"Σκόνταψε", αλλά σηκώθηκε ο Zverev (vids)

tennisnews team Τρίτη, 01 Σεπτεμβρίου 2020 - 0:09

Παρά την απώλεια του 2ου σετ, o Alexander Zverev πήρε τη νίκη επί του Kevin Anderson με 3-1 σετ και συνεχίζει στον 2ο γύρο του US Open. Πρόκριση και για τον Denis Shapovalov, ενώ αντίθετα εκτός έμεινε το Νο.9 του ταμπλό, Diego Schwartzman, που έχασε προβάδισμα με 2-0 σετ!

Ο Alexander Zverev έκανε έναν πολύ καλό αγώνα στην πρεμιέρα του στο US Open και παρά την απώλεια του 2ου σετ έμεινε ψύχραιμος και πήρε τη νίκη επί του Kevin Anderson με 7-6 (2), 5-7, 6-3, 7-5.

Ήταν κλειστό παιχνίδι, όπως προδίδει και το τελικό αποτέλεσμα, αλλά ο "Sascha" ανέβασε το επίπεδό του όταν χρειάστηκε και έκανε από ένα break σε 3ο και 4ο σετ, για να "σφραγίσει" την πρόκριση χωρίς να κινδυνέψει περαιτέρω.

Στον 2ο γύρο του νεοϋορκέζικου Grand Slam, o Zverev θα αντιμετωπίσει τον 19χρονο Brandon Nakashima, που κέρδισε τον Paolo Lorenzi με 6-3, 6-2, 7-6 (3) και πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε major διοργάνωση.

4 σετ χρειάστηκε και ο Denis Shapovalov, ο οποίος επιβλήθηκε του Sebastian Korda με 6-4, 4-6, 6-3, 6-2, ενώ ευκολότερα προκρίθηκε στον 2ο γύρο ο Borna Coric, ο οποίος κέρδισε τον Pablo Andujar με 7-5, 6-3, 6-1. Επόμενος αντίπαλος για τον Coric θα είναι ο Juan Ignacio Londero, που κέρδισε τον Evgeny Donskoy με 6-3, 6-3, 7-5.

Ο Hubert Hurkacz κέρδισε τον Peter Gojowczyk με 6-3, 6-4, 6-4 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Alejandro Davidovich Fokina, που πήρε τη νίκη με 3-6, 6-4, 6-3, 1-6, 6-0. Στα 5 σετ πήγε και ο αγώνας του Diego Scwhartzman με τον Cameron Norrie, στον οποίο μάλιστα ο Schwartzman είχε προηγηθεί με 2-0 σετ, όμως ο Βρετανός έκανε σπουδαία ανατροπή και επικράτησε με 3-6, 4-6, 6-2, 6-1, 7-5.