Βρήκε λύσεις η Osaka (vids)

Naomi Osaka
Naomi Osaka Eurosport
tennisnews team Παρασκευή, 04 Σεπτεμβρίου 2020 - 22:14

Σε ένα παιχνίδι που αρχικά έδειχνε να ελέγχει, η Naomi Osaka κινδύνεψε από τη Marta Kostyuk, αλλά τελικά βρήκε τον τρόπο να πάρει τη νίκη και την πρόκριση για την τελική 16άδα του US Open.

H πρωταθλήτρια του 2018 επικράτησε της 18χρονης Kostyuk με 6-3, 6-7 (4), 6-2 και εξασφάλισε την παρουσία της στον 4ο γύρο του US Open, όπου θα αντιμετωπίσει μια εκ των Anett Kontaveit και Magda Linette.

Η Osaka πήρε σχετικά εύκολα το 1ο σετ, στο οποίο δεν αντιμετώπισε κανένα break point και έκανε 2 break, στο 5ο (3-2) και στο 9ο game (6-3), ενώ είχε και τριπλή ευκαιρία για ακόμα ένα break στο 7ο game (2-4, 0-40), την οποία τελικά σπατάλησε.

Στο 2ο σετ έχασε 7 ακόμα ευκαιρίες για να κάνει πρώτη το break, μια στο 2ο game και ακόμα 6 στο 4ο game, το οποίο ήταν καθοριστικό για την Kostyuk, που κράτησε το σερβίς της μετά από 7 ισοπαλίες και ισοφάρισε σε 2-2.

Αργότερα η νεαρή Ουκρανή έκανε και το πρώτο της break στο παιχνίδι, για να προηγηθεί με 5-3. Έχασε ωστόσο ένα set point για να κάνει με break το 6-3 και να κλείσει το σετ, με την Osaka να επιστρέφει σε αυτό λίγο μετά, ισοφαρίζοντας σε 5-5. Στο tie-break ωστόσο, η Kostyuk ανέτρεψε το 0-2 και κέρδισε τους 7 από τους 9 τελευταίους πόντους του σετ, για να επικρατήσει με 7-4.

Στο 3ο σετ η Osaka ήταν πίσω με 1-2 και χρειάστηκε να επιστρέψει από το 0-40 στο 4ο game, για να σταθεί όρθια και να ισοφαρίσει σε 2-2. Αυτό ήταν και το σημείο που της έδωσε ξανά το momentum, με την 23χρονη Γιαπωνέζα να κερδίζει τα υπόλοιπα games του αγώνα και να φτάνει στη νίκη έπειτα από 2 ώρες και 33 λεπτά.

Στον 4ο γύρο προκρίθηκε επίσης η Jennifer Brady, η οποία διανύει την καλύτερη φάση της καριέρας της και κέρδισε την Caroline Garcia με 6-3, 6-3. Η Αμερικανίδα θα διεκδικήσει την πρώτη της είσοδο σε έναν τόσο μεγάλο προημιτελικό, απέναντι στην Angelique Kerber, που επικράτησε της Ann Li με 6-3, 6-4.

Τέλος, η Petra Martic σταμάτησε την πορεία της Varvara Gracheva με 6-3, 6-3 και θα παίξει στον 4ο γύρο με τη Yulia Putintseva, που επικράτησε της Aliaksandra Sasnovich, με 3-6, 6-2, 6-1.