Διαφήμιση

Οι πρωταθλητές του Wimbledon 2019 (vids+pics)

E-mail Εκτύπωση

wheelchair mens singles
Ακόμα ένα Wimbledon έλαβε τέλος στο Λονδίνο, μετρώντας 27 πρωταθλητές σε 18 συνολικά κατηγορίες. Το tennisnews.gr σας παρουσιάζει όλους τους πρωταθλητές του βρετανικού Grand Slam για το 2019.

Men's Singles - Novak Djokovic

Ο Novak Djokovic ήταν ο μεγάλος νικητής στον επικό τελικό της Κυριακής απέναντι στον Roger Federer. Η ιστορία ολοκληρώθηκε με τον Σέρβο να κερδίζει 7-6 (5), 1-6, 7-6 (4), 4-6, 13-12 (3), έπειτα από 4 ώρες και 57 λεπτά, χρόνος ρεκόρ για την διοργάνωση σε τελικό! (Περισσότερα...)

Women's Singles - Simona Halep

Το 2ο Grand Slam στην καριέρα της κατέκτησε η Simona Halep, απέναντι στην κορυφαία του σύγχρονου τένις Serena Williams. Η Halep επικράτησε με 6-2, 6-2 και στέφθηκε για πρώτη φορά βασίλισσα στο Λονδίνο (Περισσότερα...)

Men's Doubles - Juan Sebastian Cabal/Robert Farah

Το εκρηκτικό δίδυμο από την Κολομβία Juan Sebastian Cabal Και Robert Farah ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές στα διπλά των ανδρών, κερδίζοντας τον πρώτο τους τίτλο σε Major διοργάνωση. Στον τελικό πανηγύρισαν τη νίκη με 6-7 (5), 7-6 (5), 7-6 (6), 6-7 (5), 6-3, κόντρα στους Nicolas Mahut και Edouard Roger-Vasselin.

Women's Doubles - Hsieh Su-Wei/Barbora Strycova

Στην 2η κατάκτηση Grand Slam τίτλου στα διπλά έφτασε η Hsieh Su-wei μετά από το Wimbledon του 2013 με συμπαίκτρια τότε την Peng Shuai. Αυτή την φορά συνεργάστηκε με την Barobora Strycova, κερδίζοντας στον τελικό τις, Gabriela Dabrowski και Xu Yifan, με 6-3, 6-1.

Mixed Doubles - Ivan Dodig/Latisha Chan

Ένα σετ έχασαν σε όλο το τουρνουά οι εντυπωσιακοί Ivan Dodig και Latisha Chan στο ταμπλό των μεικτών, σε 5 αναμετρήσεις που έδωσαν. Με το ζευγάρι Jelena Ostapenko και Robert Lindstedt αναμετρήθηκαν στον τελικό, τους οποίους κέρδισαν με 6-2, 6-3.

Boys Singles - Shintaro Mochizuki

O Shintaro Mochizuki, Νο9 στην παγκόσμια κατάταξη Junior της ITF, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στα μονά των αγοριών. Ο 16χρονος τενίστας κατάφερε να γίνει ο πρώτος ασιάτης που φτάνει σε τελικό Junior Grand Slam, εκεί όπου κέρδισε τον Ισπανό Carlos Gimeno Valero, με 6-3, 6-2.

Girls Singles - Daria Snigur

Η 17χρονη Daria Snigur από την Ουκρανία στέφθηκε πρωταθλήτρια στα μονά των κοριτσιών, επικρατώντας στον τελικό της Αμερικανίδας Alexa Noel, με 6-4, 6-4.

Boys Doubles - Jonas Forejtek/Jiri Lahecka

H τσεχική ομάδα των, Jonas Forejtek και Jiri Lahecka ανέβηκαν στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στα διπλά των αγοριών. Απέναντι τους στάθηκαν οι Liam Draxl και Govind Nanda, τους οποίους και κέρδισαν, με 7-5, 6-4.

Jonas Forejtek Jiri Lahecka champions boys doubles

Girls Doubles - Savannah Broadus/Abigail Forbes

Οι νεαρές Savannah Broadus και Abigail Forbes από τις Ηνωμένες Πολιτείες ήταν η πρωταθλήτριες στα διπλά των κοριτσιών. Με 7-5, 5-7, 6-2, ξεπέρασαν και το τελευταίο εμπόδιο, των Kamila Bartoneκαι Oksana Selekhmeteva.

