Σπουδαία Παπαμιχαήλ στο Oeiras

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
Δέσποινα Παπαμιχαήλ Φωτογραφία: Federação Portuguesa de Ténis
tn team Τετάρτη, 14 Απριλίου 2021 - 20:29

H Δέσποινα Παπαμιχαήλ ζευγάρωσε τις νίκες της στο Oeiras της Πορτογαλίας και προκρίθηκε στον 3ο γύρο του τουρνουά των 60.000 δολαρίων της ITF, αφήνοντας εκτός την Martina Di Giuseppe, Νο.213 στην παγκόσμια κατάταξη.

Η Παπαμιχαήλ βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και έχασε μόλις 5 games από την Ιταλίδα, Νο.14 στο ταμπλό, την οποία κέρδισε με 6-1, 6-4 σε 74 μόλις λεπτά. Η Di Giuseppe βρίσκεται στο Νο.213 της παγκόσμιας κατάταξης της WTA, ενώ το καλοκαίρι του 2019 είχε φτάσει στο Νο.149.

Η 28χρονη Ελληνίδα κυριάρχησε απόλυτα στο 1ο σετ, καθώς προηγήθηκε με 4-0, 30-0, κερδίζοντας τους 18 από τους 20 πρώτους πόντους της αναμέτρησης! Η Di Giuseppe μείωσε σε 4-1, αλλά το κρεσέντο συνεχίστηκε από τη Δέσποινα, που κέρδισε τα 5 επόμενα games και βρέθηκε να προηγείται με 6-1, 3-0.

Στο 2ο σετ η Ιταλίδα πάλεψε σκληρά, μείωσε και κράτησε τη διαφορά στο ένα game, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω, με την Παπαμιχαήλ να διατηρεί έως το τέλος το προβάδισμα και να κλείνει το ματς με ένα love service game για το 6-4.

Η Παπαμιχαήλ, η οποία είχε σώσει 3 match points χθες για να αποκλείσει την Γερμανίδα Sina Herrman με 6-2, 1-6, 7-6 (6), προκρίθηκε στην τελική 16άδα του Oeiras Ladies Open των 60.000 δολαρίων.

Θα περιμένει την αναμέτρηση της Greet Minnen με την Reka-Luca Jani, για να μάθει ποια θα αντιμετωπίσει εκεί. Η Minnen, Νο.2 στο ταμπλό και Νο.118 στην παγκόσμια κατάταξη, θα σερβίρει για τη νίκη όταν συνεχιστεί το ματς, που διακόπηκε από τη βροχή στο 6-4, 5-4 υπέρ της Βελγίδας.

Η βροχή διέκοψε και τον αγώνα της Βαλεντίνης Γραμματικοπούλου, που επίσης διεκδικεί ένα εισιτήριο για τον 3ο γύρο. Η 24χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια έχασε το 1ο σετ από τη Βρετανίδα Francesca Jones, No.13 στο ταμπλό και Νο.192 στον κόσμο, αλλά κατάφερε να κερδίσει το 2ο και έχει ελαφρύ προβάδισμα με 3-6, 6-4, 2-1, 15-15 στο 3ο.