tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΗΣ WUHAN Η ΜΑΡΙΑ! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Maria Sakkari
To έπος της Μαρίας Σάκκαρη στη Wuhan συνεχίζεται! Το τελευταίο θύμα της κορυφαίας Ελληνίδας τενίστρια ήταν η Alize Cornet, την οποία κέρδισε μετά από 2 πολύ κλειστά σετ, για να προκριθεί στον σημαντικότερο ημιτελικό της καριέρας της και να δώσει συνέχεια στην παραμυθένια πορεία της στο Wuhan Open, "φλερτάροντας" πια με το Top 50 της παγκόσμιας κατάταξης!

Άλλος ένας μεγάλος άθλος μόλις ολοκληρώθηκε από την τρομερή Μαρία Σάκκαρη! Η 22χρονη Ελληνίδα πρωταθλήτρια έβαλε για άλλη μια μέρα όλα της τα δυνατά και έδωσε συνέχεια στην ονειρική εβδομάδα της στη Wuhan, επικρατώντας της Alize Cornet με 7-6 (2), 7-5.

Δείτε τα highlight της αναμέτρησης

Ήταν η πρώτη φορά που αγωνίστηκε σε έναν τόσο μεγάλο προημιτελικό, στην Premier 5 διοργάνωση της Κίνας, για να τη συνδυάσει με άλλη μια straight set νίκη, που την έστειλε στον σημαντικότερο ημιτελικό της καριέρας της!

Ταυτόχρονα, έφτασε τα 8 κερδισμένα σετ στη σειρά, και μάλιστα όλα απέναντι σε Top 50 παίκτριες της παγκόσμιας κατάταξης. Στον 1ο γύρο είχε κερδίσει με ανατροπή στα σετ τη Yulia Putintseva, No. 48 στον κόσμο, ενώ στον 2ο και στον 3ο γύρο κέρδισε τις Caroline Wozniacki (No. 6 στον κόσμο) και Elena Vesnina (No. 21), χωρίς να απωλέσει σετ!

Συνολικά έφτασε τις 6 νίκες στο Wuhan Open, αφού είχε ξεκινήσει την πορεία της από τα προκριματικά της διοργάνωσης των 2,6 εκατομμυρίων δολαρίων. Από το Νο. 80 του κόσμου, είναι η μόνη qualifier που συνεχίζει στο τουρνουά και η παίκτρια με τη χαμηλότερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη. Επίσης θα γίνει η πρώτη qualifier που θα παίξει στους ημιτελικούς του τουρνουά της Wuhan, που ξεκίνησε να διεξάγεται το 2014.

Αυτή τη θέση, το Νο. 80, είναι και το career high της, ωστόσο θα την αφήσει κατά πολύ πίσω της. Με τη σημερινή της νίκη, έχει εξασφαλίσει ήδη την 51η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ αν ηττηθεί αύριο το πρωί η Aleksandra Krunic από τη Vera Zvonareva, θα εξασφαλίσει την είσοδό της στο Top 50 της WTA, χωρίς να δώσει άλλο αγώνα.

Αν δεν συμβεί αυτό, θα έχει φυσικά την ευκαιρία να το κάνει στο court, αφού στις 14:30 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας θα αντιμετωπίσει την Caroline Garcia, για την ημιτελική φάση του Wuhan Open. Εκτός από σημαντικότερος ημιτελικός, θα είναι και ο πρώτος για τη Μαρία γενικά στο WTA Tour!

e tennis40 shoes465

Μετά τη χθεσινή της νίκη με την Varvara Lepchenko, η Cornet είχε προβλέψει πως θα γινόταν μια μεγάλη μάχη ανάμεσα στις δυο παίκτριες, με τη φυσική κατάσταση να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο για την εξέλιξη του αγώνα. Δεν θα μπορούσε να δικαιωθεί περισσότερο η Γαλλίδα, αφού μόνο το πρώτο σετ χρειάστηκε tie-break και 77 λεπτά μάχης για να ολοκληρωθεί!

Η Μαρία επέστρεψε από το 0-2 για να ισοφαρίσει σε 2-2 και αργότερα έκανε ένα ακόμη break, για να προηγηθεί με 5-3 και να "αγκαλιάσει" το σετ. Η Cornet δεν τα παράτησε και κατάφερε να σώσει 3 set point στο 9ο game και άλλα 3 sto 10o, για να κάνει το 5-4 και το 5-5 αντίστοιχα!

