O Thiem απέκλεισε τον Cilic (vids)

Dominic Thiem
Dominic Thiem Eurosport
tennisnews team Κυριακή, 06 Σεπτεμβρίου 2020 - 10:26

Ο Dominic Thiem έχασε ένα σετ αλλά δεν είχε μεγαλύτερα προβλήματα απέναντι στον Marin Cilic, για να προκριθεί στον 4ο γύρο του US Open. Στην τελική 16άδα μπήκαν ακόμα οι Daniil Medvedev, Felix Auger-Aliassime και Andrey Rublev.

Σε έναν από τους αγώνες που ξεχώριζαν από τα ζευγάρια του 3ου γύρου, ο Dominic Thiem επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και επιβλήθηκε του Marin Cilic με 6-2, 6-2, 3-6, 6-3, για να εξασφαλίσει την παρουσία του στη δεύτερη εβδομάδα του US Open.

Ο φιναλίστ του Australian Open και Νο.2 στο ταμπλό του US Open, έκανε έναν πολύ καλό αγώνα στο Arthur Ashe Stadium, φτάνοντας τους 40 winners, με μόνο 28 αβίαστα λάθη. Ο Αυστριακός φάνηκε ευάλωτος μόνο για ένα διάστημα στο παιχνίδι, από τα μέσα του 3ου σετ, όταν υπέστη το μοναδικό break σε όλο το παιχνίδι, έως και τα μέσα του 4ου σετ, όπου ο Cilic είχε την ευκαιρία να προηγηθεί με break, στο 2-2, 15-40.

Ο Thiem έσβησε 3 break points σ' αυτό το game και στο αμέσως επόμενο game έκανε το break εκείνος, για να περάσει μπροστά με 4-2. Στο 9ο game o Αυστριακός χρειάστηκε να επιστρέψει από το 15-40, αλλά κατάφερε να κλείσει το παιχνίδι χωρίς να μπει σε άλλες περιπέτειες, λίγο πριν συμπληρωθούν 2,5 ώρες στο ματς.

Στον 4ο γύρο του US Open o Thiem θα αντιμετωπίσει τον Felix Auger-Aliassime, που έκανε ένα εντυπωσιακό παιχνίδι και κέρδισε τον Corentin Moutet με 6-1, 6-0, 6-4, σε 1 ώρα και 57 λεπτά. Χάρη στη νίκη αυτή, ο 20χρονος Καναδός μπήκε για πρώτη φορά στη 16άδα ενός Grand Slam στην καριέρα του.

Ο Daniil Medvedev ολοκλήρωσε την άψογη 1η του εβδομάδα στο τουρνουά με νίκη επί του JJ Wolf με 6-3, 6-3, 6-2, περνώντας έτσι στον 4ο γύρο χωρίς να έχει ακόμα χαμένο σετ. Εκεί θα αντιμετωπίσει τον Frances Tiafoe, που κέρδισε τον Marton Fucsovics με 6-2, 6-3, 6-2.

Ούτε οι Matteo Berrettini και Andrey Rublev έχασαν σετ, δημιουργώντας ακόμα ένα ζευγάρι για τον 4ο γύρο. Ο Ιταλός επιβλήθηκε του Casper Ruud με 6-4, 6-4, 6-2, ενώ ο Ρώσος έχασε μόνο 4 games από τον Salvatore Caruso, ισοπεδώνοντάς τον με 6-0, 6-4, 6-0.

Αντίθετα, ο Alex De Minaur επέστρεψε από το 1-2 σετ πίσω και κέρδισε τον Karen Khachanov με 6-4, 0-6, 4-6, 6-3, 6-1, για να μπει στη φάση των "16", όπου θα συναντήσει ακόμα έναν παίκτη που έχανε με 1-2 σετ αλλά πήρε τη νίκη, τον Vasek Pospisil.

O Pospisil έκανε ένα μεγάλο ματς και πήρε μια πολύ σπουδαία πρόκριση, αφήνοντας εκτός το Νο.8 του ταμπλό, Roberto Bautista Agut, με 7-5, 2-6, 4-6, 6-3, 6-2. Θα είναι μόλις η 2η παρουσία του 30χρονου Καναδού σε 4ο γύρο Grand Slam διοργάνωσης και 1η από το 2015, όταν είχε παίξει στα προημιτελικά του Wimbledon.