"Επιβίωσε" ο Federer! (vids)

Roger Federer
Roger Federer © Roland Garros / FFT
tn team Κυριακή, 06 Ιουνίου 2021 - 1:43

Μετά από 3 ώρες και 36 λεπτά και στις 00:43 τοπική ώρα, ο Roger Federer έκαμψε τη σθεναρή αντίσταση του Dominik Koepfer και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των "16" του Roland Garros!

Ο Roger Federer είχε τον πιο απαιτητικό αγώνα του μέχρι τώρα στο Παρίσι, αλλά κατάφερε να φέρει εις πέρας τη δύσκολη αποστολή του, κερδίζοντας τον Dominik Koepfer με 7-6 (5), 6-7 (3), 7-6 (4), 7-5.

Ο Federer αγωνίστηκε για 1η φορά βράδυ και χωρίς κόσμο στο τουρνουά, δίνοντας για ακόμα μια φορά πόσο πολύ αγαπάει αυτό που κάνει, αφού δυο μήνες πριν τα 40ά του γενέθλια χρειάστηκε να παλέψει για περισσότερο από 3,5 ώρες, για να πανηγυρίσει τελικά τη 1.245η νίκη της καριέρας του, στις 00:43 ώρα Παρισιού!

Tο παιχνίδι είχε αρκετή δυσκολία για τον Ελβετό και τα τρια πρώτα σετ κρίθηκαν στην απρόβλεπτη διαδικασία του tie-break. Ο Federer κέρδισε το πρώτο, όμως ο Koepfer, ο οποίος ανέτρεψε το 1-3 στο 2ο σετ, κέρδισε το δεύτερο και ισοφάρισε.

Στο 3ο σετ ο Γερμανός ήταν εκείνος που έχασε το προβάδισμα με break, με τον Federer να βρίσκεται πίσω με 0-2 και αργότερα με 2-4, σε πάρα πολύ δύσκολη θέση. Κατάφερε όμως ο Ελβετός να ισοφαρίσει στο 8ο game και να παραμείνει στο σετ, για να το κερδίσει αργότερα στο tie-break και να πάρει για δεύτερη φορά προβάδισμα με σετ στο ματς.

Και στο 4ο σετ δυσκολεύτηκε αρκετά ο κάτοχος 20 Grand Slam τίτλων, ο οποίος έκανε γρήγορο break για το 2-1, αλλά ισοφαρίστηκε στο αμέσως επόμενο game. Τελικά, ο Roger "έσπασε" ξανά το σερβίς του αντιπάλου του στο 11ο game, πέρασε μπροστά με 6-5 και σέρβιρε με επιτυχία για το 7-5, ολοκληρώνοντας μια ακόμα νίκη, την 73η στο Roland Garros (73-17) και την 365η σε Grand Slam διοργάνωση (365-59).

Για 15η φορά προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Γαλλικού Όπεν ο Federer, ο οποίος δεν έχει χάσει ποτέ αγώνα σε 3ο γύρο στο Παρίσι (15-0).

Αναμένεται να έχει ακόμα δυσκολότερο έργο στον επόμενο αγώνα του, καθώς θα αντιμετωπίσει τον πολύ δυνατό Matteo Berrettini, που κέρδισε νωρίτερα τον Soon-woo Kwon με 7-6 (6), 6-3, 6-4.