Έσωσε match point o Sinner (vid)

Jannik Sinner
Jannik Sinner © Roland Garros / FFT
tn team Δευτέρα, 31 Μαϊος 2021 - 15:56

Αν και προηγήθηκε με σετ, ο Jannik Sinner χρειάστηκε να σβήσει match point απέναντι στον Pierre-Hugues Herbert στην πρεμιέρα του στο Roland Garros, για να πάρει τελικά την πρώτη νίκη της καριέρας του σε αγώνα με 5 σετ.

Ο Sinner επικράτησε του Herbert με 6-1, 4-6, 6-7 (4), 7-5, 6-4 έπειτα από έναν πολύ ωραίο αγώνα 3,5 ωρών στο Court Suzanne Lenglen, για τον 1ο γύρο του Roland Garros.

Ήταν η 3η φορά που ο Sinner συμμετείχε σε έναν αγώνα που είχε 5 σετ και η πρώτη που κατάφερε να κερδίσει.

Παρά το τέλειο ξεκίνημά του και την κατάκτηση του 1ου σετ με 6-1 σε λίγα μόλις λεπτά, ο Sinner πέρασε πολύ δύσκολα τις επόμενες ώρες στο court, ενώ βρέθηκε και μια ανάσα από τον αποκλεισμό στο 4ο σετ.

Ο Herbert έκανε 2 break στο 2ο σετ για να το κερδίσει με 6-4, ενώ στο 3ο σετ είχε προηγηθεί με διπλό break στο 5-2, με τον Sinner όμως να επιστρέφει και να κάνει ένα σερί τεσσάρων κερδισμένων game, χάρη στο οποίο πέρασε μπροστά με 5-6. Ο Γάλλος ωστόσο έστειλε το σετ στο tie-break και κατάφερε να το κερδίσει εκεί.

Στο 4ο σετ ο Sinner χρειάστηκε να επιστρέψει από το 3-4, 0-40 για να αποφύγει το break σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, ενώ συνολικά έσβησε 5 break points σε εκείνο το game. Ισοφάρισε σε 4-4 και λίγο μετά βρέθηκε ξανά σε πολύ δύσκολη θέση, αφού ήρθε αντιμέτωπος με break point και match point, στο 4-5, 30-40.

Έσβησε και αυτή την ευκαιρία του αντιπάλου του για να ισοφαρίσει σε 5-5 και αργότερα έκανε εκείνος το break, αλλάζοντας όλο το ματς. Αρχικά υπερασπίστηκε το σερβίς του για να πάρει το 4ο σετ με 7-5 κι έπειτα άνοιξε με break το 5ο σετ, για να γυρίσει το παιχνίδι μέσα σε λίγα λεπτά και να πάρει πια ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης. Ο Herbert δεν μπόρεσε να επιστρέψει το break και στο 10ο game ο νεαρός Ιταλός "σφράγισε" τη νίκη του, έπειτα από 3 ώρες και 32 λεπτά αγώνα.

Ο Sinner, ο οποίος πέρσι έφτασε μέχρι τα προημιτελικά του Roland Garros, θα αντιμετωπίσει στον επόμενο αγώνα του τον συμπατριώτη του, Gianluca Mager, που κέρδισε lucky loser Peter Gojowczyk, με 6-2, 3-6, 6-4, 7-5.

Σε άλλες αναμετρήσεις που ολοκληρώθηκαν έως τώρα για σήμερα, ο John Isner κέρδισε τον Sam Querrey με 7-6 (2), 6-3, 6-4 σε 1 ώρα και 45 λεπτά, σε έναν αγώνα που πέτυχε 22 άσους. Στον 2ο γύρο ο Αμερικανός θα αντιμετωπίσει τον Filip Krajinovic, που κέρδισε τον Maximilian Marterer με 6-4, 6-1, 7-6 (3).

Από δυο σετ πίσω επέστρεψε ο Steve Johnson, που κέρδισε τον επίσης Αμερικανό Frances Tiafoe με 6-7 (5), 3-6, 6-4, 6-2, 6-1, και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Thiago Monteiro, που κέρδισε τον Francisco Cerundolo με 6-3, 6-4, 6-3. Τέλος, ο Federico Delbonis επικράτησε του Radu Albot με 6-1, 2-6, 6-0, 6-1 και θα παίξει την Τετάρτη με τον Pablo Andujar, που χθες έκανε τη μεγαλύτερη έκπληξη του 1ου γύρου, αφήνοντας εκτός τον Dominic Thiem.