Savannah Broadus Abigail Forbes champions girls doubles

Wheelchair Μen's Singles - Gustavo Fernandez

Για 3η φορά στην καριέρα του αναδείχθηκε πρωταθλητής σε Grand Slam ο Gustavo Fernandez από την Αργεντινή. Ξεπέρασε το εμπόδιο του Shingo Kunieda, με 4-6, 6-3, 6-2, στον μεγάλο τελικό.

Wheelchair Women's Singles - Aniek Van Koot

Τρίτο τρόπαιο σε Major ήρθε και για την Aniek Van Koot στην κατηγορία wheelchair γυναικών. Δύσκολο έργο είχε απέναντι στην συμπατριώτισσα της και επί 2 συνεχόμενες χρονιές υπερασπίστρια του τίτλου, Diede de Groot, την οποία κατάφερε να κερδίσει με, 6-4, 4-6, 7-5.

Wheelchair Quad Singles - Dylan Alcott

Την πρώτη θέση πήρε ο Dylan Alcott στον τελικό Wheelchair Quad, που πραγματοποιήθηκε πρώτη φορά στο Wimbledon, μετά από νίκη που πέτυχε κόντρα στον Andrew Lapthorne στον τελικό, με 6-0, 6-2

Wheelchair Men's Doubles - Joachim Gerard/Stefan Olsson

Στα διπλά του Wheelchair, οι Joachim Gerard και Stefan Olsson, ήταν οι μεγάλοι νικητές. Ο τελική μονομαχία που έδωσαν ήταν απέναντι στους Βρετανούς Alfie Hewett και Gordon Reid, πανηγυρίζοντας τη νίκη με 6-4, 6-2.

Wheelchair Women's Doubles - Diede de Groot/Aniek Vak Koot

Υπερασπίστηκε τον τίτλο της για 2η συνεχόμενη χρονιά στα διπλά του wheelchair tennis η Ολλανδή Diede de Groot, αυτή την φορά με την συμπατριώτισσα της Aniek van Koot. Στον τελικό τα πήγαν εξαιρετικά, νικώντας με 6-1, 6-1, τις Marjolein Buis και Giulia Capocci.

Wheelchair Quad Doubles - Dylan Alcott/Andrew Lapthorne

Στα διπλά wheelchair Quad οι, Dylan Alcott και Andrew Lapthorne έφτασαν στην κορυφή, με νίκη που πέτυχαν ενάντια στους Koji Sugeno και David Wagner, με 6-2, 7-6 (4).

Gentlemen's Invitation Doubles - Arnaud Clement/Michael Llodra

Ο αρχηγός της εθνικής Γαλλίας στο Davis Cup, φιναλίστ στα μονά του Australian Open το 2001, και κάτοχος ενός Major στα διπλά, Arnaud Clement, καθώς και ο πρωταθλητής 3 φορές σε διπλά Grand Slam, Michael Llodra, ήταν οι νικητές στα διπλά των Legents στην κατηγορία των διπλών. Οι 2 Γάλλοι συμπαίκτες, κέρδισαν τους Xavier Malisse και Max Mirnyi, με 6-3, 1-6, [10-7].

Ladies' Invitation Doubles - Cara Black/Martina Navratilova

Μια εκ των κορυφαίων τενιστριών όλων των εποχών Martina Navratilova μαζί με την σπουδαία Cara Black, επιβλήθηκαν στον τελικό με 6-0, 3-6, [10-8], των Marion Bartoli Και Daniela Hantuchova.

legend invitation doubles

Senior Gentlemen's Invitation Doubles - Jonas Bjorkman/Todd Woodbridge

Πρωταθλητές στην κατηγορία Senior Gentlemen's αναδείχθηκαν οι, Jonas Bjorkman και Todd Woodbridge, νικώντας στην τελευταία τους μονομαχία στην διοργάνωση, τους Ολλανδούς Jacco Eltingh και Paul Haarhius, με σκορ, 4-6, 6-3, [10-6].