Τα κατάφερε ο Wawrinka (vid)

Stan Wawrinka
tennisnews team Πέμπτη, 23 Ιανουαρίου 2020 - 14:21

Μπορεί να έμεινε πίσω με break στο 5ο σετ, αλλά ο Stan Wawrinka βρήκε τρόπο να μείνει "ζωντανός" και να προκριθεί στον 3ο γύρο του Australian Open, μετά από 3 ώρες και 38 λεπτά μάχης με τον Andreas Seppi.

Ο Wawrinka και ο Seppi μονομάχησαν στη Margaret Court Arena για παραπάνω από 3,5 ώρες, μέχρι ο 34χρονος Ελβετός να καταφέρει να φτάσει στη μεγάλη νίκη, με 4-6, 7-5, 6-3, 3-6, 6-4.

Ήταν από την αρχή ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι, με τον Wawrinka να χάνει το προβάδισμα με 3-0 στο 1ο σετ και τον Seppi να κερδίζει τα 6 από τα 7 επόμενα games και να το κατακτά με 6-4. Ο Ιταλός λίγο έλειψε να προηγηθεί και με 2-0 σετ, καθώς έκανε break στο 9ο game του 2ου σετ και προηγήθηκε με 5-4.

Σέρβιρε για την κατάκτησή του, αλλά ο Wawrinka απάντησε με διαδοχικά break και κατάφερε να κερδίσει το 2ο σετ με 7-5. Στη συνέχεια ο Ελβετός έκανε το μοναδικό break του 3ου σετ στο 6ο game (4-2) και το πήρε με 6-3, για να μπει σε θέση οδηγού στο ματς.

Ο Seppi πάντως δεν σταμάτησε να ταλαιπωρεί τον κάτοχο 3 Grand Slam τίτλων και επέστρεψε για τα καλά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Στο 4ο σετ, πρώτα έσβησε 4 break point στο 7o game και αφού πέρασε μπροστά με 4-3, κατάφερε να κάνει break για το 5-3 στο επόμενο game, αξιοποιώντας την 1η ευκαιρία του.

Πήρε το 4ο σετ και έκανε break και στο 7ο game ο Seppi, για να περάσει μπροστά με 4-3 και να "αγκαλιάσει" την πολύ μεγάλη νίκη. Ήταν το 5ο break point που αξιοποίησε ο Ιταλός, σε ισάριθμες ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι.

Με την πλάτη στον τοίχο, ο Wawrinka κατάφερε να αντιδράσει, πριν να είναι αργά. Έσβησε game point για το 5-3 στο 8ο game και έφτασε σε ένα πολύτιμο break o Ελβετός, για να ισοφαρίσει σε 4-4. Έφερε ξανά το momentum στο μέρος του και έκανε ένα πολύ δυνατό φινάλε, κάνοντας με love service game το 5-4 και με νέο break "σφραγίζοντας" τη μεγάλη νίκη στο 6-4.

Στον 3ο γύρο του Australian Open o Wawrinka, πρωταθλητής στη Μελβούρνη το 2014, θα αντιμετωπίσει τον John Isner, που νωρίτερα σήμερα κατάφερε να κερδίσει σε λιγότερο από 1,5 ώρα τον Alejandro Tabilo, με 6-4, 6-3, 6-3.

Στα 5 σετ προκρίθηκαν και οι David Goffin και Karen Khachanov. O Khachanov, όπως και ο Wawrinka, βρέθηκε με break πίσω στο 5ο σετ της αναμέτρησής του με τον Mikael Ymer, αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο tie-break επί του νεαρού Σουηδού, με 6-2, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6 (8). Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Νικ Κύργιο.

Ο Goffin απώλεσε προβάδισμα με 2-0 σετ, αλλά κατάφερε να ολοκληρώσει τη νίκη του επί του Pierre-Hugues Herbert στα 5 σετ, με 6-1, 6-4, 4-6, 1-6, 6-3. Στον 3ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Andrey Rublev, που παρέμεινε αήττητος στο 2020, πετυχαίνοντας τη 10η διαδοχική νίκη του, κόντρα στον Yuichi Sugita, με 6-2, 6-3, 7-6 (5).