Η Γαλλίδα πήρε άλλο ένα κλειστό game για να προηγηθεί με 6-5, σώζοντας νέα break point και ευκαιρίες της Ελληνίδας παίκτριας. Εκτός από πολύ δυνατή σωματικά, η Μαρία όμως απέδειξε πως είναι πάρα πολύ δυνατή και στο πνευματικό κομμάτι.

Δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη, που βρέθηκε σε ένα δικό της σετ να σερβίρει για την παραμονή της σε αυτό, για να παραμείνει ψύχραιμη και να κρατήσει εύκολα το service game της στο 12ο game, ισοφαρίζοντας σε 6-6. Στη συνέχεια έκανε ένα άψογο tie-break, στο οποίο προηγήθηκε με 4-0 και με 6-1, για να αξιοποιήσει τελικά το 8ο set point της (2ο στο tie-break) και να κλείσει το 1ο σετ σε 1 ώρα και 17 λεπτά παιχνιδιού!

Τα έντονα ράλι και η μάχη μέχρι τελικής πτώσης συνεχίστηκε στο 2ο σετ, στο οποίο η Σάκκαρη μπορεί να κέρδισε το πρώτο game, όμως η Cornet πήρε τα 3 επόμενα και προηγήθηκε με 3-1. Η Μαρία απέφυγε τα χειρότερα, καθώς επέστρεψε από το 0-30 στο επόμενο game και κράτησε το σερβίς της με 4 πόντους στη σειρά, για να μειώσει σε 3-2.

Στη συνέχεια η πρωταθλήτριά μας έκανε το break back και κράτησε για άλλη μια φορά το σερβίς της, ανακτώντας το προβάδισμα στο 4-3. Η Cornet δεν το έβαλε κάτω και αφού έσβησε νέο break point της Σάκκαρη, που αν το αξιοποιούσε πιθανότατα να τελείωναν όλα, ισοφάρισε σε 4-4 και παρέμεινε ζωντανή στο τουρνουά.

Λίγο μετά είχε και τη μεγάλη ευκαιρία της, καθώς έκανε το break σε άλλο ένα μεγάλο σε διάρκεια game, αποκτώντας νέο προβάδισμα με 5-4 και έχοντας την ευκαιρία να κλείσει το σετ στο σερβίς της. Ούτε τότε όμως τα κατάφερε, αφού η Μαρία απάντησε άμεσα και ισοφάρισε σε 5-5, κρατώντας "ζωντανό" το 2ο σετ.

Στο επόμενο service game της, η Μαρία βρέθηκε πίσω με 15-40, με την Cornet να είναι πολύ κοντά στο να ανακτήσει το πλεονέκτημα και να σερβίρει 2η φορά για την κατάκτηση του σετ. Η Ελληνίδα παίκτρια ωστόσο "επιβίωσε" από αυτό το game, σώζοντας και τις 2 ευκαιρίες της Γαλλίδας, τη 2η με ένα εντυπωσιακό cross court forehand winner εν κινήσει!

Αφού κράτησε το σερβίς της, η Σάκκαρη βρέθηκε μπροστά με 0-40 στο 12o game και η Cornet έμοιαζε να χάνει την υπομονή και τη συγκέντρωσή της. Ένα νέο break με love έγινε για την Ελληνίδα τενίστρια, που "σφράγισε" τη σπουδαία νίκη στο 1ο της match point, μετά από 2 ώρες και 25 λεπτά αγώνα.

Η Σάκκαρη κέρδισε για 2η φορά την Cornet στην καριέρα της, σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο tour και στη χρονιά. Εξασφάλισε την πρώτη της είσοδο σε έναν ημιτελικό WTA διοργάνωσης, σε μια από τις σημαντικότερες διοργανώσεις του Asian Swing. Επιπλέον, θα βελτιώσει κατά πολύ το career high της, αφού ακόμα και αν δεν πετύχει άλλη νίκη στη Wuhan, θα είναι στο Νο. 50 ή στο Νο. 51 της παγκόσμιας κατάταξης την ερχόμενη Δευτέρα!

Την Παρασκευή, στις 14:30 το μεσημέρι ώρα Ελλάδας (COSMOTE SPORT 6 HD και SuperTennis TV HD), η Μαρία θα αντιμετωπίσει άλλη μια παίκτρια από τη Γαλλία, την Caroline Garcia, Νο. 20 στην παγκόσμια κατάταξη. Η 23χρονη Garcia έχει κερδίσει 3 WTA τίτλους αλλά για πρώτη φορά θα αγωνιστεί σε έναν τόσο μεγάλο ημιτελικό, όπως και η Σάκκαρη. Νωρίτερα σήμερα, κέρδισε την Ekaterina Makarova με 7-6 (3), 6-4.