Πρώτος τίτλος από το 2017 για τον Goffin (vids)

David Goffin
tn team Κυριακή, 28 Φεβρουαρίου 2021 - 19:06

O David Goffin αναδείχθηκε πρωταθλητής στο Open Sud de France και κέρδισε τον πρώτο του τίτλο από τον Οκτώβριο του 2017.

Ο Goffin επέστρεψε από σετ πίσω και κέρδισε τον Roberto Bautista Agut με 5-7, 6-4, 6-2 στον τελικό του Open Sud de France.

Ο Bautista Agut ξεκίνησε καλύτερα στον τελικό και προηγήθηκε με 4-1 και αργότερα με 5-2. Ο Goffin ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Ισπανός έκανε νέο break στο 12ο game και πήρε το 1ο σετ με 7-5.

Ο Goffin απάντησε ανοίγοντας με break το 2ο σετ και κατάφερε να παραμείνει μπροστά μέχρι το τέλος, καθώς δεν απειλήθηκε με break point σε ολόκληρο το σετ.

Στο 3ο σετ ο Βέλγος συνέχισε την αντεπίθεσή του, κάνοντας ξανά break στο ξεκίνημα για το 1-0. Στη συνέχεια έσβησε 2 break points για το 2-0 και στο 7ο game "έσπασε" ξανά το σερβίς του Ισπανού (5-2), για να "σφραγίσει" τη νίκη του στο 8ο game, έπειτα από 2 ώρες και 5 λεπτά αγώνα.

Αυτός ήταν ο 5ος τίτλος στην καριέρα του Goffin (5-9 σε τελικούς), πρώτος από τον Οκτώβριο του 2017, όταν είχε κατακτήσει το Japan Open στο Τόκιο. Έκτοτε αγωνίστηκε στον τελικό του ATP Finals το 2017, στον τελικό του Halle το 2019 και του Cincinnati Masters το 2019.

O Bautista Agut αγωνίστηκε για 17η φορά σε τελικό στην καριέρα του, παραμένοντας στους 9 τίτλους (9-8 σε τελικούς).

Τη Δευτέρα ο Ισπανός θα παραμείνει στο Νο.13 της παγκόσμιας κατάταξης και ο Goffin θα βρεθεί ακριβώς πίσω του, στο Νο.14, κερδίζοντας μια θέση σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα.