Ήττα "στα σημεία" και εκτός 8άδας η Παπαμιχαήλ

Δέσποινα Παπαμιχαήλ
tn team Παρασκευή, 26 Φεβρουαρίου 2021 - 9:45

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ πάλεψε για μια ακόμα μεγάλη πρόκριση στο Boca Raton της Φλόριντα, αλλά γνώρισε την ήττα μετά από 3 κλειστά σετ από την Gabriela Talaba και έμεινε εκτός προημιτελικών στο τουρνουά των 25.000 δολαρίων.

Μετά από 2 ώρες και 26 λεπτά, η Δέσποινα Παπαμιχαήλ υπέστη την ήττα από τη Ρουμάνα Gabriela Talaba με 4-6, 6-3, 6-3 και ολοκλήρωσε την πορεία της στη φάση των "16" του τουρνουά των 25.000 δολαρίων του Boca Raton στη Φλόριντα.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό σε όλη τη διάρκειά του, με την 28χρονη Ελληνίδα να κερδίζει το 1ο σετ επιστρέφοντας από το 3-4 και κερδίζοντας τα 3 επόμενα games. Στο 2ο σετ έμεινε πίσω με 1-3, αλλά ισοφάρισε σε 3-3. Η Talaba όμως κέρδισε τα 3 τελευταία games του σετ, ενώ έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και στο 3ο σετ, αποκτώντας ένα προβάδισμα με 4-1. Η Παπαμιχαήλ δεν το έβαλε κάτω, μείωσε σε 5-3, 30-30 και προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς, αλλά η Ρουμάνα έκλεισε το ματς στο σερβίς της και ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Ήταν μια πολύ καλή εβδομάδα για τη Δέσποινα, που βρίσκεται στο Νο.277 της παγκόσμιας κατάταξης. Ξεκίνησε από τα προκριματικά, όπου κέρδισε πρώτα τη Χιλιανή Barbara Gatica με 7-6 (4), 6-3 και στη συνέχεια τη Μεξικανή Ana Sofia Sanchez με 6-3, 6-2. Στον 1ο γύρο του κυρίως ταμπλό, αντιμετώπισε ξανά την Sanchez, που πέρασε ως lucky loser, με 5-7, 7-5, 6-3, σε έναν αγώνα που έφτασε τις 3,5 ώρες σε διάρκεια.