Συνεχίζει την υπεράσπιση ο Alcaraz (vid)

© AELTC/Jonathan Nackstrand
tn team Τρίτη, 09 Ιουλίου 2024 - 20:55

Ένα ακόμα βήμα προς την υπεράσπιση του τίτλου του στο Wimbledon έκανε ο Carlos Alcaraz, ο οποίος ξεπέρασε και τον Tommy Paul στα 4 σετ και έκλεισε έναν μεγάλο ημιτελικό με τον Daniil Medvedev.

Παρότι βρέθηκε πίσω με σετ, ο Carlos Alcaraz κέρδισε τα 3 επόμενα απέναντι στον Tommy Paul, επιβλήθηκε του Αμερικανού με 5-7, 6-4, 6-2, 6-2 και προκρίθηκε στους "4" του Wimbledon.

Απέναντι σε έναν αντίπαλο που συνηθίζει να του προκαλεί... πονοκέφαλο, ο Alcaraz έμεινε πίσω με σετ και με break, ωστόσο βρήκε λύσεις στο υπόλοιπο του παιχνιδιού και όσο περνούσε η ώρα άνοιγε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, για να ανατρέψει -φαινομενικά τουλάχιστον- εύκολα τα πράγματα.

Πιο αναλυτικά, ο 21χρονος Ισπανός είχε κάνει πρώτος το break και στο 1ο σετ, ωστόσο το χαμόγελο δεν έμεινε πολύ στο πρόσωπό του, αφού από το 2-1 ισοφαρίστηκε άμεσα σε 2-2.

Και μπορεί στο 6ο game να χρειάστηκε να σβήσει 4 break points για να αποφύγει το 2ο break και να ισοφαρίσει σε 3-3, στη συνέχεια του σετ όμως είχε ευκαιρίες για να πάρει εκείνος τον έλεγχο και τις σπατάλησε, χάνοντας ένα break point στο 7ο game (3-3) και άλλο ένα στο 9ο (4-4). Ο Αμερικανός κράτησε το σερβίς του και στις δυο περιπτώσεις και τελικά πήρε το 1ο σετ με break στο 12ο game, για το 7-5.

Ο Paul έβαλε κι άλλα προβλήματα στον Alcaraz, ανοίγοντας με ένα break το 2ο σετ, για το 2-0. Ο Alcaraz ωστόσο απάντησε άμεσα και δεν έμεινε εκεί, αφού στο 7ο game έκανε και 2ο break και πέρασε μπροστά με 4-3.

Κράτησε το σερβίς του ως το τέλος για την ισοφάριση ο Ισπανός, ο οποίος πήρε "κεφάλι" και στο 3ο σετ με 3-1. Κι ενώ έχασε τριπλό break point για το 4-1, αντιμετώπισε 2 break points για το 3-3 στο 6ο game, στο τελευταίο σημείο του αγώνα που ο Paul έγινε απειλητικός.

Ο Alcaraz απέτρεψε τον κίνδυνο και κράτησε τελικά το σερβίς του για το 4-2, για να κάνει νέο break στο επόμενο game και να κλείσει με love service game το 3ο σετ, στο 6-2.

Όπως είπαμε δεν μπόρεσε να γίνει ξανά απειλητικός ο Paul, με τον Alcaraz να τον "σπάει" άλλες 2 φορές στο 4ο σετ και να φτάνει σε ένα προβάδισμα ασφαλείας με 5-1. Με love service game στο 8ο game έκλεισε και αυτό το σετ ο Ισπανός, ο οποίος κέρδισε 18/24 games μετά το 5-7, 0-2, παρόλο που στην πραγματικότητα δεν ήταν τόσο εύκολο να πάρει αυτό το ματς, όσο δηλώνει το τελικό σκορ.

Ο Alcaraz πάντως παραμένει σε τροχιά υπεράσπισης τίτλου όπως και να 'χει και έκλεισε έναν μεγάλο ημιτελικό με τον Daniil Medvedev. Θυμίζουμε πως ο Medvedev είχε κερδίσει νωρίτερα τον Jannik Sinner με 3-2 σετ.

Θα είναι ο 6ος ημιτελικός καριέρας σε Grand Slam διοργάνωσης για τον Alcaraz, καθώς και ο 6ος στα 7 τελευταία majors που έλαβε μέρος, με εξαίρεση μόνο το Australian Open φέτος, όπου αποκλείστηκε στα προημιτελικά.

Ο εντυπωσιακός Ισπανός, είναι ακόμα εντός διεκδίκησης του "double" σε Roland Garros και Wimbledon, κάτι που ελάχιστοι έχουν καταφέρει στην ιστορία, ενώ αν επαναλάβει τον θρίαμβο του Παρισιού θα είναι και η 1η φορά που υπερασπίζεται Grand Slam τίτλο.