Δώρο γενεθλίων για Medvedev

tn team Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2021 - 14:23

Ανήμερα των 25ων γενεθλίων του, ο Daniil Medvedev έκανε στον εαυτό του δώρο ένα εισιτήριο για τον 3ο γύρο του Australian Open, φτάνοντας τις 16 συνεχόμενες νίκες!

Ο Ρώσος δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στον Ισπανό Roberto Carballes Baena, τον οποίο κέρδισε με 6-2, 7-5, 6-1 σε 1 ώρα και 44 λεπτά.

O Carballes Baena έκανε το πρώτο break στο ματς και προηγήθηκε με 2-1, όμως ακολούθησαν 5 συνεχόμενα games από τον Medvedev, που έκανε 3 breaks στη σειρά και έφτασε στην κατάκτηση του 1ου σετ με εμφατικό τρόπο.

Στο 2ο σετ ο Medvedev προηγήθηκε με 4-1, όμως ο Ισπανός αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε σε 4-4. Στο 12ο game o Ρώσος έκανε ακόμα ένα break με love και πήρε το σετ με 7-5. Αυτό του άνοιξε το δρόμο για μια άνετη straight sets επικράτηση, αφού στο 3ο σετ έχασε μόνο ένα game από τον Carballes Baena, ενώ κέρδισε τους 16 από τους 19 τελευταίους πόντους του ματς!

O Medvedev πέτυχε 13 άσους στον αγώνα, ενώ συνολικά έφτασε τους 35 winners και έκανε 29 αβίαστα λάθη. Αδικαιολόγητα πολλά λάθη είχε ο Carballes Baena, που έφτασε τα 34, ενώ είχε μόλις 13 winners.

Στον 3ο γύρο του αυστραλιανού Grand Slam o Medvedev θα αντιμετωπίσει τον Filip Krajinovic, που κέρδισε έναν άλλον Ισπανό, τον Pablo Andujar, με 6-2, 5-7, 6-1, 6-4.