Χωρίς χαμένο σετ στον 3ο γύρο ο Rublev (vids)

Andrey Rublev
Andrey Rublev Φωτογραφία: Tennis Photo Network
tn team Πέμπτη, 11 Φεβρουαρίου 2021 - 6:53

Την 6η του νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις για τη φετινή σεζόν σημείωσε ο Andrey Rublev, ο οποίος κέρδισε με 3-0 σετ και τον Thiago Monteiro στο Australian Open. Επόμενος αντίπαλος, ο 39χρονος Feliciano Lopez.

Ακόμα ένας πολύ καλός αγώνας, ακόμα μια νίκη για τον Andrey Rublev, που επιβλήθηκε του Thiago Monteiro με 6-4, 6-4, 7-6 (8) και εξασφάλισε την παρουσία του στον 3ο γύρο του Australian Open για 3η φορά στην καριέρα του.

Ο 23χρονος Ρώσος, ο οποίος πέρσι έκανε την καλύτερη πορεία του στη Μελβούρνη, φτάνοντας ως τον 4ο γύρο, τελείωσε το ματς με 16 άσους, 45 winners και 37 αβίαστα λάθη. Στα πρώτα δυο σετ έκανε από ένα break, ενώ στο 3ο σετ παρότι και οι δυο είχαν τις ευκαιρίες τους, δεν υπήρξε break. Πιο μεγάλη για τον Βραζιλιάνο στο 10ο game, όταν είχε τριπλό set point για το 6-4.

Ο Rublev κράτησε το σερβίς του από το 4-5, 0-40, έστειλε το σετ στο tie-break και εκεί έσβησε ακόμα ένα set point στο 6-7, για να αξιοποιήσει τελικά το 3ο του match point και να το κερδίσει με 10-8.

Επόμενος αντίπαλος για το Νο.7 του ταμπλό θα είναι ο 39χρονος Feliciano Lopez, ο οποίος όχι μόνο καταφέρνει να πετυχαίνει νίκες ακόμα σε αυτό το επίπεδο, αλλά επέστρεψε από 2 σετ πίσω απέναντι στο Νο.31 του ταμπλό, Lorenzo Sonego, πανηγυρίζοντας την απίθανη ανατροπή με 5-7, 3-6, 6-3, 7-5, 6-4.

Στον 3ο γύρο πέρασε και ο Karen Khachanov, που δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Ricardas Berankis, κερδίζοντας με 6-2, 6-4, 6-4. Ο Casper Ruud απέκλεισε τον Tommy Paul με 3-6, 6-2, 6-4, 7-5, ενώ ο Lloyd Harris επικράτησε έπειτα από μάχη στα 5 σετ με τον Alexei Popyrin, με 6-2, 1-6, 6-3, 6-7 (5), 6-3.

Τέλος, ο Mikael Ymer κέρδισε τον 17χρονο Carlos Alcaraz με 2-6, 6-4, 6-4, 7-6 (5) και προκρίθηκε για 1η φορά στην καριέρα του στους "32" ενός Grand Slam, όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Στέφανο Τσιτσιπά, είτε τον Θανάση Κοκκινάκη.