ATP
ATP Cup: Αποτελέσματα και βαθμολογίες

 
Daniil Medvedev
Daniil Medvedev Φωτογραφία: ATP Tour
 
tennisnews team Τετάρτη, 03 Φεβρουαρίου 2021 15:59

Η Ρωσία προκρίθηκε για 2η διαδοχική χρονιά στα ημιτελικά του ATP Cup, ενώ η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Αυστραλία. Δείτε αναλυτικά όλα τα αποτελέσματα της ημέρας, αλλά και τις βαθμολογίες όπως διαμορφώνονται.

Για ακόμα μια μέρα οι Ρώσοι ήταν πολύ δυνατοί και πήραν τη νίκη χωρίς να χρειαστούν τα διπλά, εις βάρος της Ιαπωνίας. Ο Andrey Rublev επιβλήθηκε του Yoshihito Nihsioka με 6-1, 6-3, ενώ καθαρή ήταν και η επικράτηση του Daniil Medvedev, με 6-2, 6-4 επί του Kei Nishikori.

Θυμίζουμε πως η Ελλάδα κοίταξε στα μάτια την Αυστραλία, αλλά οι σπεσιαλίστες John Peers και Luke Saville "κλείδωσαν" τη νίκη για τους Αυστραλούς στο διπλό με 6-3, 4-6, 10-5.

Νωρίτερα, η Γερμανία του Alexander Zverev πέτυχε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά και μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι της πρόκρισης, ενώ η Ιταλία εξασφάλισε την είσοδό της στα ημιτελικά, κερδίζοντας τη Γαλλία.


Τα αποτελέσματα της 2ης ημέρας:

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ 2-1
Jan Lennard Struff - Milos Raonic 7-6 (4), 7-6 (2)
Alexander Zverev - Denis Shapovalov 6-7 (5), 6-3, 7-6 (4)
Krawietz/Struff - Diez/Polansky 6-7 (4), 7-6 (6), 3-10

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 1-2
Μιχάλης Περβολαράκης - John Millman 2-6, 3-6
Στέφανος Τσιτσιπάς - Alex De Minaur 6-3, 7-5
Περβολαράκης/Τσιτσιπάς - Peers/Saville 3-6, 6-4, 5-10

ΙΤΑΛΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 2-1
Fabio Fognini - Benoit Paire 6-1, 7-6 (2)
Matteo Berrettini - Gael Monfils 6-4, 6-2
Bolelli/Vavassori - Mahut/Roger Vasselin 3-6, 4-6

ΡΩΣΙΑ - ΙΑΠΩΝΙΑ 2-1
Andrey Rublev - Yoshihito Nishioka 6-1, 6-3
Daniil Medvedev - Kei Nishikori 6-2, 6-4
Donskoy/Karatsev - McLachlan/Nishioka 6-4, 3-6, 10-12


Οι βαθμολογίες των ομίλων:

Group A:
1) ΣΕΡΒΙΑ 1-0 (2-1)
2) ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-0 (2-1)
3) ΚΑΝΑΔΑΣ 0-1 (2-4)

Group B:
1) ΙΣΠΑΝΙΑ 1-0 (3-0)
2) ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 1-1 (2-4)
3) ΕΛΛΑΔΑ 0-1 (1-2)

Group C:
1) ΙΤΑΛΙΑ 2-0 (4-2)
2) ΑΥΣΤΡΙΑ 0-1 (1-2)
3) ΓΑΛΛΙΑ 0-1 (1-2)

Group D:
1) ΡΩΣΙΑ 2-0 (4-2)
2) ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 0-1 (1-2)
3) ΙΑΠΩΝΙΑ 0-1 (1-2)


Το πρόγραμμα της Πέμπτης:

Rod Laver Arena:
01:00 ΣΕΡΒΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ NovaSports1HD
08:30 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ NovaSports1HD

John Cain Arena:
01:00 ΑΥΣΤΡΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ NovaSports2HD
08:30 ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΙΑΠΩΝΙΑ NovaSports2HD

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.