Σαρωτικός Nole "κράτησε" τη Σερβία (vid)

tennisnews team Παρασκευή, 22 Νοεμβρίου 2019 - 14:55

Ο Novak Djokovic κέρδισε με συνοπτικές διαδικασίες τον Karen Khachanov και κράτησε "όρθια" τη Σερβία, στη διεκδίκηση της πρόκρισης για τα ημιτελικά του Davis Cup.

Ο Djokovic επιβλήθηκε του Khachanov με 6-3, 6-3 σε 76 λεπτά και ισοφάρισε για τη Σερβία, στον προημιτελικό με τη Ρωσία, για την τελική φάση του Davis Cup.

Ο Djokovic έκανε το μοναδικό break στο 1ο σετ, για να προηγηθεί με 3-1, ενώ έσβησε από ένα break point στο 3ο (2-1) και στο 5ο game (4-1). Στο 2ο σετ ο Σέρβος δεν απειλήθηκε με break point και "έσπασε" 2 φορές το αντίπαλο σερβίς, στο 7ο (4-3) και στο 9ο game (6-3), κατακτώντας τα 4 τελευταία games του αγώνα.

Στον πρώτο αγώνα του προημιτελικού, ο Andrey Rublev είχε κάνει εξίσου επιβλητική εμφάνιση με τον Djokovic, για να κερδίσει τον Filip Krajinovic με 6-1, 6-2, σε 53 μόλις λεπτά!

Το διπλό θα κρίνει τη νικήτρια ομάδα και εκεί οι Janko Tipsarevic και Viktor Troicki θα αντιμετωπίσουν τους Khachanov και Rublev.