4η νίκη για τον Σκορίλα στην Ιερουσαλήμ

Αλέξανδρος Σκορίλας
Αλέξανδρος Σκορίλας Φωτογραφία: tennisnews.gr
tn team Τετάρτη, 12 Μαϊος 2021 - 21:22

Ο Αλέξανδρος Σκορίλας συνεχίζει το νικηφόρο του σερί στην Ιερουσαλήμ και με μια ακόμα νίκη στα δυο σετ προκρίθηκε στους "16" καλύτερους του τουρνουά των 15.000 δολαρίων της ITF.

Ο Σκορίλας έχασε μόνο 5 games από τον Βρετανό Alexis Carter, του οποίου επικράτησε με 6-1, 6-4 σε 1 ώρα και 33 λεπτά αγώνα.

Κέρδισε 5 games στη σειρά για να πάρει το 1ο σετ ο 21χρονος Έλληνας τενίστας, ο οποίος έκανε break νωρίς και στο 2ο σετ, για να προηγηθεί με 3-1. Έκτοτε δεν κοίταξε πίσω του και διατήρησε το προβάδισμα έως και το τέλος του σετ, το οποίο έκλεισε στο 10ο game.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική νίκη στο hardcourt τουρνουά του Ισραήλ για τον Σκορίλα, που δεν έχει χάσει σετ σε καμία από τις 4 αναμετρήσεις που χρειάστηκε να δώσει.

Στον 2ο γύρο του κυρίως ταμπλό, για μια θέση στα προημιτελικά της διοργάνωσης των 15.000 δολαρίων, θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο Marek Gengel, No.2 στο ταμπλό και Νο.430 στην παγκόσμια κατάταξη.