WTA
Μελβούρνη: Το πρόγραμμα της Τρίτης

 
Novak Djokovic
Novak Djokovic Φωτογραφία: Peter Staples/ATP Tour
 
tennisnews team Δευτέρα, 01 Φεβρουαρίου 2021 19:04

Το ATP Cup ξεκινάει και σε λίγες ώρες αναμένεται να αγωνιστεί ο υπερασπιστής του τίτλου, Novak Djokovic, απέναντι στον Denis Shapovalov. Περισσότεροι από 80 αγώνες θα γίνουν συνολικά την Τρίτη στα  γήπεδα της Μελβούρνης, με τους Rafael Nadal, Dominic Thiem, Daniil Medvedev, Νικ Κύργιο και Naomi Osaka να αγωνίζονται μεταξύ άλλων.

"Ανοίγει" αύριο η αυλαία για το ATP Cup, με τους πρώτους αγώνες να ξεκινούν αργά το βράδυ της Δευτέρας σε ώρες Ελλάδας. Περίπου στις 03:00 τα ξημερώματα ο Novak Djokovic θα αντιμετωπίσει τον Denis Shapovalov, ενώ την ίδια ώρα θα αγωνιστεί και ο Dominic Thiem, απέναντι στον Matteo Berrettini.

Το πρωί θα γίνει το tie της Ισπανίας με την Αυστραλία, το οποίο περιλαμβάνει την αναμέτρηση του Rafael Nadal με τον Alex De Minaur, ενώ την ίδια ώρα η Ρωσία των Daniil Medvedev και Andrey Rublev θα αντιμετωπίσει την Αργεντινή του Diego Schwartzman.

To πρόγραμμα της Τρίτης (01/02):

Rod Laver Arena:

01:00 ΣΕΡΒΙΑ - ΚΑΝΑΔΑΣ
1) Dusan Lajovic - Milos Raonic NovaSports1HD
2) Novak Djokovic - Denis Shapovalov NovaSports1HD
3) Διπλό (Krajinovic/Cacic - Diez/Polansky) NovaSports1HD

08:30 ΙΣΠΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
1) Roberto Bautista Agut - John Millman NovaSports1HD
2) Rafael Nadal - Alex De Minaur NovaSports1HD
3) Διπλό (Carreno Busta/Granollers - Peers/Saville) NovaSports1HD

John Cain Arena:

01:00 ΑΥΣΤΡΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ
1) Dennis Novak - Fabio Fognini NovaSports2HD
2) Dominic Thiem - Matteo Berrettini NovaSports2HD
3) Διπλό (Oswald/Weissborn - Bolelli/Vavassori) NovaSports1HD

08:30 ΡΩΣΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
1) Andrey Rublev - Guido Pella NovaSports2HD
2) Daniil Medvedev - Diego Schwartzman NovaSports2HD
3) Διπλό (Karatsev/Donskoy - Zeballos/Gonzalez) NovaSports2HD

Παράλληλα με το ATP Cup, που θα "πιάσει" τα δυο μεγάλα γήπεδα του Melbourne Park, παράλληλα θα συνεχιστεί η δράση στα υπόλοιπα γήπεδα της Μελβούρνης, όπου γίνονται 4 ακόμα τουρνουά, 2 της ATP και 2 της WTA, ξεκινώντας προσεχώς και ένα 5ο, που θα είναι για τη WTA και θα συμμετέχει σ' αυτό η Μαρία Σάκκαρη.

Στη Margaret Court Arena θα αγωνιστούν οι Sofia Kenin, Aryna Sabalenka, Naomi Osaka, Ashleigh Barty και Petra Kvitova, που θα δώσουν όλες δυνατές αναμετρήσεις, ενώ στην 1573 Arena θα παίξουν οι Garbine Muguruza, Johanna Konta και Iga Swiatek.

Επίσης την Τρίτη, περίπου στις 08:00 το πρωί θα αγωνιστεί ο Νικ Κύργιος, ο οποίος θα αντιμετωπίσει τον Alexandre Muller από τη Γαλλία, στον πρώτο του αγώνα από τον Φεβρουάριο του 2020, δηλαδή σχεδόν μετά από ένα χρόνο!

Margaret Court Arena:
02:00 Camila Giorgi v Sofia Kenin
04:00 Aryna Sabalenka v Kaia Kanepi
06:00 Alize Cornet v Naomi Osaka
09:30 Ashleigh Barty v Ana Bogdan
11:30 Petra Kvitova v Venus Williams

1573 Arena:
02:00 Johanna Konta v Bernarda Pera
04:00 Jordan Thompson v Gianluca Mager
06:00 Borna Gojo v Alexei Popyrin
08:00 Kaja Juvan v Iga Swiatek
10:00 Garbine Muguruza v Alison Van Uytvanck

Court 3:
02:00 John-Patrick Smith v Tennys Sandgren
04:00 Marcos Giron v Michael Mmoh
06:00 Sam Querrey v Henri Laaksonen
08:00 Alexandre Muller v Nick Kyrgios
10:00 Thiago Monteiro v Vasek Pospisil

Αναλυτικά το πρόγραμμα της ημέρας για τα τουρνουά της Μελβούρνης

 

Google News Ακολουθήστε το tennisnews.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις από το Τένις στην Ελλάδα.