Στη 2η θέση του διπλού ο Καλοβελώνης

tn team Σάββατο, 29 Μαϊος 2021 - 19:59

Ο Μάρκος Καλοβελώνης και ο Sanjar Fayziev διεκδίκησαν σήμερα τον 2ο διαδοχικό τίτλο τους στο Shymkent του Καζακστάν, αλλά το σερί των 7 διαδοχικών νικών τους ολοκληρώθηκε και αρκέστηκαν στη 2η θέση.

Οι Καλοβελώνης και Fayziev, πρωταθλητές στο τουρνουά των 15.000 δολαρίων του Shymkent της προηγούμενης εβδομάδας, έφτασαν μέχρι τον τελικό αυτή την εβδομάδα στο τουρνουά του Καζακστάν και διεκδίκησαν τον 2ο διαδοχικό τους τίτλο.

Είχαν φτάσει συνολικά τις 7 διαδοχικές νίκες για να μπουν στον τελικό του τουρνουά αυτής της εβδομάδας, όπου όμως δεν τα κατάφεραν και ηττήθηκαν από τους Yan Bondarevskiy και Grigoriy Lomakin, με 6-3, 6-4.

Για να μπουν στον τελικό του χωμάτινου τουρνουά, Καλοβελώνης και Fayziev είχαν κερδίσει τους Ουζμπέκους Olimjon Nabiev και Ibrokhimjon Urinov στον 1ο γύρο, με 6-1, 6-1. Στα προημιτελικά επικράτησαν των Ρώσων Alexandr Binda και Egor Noskin με 3-6, 6-1, 10-5, ενώ στα ημιτελικά κέρδισαν τους επίσης Ρώσους Andrey Chepelev και Alexander Shevchenko, με 6-2, 6-3.