Πρωταθλητής ο Καλοβελώνης στην Αττάλεια

tn team Κυριακή, 28 Μαρτίου 2021 - 11:05

Ο Μάρκος Καλοβελώνης αναδείχθηκε πρωταθλητής στο διπλό του τουρνουά των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας.

Ο Καλοβελώνης και ο Sanjar Fayziev από το Ουζμπεκιστάν, ήταν οι πρωταγωνιστές του διπλού γι' αυτή την εβδομάδα στο χωμάτινο Futures των 15.000 δολαρίων της Αττάλειας.

Οι δυο αθλητές κέρδισαν σε έναν συναρπαστικό τελικό τον Ρουμάνο Vlad Andrei Dancu και τον Βούλγαρο Gabriel Donev, με 5-7, 7-6 (3), 10-7.

Οι Καλοβελώνης και Fayziev είχαν κερδίσει τους 3 πρώτους αγώνες της στο τουρνουά χωρίς να απωλέσουν σετ. Στον 1ο γύρο κέρδισαν τον Ούγγρο Peter Makk και τον Ρώσο Vladislav Tasenkov με 6-4, 7-5, στα προημιτελικά τους Ρουμάνους Sebastian Gima και Nicholas David Ionel με 6-4, 6-2, ενώ στα ημιτελικά επικράτησαν του Αργεντινού Juan Pablo Paz και του Ιταλού Alexander Weis με 7-5, 7-6 (5).

Αυτός ήταν ο 16ος τίτλος στα διπλά για τον Καλοβελώνη σε επαγγελματικό διεθνές τουρνουά, πρώτος από το 2019. Με τον Fayziev κέρδισαν μαζί τον 2ο τίτλο τους, μετά από το Futures που είχαν κερδίσει και πάλι στην Αττάλεια, το 2018.