Andrey Rublev
Andrey Rublev © Corinne Dubreuil/ATP Tour
tn team Πέμπτη, 15 Απριλίου 2021 - 21:32

O Andrey Rublev και ο Casper Ruud πήραν τα δυο τελευταία εισιτήρια για τα προημιτελικά του Monte-Carlo Masters. Όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Ο Rublev θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του Rafael Nadal, καθώς κέρδισε μετά από μεγάλη μάχη τον Roberto Bautista Agut με 7-6 (2), 5-7, 6-3 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Monte-Carlo Masters.

Ο Rublev ήταν πίσω με 0-3 και με 1-4 στο 1ο σετ, όμως έκανε δυο break στη συνέχεια και προηγήθηκε με 6-5. Δεν έκλεισε το σετ στο σερβίς του, αφού υπέστη νέο break από τον Ισπανό, το έκανε όμως στο tie-break, το οποίο κατέκτησε με 7-2.

Στο 2ο σετ ο Bautista Agut απώλεσε προβάδισμα με double break από το 4-1, αλλά έκανε νέο break στο 11ο game (6-5) και πήρε το σετ με 7-5. Στο 3ο σετ ο Rublev ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0. Ο Bautista Agut μείωσε προσωρινά σε 3-2, αλλά ο Ρώσος ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα με break, έφτασε στο 5-2 και τελικά έκλεισε το ματς στο 9ο game με ένα love service game.

Ο Rublev συνεχίζει τη μεγάλη του συνέπεια με τα μεγάλα τουρνουά. Έχει παίξει στα προημιτελικά των τριών τελευταίων Grand Slam και στα ημιτελικά του Miami Masters πριν μερικές ημέρες. Στο Monte-Carlo προκρίθηκε για 1η φορά στα προημιτελικά και θα παίξει με τον 11 φορές πρωταθλητή, Rafael Nadal.

Το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε ο Casper Ruud, σε μια άλλη μεγάλη μάχη που έγινε παράλληλα στο διπλανό court. Ο 22χρονος Νορβηγός κέρδισε μετά από 2 ώρες και 52 λεπτά τον Pablo Carreno Busta με 7-6 (4), 5-7, 7-5 και προκρίθηκε για 2η φορά στα προημιτελικά ενός Masters, μετά την περσινή του πορεία ως τα ημιτελικά της Ρώμης. Θα αντιμετωπίσει τον υπερασπιστή του τίτλου, Fabio Fognini.