"Καθάρισαν" στα τρια σετ Zverev και Ruud (vids)

Alexander Zverev
Alexander Zverev © Roland Garros / FFT
tn team Τετάρτη, 02 Ιουνίου 2021 - 15:17

Μετά την επεισοδιακή πρεμιέρα του στο Roland Garros, o Alexander Zverev επέστρεψε στις straight sets νίκες, ενώ χωρίς να χάσει σετ προκρίθηκε στον 3ο γύρο και ο Casper Ruud.

Ο Zverev δεν είχε ούτε σήμερα το ευκολότερο μεσημέρι απέναντι στον qualifier Roman Safiullin, όμως κατάφερε να φέρει εις πέρας την αποστολή του χωρίς να χρειαστεί να παίξει επιπλέον σετ, κερδίζοντας τον Ρώσο με 7-6 (4), 6-3, 7-6 (1).

Αυτή ήταν η 20ή νίκη για τον 24χρονο Γερμανό στη φετινή σεζόν (20-8), στην οποία έχει κερδίσει και δυο τίτλους, το 500άρι του Ακαπούλκο και το 1000άρι της Μαδρίτης.

Στο 1ο σετ ο Zverev έκανε το break στο 11ο game και είχε την ευκαιρία να σερβίρει για να το κατακτήσει, όμως υπέστη break στο αμέσως επόμενο game και τελικά χρειάστηκε το tie-break.

Στο 2ο σετ επέστρεψε από το 1-3 για να κερδίσει 5 games στη σειρά και να το πάρει με 6-3, ενώ και στο 3ο σετ ήταν πίσω με break στο 1-4, αλλά ισοφάρισε σε 4-4 και τελικά πήγε και αυτό στο tie-break, όπου έχασε μόνο έναν πόντο.

Στον 3ο γύρο του Roland Garros o Zverev θα αντιμετωπίσει τον Laslo Djere, που κέρδισε μια επική σερβική μονομαχία με τον Miomir Kecmanovic, επιστρέφοντας από 2 σετ πίσω για να επικρατήσει με 4-6, 4-6, 6-3, 6-2, 6-3.

Εύκολα μπήκε στους "32" ο Casper Ruud, που επιβλήθηκε του Kamil Majchrzak με 6-3, 6-2, 6-4 σε λιγότερο από 2 ώρες, σε έναν αγώνα που κυριάρχησε πλήρως και ολοκλήρωσε με 39 winners.

Στον επόμενο γύρο ο νεαρός Νορβηγός θα αντιμετωπίσει έναν εκ των Alejandro Davidovich Fokina και Botic Van De Zandschulp.

Τέλος, μάχη στα 5 σετ έδωσαν και οι Federico Delbonis και Pablo Andujar, με τον Αργεντινό να παίρνει τη νίκη τελικά με 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 6-2, παρότι βρέθηκε 2 φορές πίσω με σετ στο ματς. Στον 3ο γύρο ο Delbonis θα αντιμετωπίσει είτε τον Fabio Fognini, είτε τον Marton Fucsovics.