Σαν σε προπόνηση ο "Βασιλιάς" (vid)

Roger Federer
tennisnews team Τετάρτη, 22 Ιανουαρίου 2020 - 13:37

Για 21η διαδοχική χρονιά, ο Roger Federer προκρίθηκε στον 3ο γύρο του Australian Open!

Ο Federer επιβλήθηκε του Filip Krajinovic με 6-1, 6-4, 6-1 και πήρε μια άνετη πρόκριση για τον 3ο γύρο του Australian Open, έπειτα από 92 μόλις λεπτά παιχνιδιού στη Rod Laver Arena.

Ο 38χρονος Ελβετός, δεν έχει χάσει ούτε μια φορά στους πρώτους δυο γύρους του Australian Open από το 2000, τη χρονιά που αγωνίστηκε για πρώτη φορά στο κυρίως ταμπλό. Μετράει 21 διαδοχικές χρονιές που φτάνει τουλάχιστον μέχρι τον 3ο γύρο του αυστραλιανού Grand Slam ενώ έφτασε τις 99 νίκες στη Μελβούρνη (99-14). Μόνο σε ένα Grand Slam έχει περισσότερες, στο Wimbledon (101 νίκες).

Ο Federer πέτυχε 14 winners, 42 winners και έκανε μόνο 14 αβίαστα λάθη, πραγματοποιώντας μια φανταστική εμφάνιση. Από τη μεριά του ο Krajinovic κατάφερε να σταθεί καλά μόνο στο 2ο σετ, τελειώνοντας την αναμέτρηση με 22 winners και 24 αβίαστα λάθη.

O "Βασιλιάς" κέρδισε τα 8 από τα 9 πρώτα games της αναμέτρησης και προηγήθηκε μέσα σε μισή ώρα με 6-1, 2-0! Ο Krajinovic προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε σε 4-4 στο 2ο σετ, ο Federer όμως ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα με break για να κατακτήσει το σετ αυτό με 6-4. Από εκεί και πέρα, το 3ο σετ θύμισε το 1ο, με τον Ελβετό να κάνει ό,τι θέλει στο court και να το παίρνει με 6-1 σε μισή περίπου ώρα

Επόμενος αντίπαλος για τον Federer θα είναι ο John Millman, που λίγο πριν κέρδισε τον Hubert Hurkacz με 6-4, 7-5, 6-3. Θυμίζουμε πως στη μοναδική φορά που οι δυο τους συναντήθηκαν για best-of-five αγώνα, ο Αυστραλός είχε κάνει την τεράστια έκπληξη, στον 4ο γύρο του US Open το 2018, κερδίζοντας τον Federer με 3-1 σετ.