Νικηφόρο ξεκίνημα για τον Alcaraz στη Μαρβέγια (vid)
Ο 17χρονος Carlos Alcaraz ξεκίνησε εντυπωσιακά την προσπάθειά του στη Μαρβέγια της Ισπανίας, κερδίζοντας με 2-0 σετ τον Nikola Milojevic. Τα αποτελέσματα της ημέρας και το αυριανό πρόγραμμα.
Ο Alcaraz επικράτησε του Milojevic με 7-6 (3), 6-3 έπειτα από 1 ώρα και 38 λεπτά αγώνα στο Andalucia Open, ξεκινώντας εντυπωσιακά την προσπάθειά του στο τουρνουά της πατρίδας του.
Back in Spain, back to winning ways ?@alcarazcarlos03 defeats Milojevic 7-6 6-3 in Marbella, his 5th ATP career win#AndaluciaOpen pic.twitter.com/a5Q92aO1Bj
— Tennis TV (@TennisTV) April 6, 2021
Ο 17χρονος Ισπανός, που πήρε wild card από τους διοργανωτές, πανηγύρισε την πρώτη του tour-level νίκη μετά από 2 μήνες, απ' όταν είχε προκριθεί δηλαδή στον 2ο γύρο του Australian Open.
Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον βετεράνο Feliciano Lopez, έναν παίκτη που τον περνάει 22 χρόνια και ξεκίνησε την καριέρα του 6 χρόνια πριν γεννηθεί ο Alcaraz! O 39χρονος "Feli" πάντως συνεχίζει να αγωνίζεται στο πιο υψηλό επίπεδο και κέρδισε σήμερα τον Taro Daniel με 6-4, 6-4.
Feli on the charge...
— Tennis TV (@TennisTV) April 6, 2021
39-year-old @feliciano_lopez wins to set up a clash with 17-year-old compatriot Alcaraz in Marbella ?#AndaluciaOpen pic.twitter.com/ae71fHSDbV
Πρόκριση στον 2ο γύρο και για τον Alejandro Davidovich Fokina, που βρίσκεται στο Νο.5 του ταμπλό και χρειάστηκε να επιστρέψει από σετ πίσω, για να επικρατήσει του Damir Dzumhur με 6-7 (1), 6-2, 6-2.
Foki for the W ?@alexdavidovich1 overcomes Dzumhur 6-7 6-2 6-2 in a tense encounter to progress on home soil #AndaluciaOpen pic.twitter.com/SmrFtl12NY
— Tennis TV (@TennisTV) April 6, 2021
Στον 2ο γύρο θα αντιμετωπίσει τον Ilya Ivashka, που επικράτησε του Pedro Martinez με 6-3, 7-6 (2). Τέλος, ο Jaume Munar απέκλεισε τον Henri Laaksonen με 6-4, 6-1 και θα παίξει στους "16" με το Νο.2 του ταμπλό, Fabio Fognini, στην πρεμιέρα του Ιταλού στο τουρνουά.
Τα αποτελέσματα της Τρίτης (1ος γύρος):
Facundo Bagnis d. Francisco Cerundolo 6-3, 7-6 (2)
Ilya Ivashka d. Pedro Martinez 6-3, 7-6 (2)
Carlos Alcarez d. Nikola Milojevic [Q] 7-6 (3), 6-3
Feliciano Lopez [6] d. Taro Daniel 6-4, 6-4
Mario Vilella Martinez [Q] d. Bernabe Zapata Miralles [Q] 6-2, 6-3
Jaume Munar d. Henri Laaksonen [Q] 6-4, 6-1
Gianluca Mager d. Mikhail Kukushkin 7-5, 6-3
Alejandro Davidovich Fokina [5] d. Damir Dzumhur 6-7 (1), 6-2, 6-2
Το πρόγραμμα της Τετάρτης:
Estadio Manolo Santana:
13:00 Norbert Gombos v. Federico Delbonis [8] COSMOTE SPORT 6HD
15:00 Albert Ramos-Vinolas [4] v. Ricardas Berankis COSMOTE SPORT 6HD
18:30 Pablo Carreno Busta v. Mario Vilella Martinez [Q] COSMOTE SPORT 6HD
Court 1:
14:30 Facundo Bagnis v. Soonwoo Kwon [7]
Media
Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.