Με το δεξί ο Thiem στο Australian Open (vid)

Dominic Thiem
tn team Δευτέρα, 08 Φεβρουαρίου 2021 - 8:12

Oι Dominic Thiem έκανε θετικό ποδαρικό στο Australian Open, κερδίζοντας στα τρια σετ τον Mikhail Kukushkin.

Στα τρια σετ "καθάρισε" στην πρεμιέρα του ο Dominic Thiem, ο οποίος επιβλήθηκε του Mikhail Kukushkin με 7-6 (2), 6-2, 6-3, έπειτα από 2 ώρες και 40 λεπτά στη Rod Laver Arena.

Με 29 winners και 27 αβίαστα λάθη ολοκλήρωσε τον πρώτο του αγώνα για το Australian Open o Αυστριακός, Νο.3 στην παγκόσμια κατάταξη, με τον αντίπαλό του να έχει 17 winners και να φτάνει στα 48 αβίαστα λάθη.

O Thiem έκανε το πρώτο break στο ματς και προήγηθηκε με 4-2, στα επόμενα λεπτά όμως ο Καζάκος έκανε 2 break και βρέθηκε μπροστά με 6-5, έχοντας μάλιστα και ένα set point για το 7-5 στο σερβίς του! Ο Thiem το έσβησε και στην 3η του ευκαιρία κατάφερε να κάνει το break back και να "σώσει" το 1ο σετ, το οποίο τελικά κέρδισε στο tie-break με 7-2.

Και το 2ο σετ ξεκίνησε με προβλήματα για τον περσινό φιναλίστ, που έμεινε πίσω με 0-2, όμως από εκεί και πέρα "πάτησε το γκάζι", κερδίζοντας 6 games στη σειρά, για να το κερδίσει με 6-2, ενώ στο 3ο σετ προηγήθηκε με 3-1 από νωρίς και δεν κοίταξε πίσω του.

Ο Thiem θα περιμένει την αναμέτρηση του Dominik Koepfer με τον Hugo Dellien, για να μάθει τον επόμενο αντίπαλό του.