ATP
Πρεμιέρα για Σάκκαρη στη Μελβούρνη

 
Μαρία Σάκκαρη
Μαρία Σάκκαρη Φωτογραφία: Jimmie48 / WTA
 
tennisnews team Τετάρτη, 03 Φεβρουαρίου 2021 13:38

Η Μαρία Σάκκαρη θα πραγματοποιήσει την πρεμιέρα της στη φάση των "16" του Grampians Trophy της Μελβούρνης τα ξημερώματα της Πέμπτης, απέναντι στην πολύ ταλαντούχα Leylah Fernandez. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα της αυριανής ημέρας στα τουρνουά της Μελβούρνης.

UPDATE: Το πρόγραμμα της Πέμπτης έχει αναβληθεί μέχρι νεοτέρας

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, η οποία πέρασε με bye στον 2ο γύρο του Grampians Trophy μετά την απόσυρση της Bianca Andreescu από το τουρνουά, θα βγει στο Court 8 του Melbourne Park περίπου στις 05:00 το πρωί ώρα Ελλάδας, για να αντιμετωπίσει τη 18χρονη Leylah Fernandez, που σήμερα κέρδισε την Sloane Stephens με το εντυπωσιακό 6-3, 6-1.

Θα είναι η 3η κατά σειρά αναμέτρηση του συγκεκριμένου γηπέδου, με την πρώτη να ξεκινάει στις 01:30 ώρα Ελλάδας, μεταξύ της Belinda Bencic και της Sorana Cirstea. Θα ακολουθήσει, όχι πριν τις 03:00, το παιχνίδι της Elena Rybakina με την Barbora Krejcikova και μετά την ολοκλήρωσή του θα παίξει η Σάκκαρη με τη νεαρή Καναδή.

Στη Margaret Court Arena θα αγωνιστούν για τα προημιτελικά πια οι Ashleigh Barty, Naomi Osaka και Serena Williams, ενώ στο παιχνίδι που ξεχωρίζει και θα κλείσει το πρόγραμμα της ημέρας, η Garbine Muguruza θα αντιμετωπίσει τη Sofia Kenin. Πολύ μεγάλα ονόματα, όπως οι Simona Halep, η Elina Svitolina και η Victoria Azarenka, θα αγωνιστούν και στο Court 3.

Τέλος, ο Νικ Κύργιος για τον 3ο γύρο του Murray River Open θα αντιμετωπίσει τον Borna Coric περίπου στις 06:00 το πρωί στη Margaret Court Arena, ενώ στη 1573 Arena θα παίξουν οι Stan Wawrinka, Felix Auger-Aliassime και Grigor Dimitrov.

Το πρόγραμμα της Πέμπτης (04/02):

Margaret Court Arena:
02:00 Ashleigh Barty (1) v. Shelby Rogers Yarra Valley Classic
04:00 Irina-Camelia Begu v. Naomi Osaka (2) Gippsland Trophy
06:00 Borna Coric (4) v. Nick Kyrgios (13) Murray River Open
09:30 Danielle Collins v. Serena Williams (5) Yarra Valley Classic
11:30 Garbine Muguruza (6) v. Sofia Kenin (2) Yarra Valley Classic

1573 Arena:
02:00 Marcos Giron v. Daniel Evans (8) Murray River Open
04:00 Stan Wawrinka (1) v. Alex Bolt Murray River Open
06:00 Jiri Vesely v. Ricardas Berankis Murray River Open
08:00 Jordan Thompson (11) v. Mario Vilella Martinez Great Ocean Road Open
10:00 Egor Gerasimov v. Felix Auger-Aliassime (3) Murray River Open
12:00 Alexei Popyrin v. Grigor Dimitrov (2) Murray River Open

Court 3:
02:00 Miomir Kecmanovic (7) v. Salvatore Caruso Great Ocean Road Open
04:00 Elise Mertens (7) v. Elina Svitolina (3) Gippsland Trophy
06:00 Simona Halep (1) v. Ekaterina Alexandrova (9) Gippsland Trophy
08:00 Kaia Kanepi v. Karolina Muchova (8) Gippsland Trophy
10:00 Marketa Vondrousova (8) v. Podoroska/Kvitova Yarra Valley Classic
12:00 Victoria Azarenka (3) v. Yulia Putintseva Grampians Trophy

Court 8:
01:30 Sorana Cirstea v. Belinda Bencic (2) Grampians Trophy
03:00 Barbora Krejicikova v. Elena Rybakina (4) Grampians Trophy
05:00 Maria Sakkari (5) v. Leylah Fernandez Grampians Trophy

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.