σε 9 αναμετρήσεις στο χώμα, καθώς και 5 διαδοχικές ήττες!

Αυτή την εβδομάδα κέρδισε 4 παιχνίδια στη σειρά και αναδείχθηκε πρωταθλητής στο US Men's Clay Court Championships, γράφοντας και ιστορία για το τουρνουά, αφού έγινε ο νεότερος πρωταθλητής μετά από 22 χρόνια, από όταν το κατέκτησε στα 19 του ο Andy Roddick.

Καμία νίκη δεν ήρθε εύκολα για τον Shelton, Νο.1 στο ταμπλό και Νο.15 στον κόσμο, που στην πρεμιέρα του είχε χρειαστεί να επιστρέψει από σετ πίσω, κερδίζοντας τον Zizou Bergs με 3-6, 6-4, 6-3. Στη συνέχεια κέρδισε τον Brandon Nakashima στα προημιτελικά με 7-5, 7-6 (9) και τον Tomas Martin Etcheverry στα ημιτελικά με 6-7 (4), 6-4, 6-4.

Στον σημερινό τελικό έπαιξε ξανά τρια σετ, κερδίζοντας τον Frances Tiafoe με 7-5, 4-6, 6-3, σε 2 ώρες και 16 λεπτά.

Πέτυχε 11 άσους και κέρδισε το 83% των πόντων του στα πρώτα σερβίς ο Shelton, ο οποίος απέδειξε ότι μπορεί και στο χώμα να είναι ένας πολύ επικίνδυνος παίκτης.

Ήταν ο 2ος τίτλος σε 2 τελικούς για τον 21χρονο, που είχε κατακτήσει τον πρώτο του τον περασμένο Οκτώβριο στο 500άρι του Τόκιο. Τη Δευτέρα (08/04) θα ανεβεί για 1η φορά στην καριέρα του στο Νο.14 της παγκόσμιας κατάταξης.