Το σήκωσε ο Άλκης στα Τίρανα (pics)

Άλκης Μιχαλόπουλος
tn team Δευτέρα, 12 Απριλίου 2021 - 17:51

Ο Άλκης Μιχαλακόπουλος αναδείχθηκε πρωταθλητής στο διεθνές τουρνουά της Tennis Europe που διεξήχθη στα Τίρανα της Αλβανίας, ολοκληρώνοντας την εντυπωσιακή πορεία του χωρίς να απωλέσει σετ.

Στον τελικό του Tirana Open U12, o Άλκης κέρδισε τον Ρουμάνο Andrei Radu με 6-4, 6-3 και κατέκτησε τον πρώτο του τίτλο, μόλις στην 4η παρουσία του σε τουρνουά της Tennis Europe.

Είχε συνολικά μια φανταστική εβδομάδα στα Τίρανα ο Έλληνας τενίστας, ο οποίος κέρδισε στη φάση των ομίλων τους Amar Rama και Stefan Puiu χωρίς να χάσει ούτε ένα game, ενώ στη συνέχεια απέκλεισε στα προημιτελικά τον Mikhail Michshenko με 6-1, 6-3 και στα ημιτελικά τον Ουκρανό Ivan Ushakov με 7-6 (3), 6-4. Δεν έχασε δηλαδή ούτε ένα σετ σε 5 αναμετρήσεις.

Το Tirana Open U12, που φιλοξενήθηκε σε σκληρά γήπεδα στο National Sport Park των Τιράνων, ανήκει στη 2η κατηγορία U12 της Tennis Europe.