Australian Open: Βγήκε το πρόγραμμα της πρεμιέρας

 
Novak Djokovic
Novak Djokovic Φωτογραφία: Peter Staples/ATP Tour
 
tn team Σάββατο, 06 Φεβρουαρίου 2021 14:57

Το πρώτο Grand Slam για το 2021 ξεκινάει αυτή τη Δευτέρα και το πρόγραμμα της 1ης ημέρας περιλαμβάνει τα ονόματα των Novak Djokovic, Serena Williams, Naomi Osaka, Dominic Thiem και Alexander Zverev. Δείτε το αναλυτικά.

Όπως συμβαίνει κάθε χρόνο, στις 02:00 τα ξημερώματα ώρα Ελλάδας θα ξεκινήσουν οι πρώτοι αγώνες στα γήπεδα του Melbourne Park, με το πρόγραμμα της Rod Laver Arena να ανοίγει πολύ δυνατά, με την αναμέτρηση της Naomi Osaka ενάντια στην Anastasia Pavlyuchenkova.

Θα ακολουθήσει η πρεμιέρα της Serena Williams, που θα αντιμετωπίσει τη δυνατή Γερμανίδα Laura Siegemund, ενώ αργότερα ο Dominic Thiem θα αναμετρηθεί με τον Mikhail Kukushkin. Στις 10:00 το πρωί, η Simona Halep θα παίξει με τη Lizette Cabrera, ενώ το πρόγραμμα θα ολοκληρωθεί με την πρεμιέρα του Novak Djokovic, που θα ξεκινήσει την πορεία του προς τον 9ο τίτλο του ενάντια στον Jeremy Chardy.

Στη Margaret Court Arena αναμφίβολα ξεχωρίζει ο αγώνας του Denis Shapovalov με τον Jannik Sinner, ενώ νωρίτερα στο ίδιο court θα πραγματοποιήσει την πρεμιέρα του ο Alexander Zverev. Στην John Cain Arena θα αγωνιστούν οι Stan Wawrinka, Bianca Andreescu και Νικ Κύργιος, ενώ στο Court 3 θα παίξει ένα ακόμα πολύ δυνατό ζευγάρι 1ου γύρου, ο Grigor Dimitrov και ο Marin Cilic.  

To πρόγραμμα της Δευτέρας (08/02):

Rod Laver Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Anastasia Pavlyuchenkova v. Naomi Osaka [3]
2) Laura Siegemund v. Serena Williams [10]
3) Dominic Thiem [3] v. Mikhail Kukushkin
(όχι πριν τις 10:00)
4) Lizette Cabrera v. Simona Halep [2]
5) Novak Djokovic [1] v. Jeremy Chardy

Margaret Court Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Kirsten Flipkens v. Venus Williams
2) Bernarda Pera v. Angelique Kerber [23]
(όχι πριν τις 05:30)
3) Marcos Giron v. Alexander Zverev [6]
(όχι πριν τις 10:00)
4) Gret Minnen [Q] v. Petra Kvitova [9]
5) Denis Shapovalov [11] v. Jannik Sinner

John Cain Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 03:00):
1) Stan Wawrinka [17] v. Pedro Sousa
2) Misaki Doi v. Ajla Tomljanovic
(όχι πριν τις 07:00)
3) Bianca Andreescu [8] v. Mihaela Buzarnescu [LL]
(όχι πριν τις 10:00)
4) Frederico Ferreira Silva [Q] v. Nick Kyrgios

1573 Arena (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Federico Coria v. Milos Raonic [14]
2) Iga Swiatek [15] v. Arantxa Rus
(όχι πριν τις 05:30)
3) Ons Jabeur [27] v. Andrea Petkovic
(όχι πριν τις 07:00)
4) Kei Nishikori v. Pablo Carreno Busta [15]

Court 3 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Corentin Moutet v. John Millman
2) Marketa Vondrousova [19] v. Rebecca Peterson
3) Grigor Dimitrov [18] v. Marin Cilic
4) Aryna Sabalenka [7] v. Viktoria Kuzmova

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Zarina Diyas v. Tamara Zidansek
2) Alex Bolt v. Norbert Gombos
(όχι πριν τις 05:30)
3) Veronika Kudermetova [32] v. Marta Kostyuk
(όχι πριν τις 08:00)
4) Frances Tiafoe v. Stefano Travaglia

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00):
1) Miomir Kecmanovic v. Kamil Majchrzak
(όχι πριν τις 07:00)
2) Federico Delbonis v. Juan Ignacio Londero

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Rebecca Marino [Q] v. Kimberly Birrell
2) Mayo Hibi [Q] v. Anna Karolina Schmiedlova [LL]
3) Damir Dzumhur [LL] v. James Duckworth
(όχι πριν τις 07:00)
4) Elias Ymer [Q] v. Diego Schwartzman [8]

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Yaroslava Shvedova v. Camila Giorgi
2) Sara Errani [Q] v. Qiang Wang [30]
(όχι πριν τις 05:30)
3) Benoit Paire [25] v. Egor Gerasimov
4) Yuichi Sugita v. Bernard Tomic [Q]

Court 10 (έναρξη πρώτου αγώνα 05:00):
1) Gianluca Mager v. Aslan Karatsev [Q]
(όχι πριν τις 07:00)
2) Kimmer Coppejans [Q] v. Jiri Vesely

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Reilly Opelka v. Yen-hsun Lu
2) Timea Babos [Q] v. Ysaline Bonaventure [LL]
3) Aljaz Bedene v. Alexander Bublik
4) Alize Cornet v. Valeria Savinykh [Q]

Court 13 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Gael Monfils [10] v. Emil Ruusuvuori
2) Su-wei Hsieh v. Tsvetana Pironkova [Q]
(όχι πριν τις 06:30)
3) Alison Riske [24] v. Anastasia Potapova
(όχι πριν τις 08:00)
4) Cedrik-Marcel Stebe [LL] v. Felix Auger-Aliassime [20]

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Nina Stojanovic v. Irina-Camelia Begu
2) Marton Fucsovics v. Marc Polamns
3) Dominik Koepfer v. Hugo Dellien [LL]
(όχι πριν τις 07:00)
4) Vera Zvonareva v. Elena Rybakina [17]

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 04:00):
1) Albert Ramos-Vinolas v. Taylor Fritz [27]
(όχι πριν τις 06:00)
2) Varvara Gracheva v. Anna Blinkova
3) Taro Daniel [LL] v. Maxime Cressy [Q]

Court 16 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Adrian Mannarino [32] v. Dennis Novak
2) Katie Boulter v. Daria Kasatkina
(όχι πριν τις 06:00)
3) Fiona Ferro v. Katerina Siniakova
4) Sergiy Stakhovsky [Q] v. Dusan Lajovic [23]

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 02:00):
1) Polona Hercog v. Caroline Garcia
2) Yoshihito Nishioka v. Pedro Martinez
3) Yuichi Uchiyama v. Ugo Humbert [29]
(όχι πριν τις 07:00)
4) Patricia Maria Tig v. Sorana Cirstea

  • Οι αγώνες του Australian Open θα μεταδοθούν στις συχνότητες του Eurosport και στο Eurosport Player.

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.