Carlos Alcaraz
Carlos Alcaraz © Alvaro Diaz/AnyTech365 Andalucia Open
tennisnews team Πέμπτη, 08 Απριλίου 2021 - 22:35

O Carlos Alcaraz έφτασε σε ακόμα ένα μεγάλο milestone, καθώς προκρίθηκε στον πρώτο του προημιτελικό στο tour, στην ηλικία των 17 ετών. Ο νεαρός Ισπανός απέκλεισε τον κατά 22 χρόνια μεγαλύτερό του, Feliciano Lopez.

Ο Alcaraz επικράτησε του 39χρονου Lopez με 4-6, 6-2, 6-4, για να πάρει την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Andalucia Open, στη Μαρβέγια της Ισπανίας.

Ο Alcaraz, ο οποίος γεννήθηκε 6 χρόνια μετά (2003) το επαγγελματικό ντεμπούτο του σημερινού του αντιπάλου (1997), προηγήθηκε με break και στα τρια σετ. Στο 1ο σετ έχασε ένα προβάδισμα με 3-1, με τον Lopez να κερδίζει τα 5 από τα 6 τελευταία games του.

Στο 2ο σετ ο 17χρονος έκανε break με love στο 1ο game και στη συνέχεια έσβησε ένα break point στο 2ο game και ακόμα 3 (συνεχόμενα) στο 4ο game, για να διατηρήσει το πάνω χέρι. Μετά τις χαμένες ευκαιρίες του, ο Lopez υπέστη νέο break και ο Alcaraz "ξέφυγε" με 5-1 στο σετ, για να το κλείσει στο 8ο game για το 6-2.

Στο αποφασιστικό σετ ο Alcaraz έκανε και πάλι break νωρίς για το 2-1. Ο Lopez απάντησε προσωρινά ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά ακολούθησε και τρίτο διαδοχικό break στο ματς, δεύτερο για τον 17χρονο που πέρασε μπροστά με 3-2. Δεν απειλήθηκε ξανά από τη γραμμή του σερβίς ο Alcaraz και στο 10ο game ολοκλήρωσε την ανατροπή, έπειτα από 2 ώρες αγώνα.

Στον πρώτο του προημιτελικό στο tour, o Alcaraz θα αντιμετωπίσει σε ένα πολύ δυνατό ματς τον Casper Ruud, που βρίσκεται στο Νο.3 του ταμπλό. Ο Νορβηγός κέρδισε τον Gianluca Mager με 6-3, 6-2, σε ένα παιχνίδι που κυριάρχησε πλήρως.

Στο άλλο ζευγάρι προημιτελικών που έγινε γνωστό σήμερα, ο Jaume Munar θα αναμετρηθεί με τον Ilya Ivashka. O Munar έκανε μεγάλο ματς και συνέτριψε τον Fabio Fognini, Νο.2 στο ταμπλό, με 6-2, 6-1, ενώ ο Ivashka άφησε εκτός τον Alejandro Davidovich Fokina, κερδίζοντάς με εξίσου εμφατικό τρόπο, με 6-1, 6-3.