tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση
 

"Ζωντανή" για υπεράσπιση η Τσεχία

E-mail Εκτύπωση

Karolina Pliskova - Garbine Muguruza
Η Karolina Pliskova πέτυχε μια εμφατική νίκη απέναντι στην Garbine Muguruza στον σημαντικότερο αγώνα του Σαββατοκύριακου για το Fed Cup, για να κρατήσει "ζωντανή" την Τσεχία στον στόχο της υπεράσπισης του τίτλου, στη δύσκολη αποστολή της με την Ισπανία. Στα ημιτελικά, προκρίθηκαν επίσης οι Ελβετία και Λευκορωσία.

H Karolina Pliskova πραγματοποίησε έναν εντυπωσιακό αγώνα, επιβλήθηκε της Garbine Muguruza με 6-2, 6-2 μέσα σε μια ώρα, και έδειξε το δρόμο στην Τσεχία, για να πετύχει μια πολύ σημαντική νίκη επί της Ισπανίας και να κάνει το πρώτο βήμα για την υπεράσπιση του τίτλου της στο Fed Cup.

Οι Τσέχες "σφράγισαν" την πρόκριση χάρη στη νίκη της Barbora Strycova επί της Lara Arruabarrena, με 6-4, 6-4. Στο διπλό, οι Ισπανίδες πήραν τη νίκη και μείωσαν σε 3-2. Η Τσεχία θα περιμένει να γίνει γνωστή και η τελευταία ομάδα των ημιτελικών, που θα προκύψει από το tie των ΗΠΑ με την Γερμανία, για να μάθει ποιες θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά του Απριλίου (22-23/04).

Στον άλλον ημιτελικό, η Λευκορωσία θα αντιμετωπίσει την Ελβετία. Η Λευκορωσία, παρόλο που δεν έχει στη διάθεσή της την Victoria Azarenka, που πρόσφατα γέννησε για πρώτη φορά, κέρδισε την Ολλανδία με 4-1. Σήμερα "καθάρισε" την πρόκριση με τις δυο νίκες που πέτυχε στα μονά, χάρη στις Aliaksandra Sasnovich και Aryna Sabalenka.

Στη Γενεύη, η Ελβετία κέρδισε τη Γαλλία επίσης με 4-1. Το tie ήταν ισόπαλο, αλλά σήμερα οι Ελβετίδες κέρδισαν και τα τρία rubbers. Στο 3ο, η Timea Bacsinszky επικράτησε της Kristina Mladenovic έπειτα από μια τεράστια μάχη, με 7-6 (4), 4-6, 7-5. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε μετά από 3 ώρες και 17 λεπτά.

Η Βelinda Bencic ήταν εκείνη που έδωσε την πρόκριση στην Ελβετία, καθώς επικράτησε της Pauline Parmentier, με 6-3, 6-4. Οι Ελβετίδες κέρδισαν και στα διπλά, με τις Bacsinszky και Martina Hingis να κάνουν καταπληκτική δουλειά απέναντι στις Mladenovic και Amandine Hesse.

ΤΣΕΧΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 3-2
Ostravar Arena, Οστράβα, Τσεχία (hard, indoor)
Barbora Strycova v. Garbine Muguruza 0-6, 6-3, 1-6
Karolina Pliskova v. Lara Arruabarrena 6-4, 7-5
Karolina Pliskova v. Garbine Muguruza 6-2, 6-2
Barbora Strycova v. Lara Arruabarrena 6-4, 6-4
Safarova/Siniakova v. Martinez Sanchez/Sorribes Tormo 3-6, 6-4, 7-10

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΓΑΛΛΙΑ 4-1
Palexpo, Γενεύη, Ελβετία (hard, indoor)
Timea Bacsinszky v. Alize Cornet 7-5, 6-4
Belinda Bencic v. Kristina Mladenovic 3-6, 4-6
Timea Bacsinszky v. Kristina Mladenovic 7-6 (4), 4-6, 7-5
Belinda Bencic v. Pauline Parmentier 6-3, 6-4 
Bacsinszky/Hingis v. Hesse/Mladenovic 6-4, 6-4

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 4-1
Chizhovka-Arena, Μινσκ, Λευκορωσία (hard, indoor)
Aliaksandra Sasnovich v. Michaella Krajicek 4-6, 6-3, 6-2
Aryna Sabalenka v. Kiki Bertens 6-3, 6-7 (6), 4-6
Aliaksandra Sasnovich v. Kiki Bertens 6-3, 6-4
Aryna Sabalenka v. Michaella Krajicek 7-6 (4), 6-4
Govortsova/Lapko v. Burger/Rus 6-4, 6-2

ΗΠΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-0
Royal Lahaina Resort, Μάουι, Χαβάη, ΗΠΑ (hard, outdoor)
Alison Riske v. Andrea Petkovic 7-6 (10), 6-2
Coco Vandeweghe v. Julia Goerges 6-3, 3-1, εγκατέλειψε
Κυριακή (22:00):
Coco Vandeweghe v. Andrea Petkovic
Alison Riske v. Julia Goerges
Mattek Sands/Vandeweghe v. Siegemund/Witthoeft

Στο World Group II, οι 4 νικήτριες ομάδες ήταν η Ρωσία, η Ουκρανία, η Σλοβακία και το Βέλγιο. Η Ρωσία "καθάρισε" την Κινεζική Ταϊπέι, με την 20χρονη Natalia Vikhlyantseva να βάζει την υπογραφή της, με την άνετη νίκη της επί της Ya-hsuan Lee. Στο Βουκουρέστι, η Elise Mertens κέρδισε έπειτα από 3 ώρες μάχης την Irina-Camelia Begu με 3-6, 7-5, 7-5 και χάρισε τη νίκη στο Βέλγιο, που πήρε τους 3 πρώτους πόντους. 

Γρήγορα πήρε την πρόκριση και η Ουκρανία, που έκανε το 3-0 επί της Αυστραλίας στο Χάρκοβο, χάρη στη νίκη της Elina Svitolina επί της Daria Gavrilova, με 6-3, 6-2. Στο Forli της Ιταλίας, οι Σλοβάκες πήραν μια μεγάλη πρόκριση, με την Daniela Hantuchova να δείχνει το δρόμο, κερδίζοντας με το εντυπωσιακό 6-2, 6-0 την Sara Errani. Η Rebecca Sramkova εξασφάλισε την πρόκριση, με τη νίκη της επί της Francesca Schiavone.

ΡΩΣΙΑ - ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΙ 4-1
Druzhba Sport Complex, Mόσχα, Ρωσία (hard, indoor)
Ekaterina Makarova v. Ya-hsuan Lee 6-3, 5-7, 6-1
Anna Blinkova v. Kai-chen Chang 3-6, 5-7
Ekaterina Makarova v. Kai-chen Chang 6-4, 7-5
Natalia Vikhlyantseva v. Ya-hsuan Lee 6-1, 6-2
Kalinskaya/Blinkova v. Chin-wei Chan/Ching-wen Hsu 6-3, 7-5

ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 1-3
Sala Polivalenta, Βουκουρέστι, Ρουμανία (hard, indoor)
Monica Niculescu v. Kirsten Flipkens 3-6, 4-6
Sorana Cirstea v. Yanina Wickmayer 6-7 (4), 7-5, 5-7
Irina-Camelia Begu v. Elise Mertens 6-3, 5-7, 5-7 
Cirstea/Niculescu v. Flipkens/Zanevska 6-2, 6-0

ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 3-1
Palace of Sports 'Lokomotiv', Χάρκοβο, Ουκρανία (hard, indoor)
Lesia Tsurenko v. Daria Gavrilova 6-2, 6-3
Elina Svitolina v. Ashleigh Barty 4-6, 6-1, 6-2
Elina Svitolina v. Daria Gavrilova 6-3, 6-2
Kichenok/Savchuk v. Barty/Dellacqua 2-6, 6-2, 8-10

ΙΤΑΛΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ 2-3
Pala Galassi, Forli, Ιταλία (clay, indoor)
Francesca Schiavone v. Anna Karolina Schmiedlova 6-3, 6-1
Sara Errani v. Rebecca Sramkova 6-2, 3-6, 4-6
Sara Errani v. Daniela Hantuchova 2-6, 0-6 
Francesca Schiavone v. Rebecca Sramkova 2-6, 4-6
Paolini/Trevisan v. Schmiedlova/Sramkova 5-2, εγκατάλειψη

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση