tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

O Del Potro έκανε την ανατροπή της χρονιάς! (vid)

E-mail Εκτύπωση

Juan Martin Del Potro
Ο Juan Martin Del Potro ταλαιπωρήθηκε από μια ασθένεια και έδειχνε να μην έχει καθόλου ενέργεια, χάνοντας με κατεβασμένα τα χέρια 2 σετ από τον Dominic Thiem. Δεν σταμάτησε όμως να προσπαθεί, πήρε ώθηση από το κοινό, το παυσίπονο και την ανεβασμένη του ψυχολογία όσο περνούσε η ώρα, για να πραγματοποιήσει την ανατροπή της χρονιάς και να κερδίσει στα 5 σετ τον Αυστριακό, που είχε 2 match point στο 4ο σετ!

Απίστευτο κι όμως αληθινό! Σε έναν αγώνα που έδειχνε να μην έχει καμία τύχη, που χρειάστηκε περίπου μια ώρα για να βγάλει τον πρώτο του winner, έμεινε πίσω με 2-5, 0-30 στο 4ο σετ και χρειάστηκε να σβήσει 2 match point, ο Juan Martin Del Potro κέρδισε τελικά τον Dominic Thiem με 1-6, 2-6, 6-1, 7-6 (1), 6-4, για να προκριθεί στα προημιτελικά του US Open για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Ήταν ένας αγώνας που ξεκίνησε μονότονα, με τον Del Potro να κάνει πάρα πολλά λάθη και τον Thiem να παίζει αρκετά καλά για 2 σετ. Αυτό που ακολούθησε όμως ήταν μια επική μονομαχία, με τον Αργεντινό να παίζει όλο και καλύτερα με το πέρασμα του χρόνου και να αιφνιδιάζει τον Αυστριακό, που δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του για να κλείσει το παιχνίδι στο 4ο σετ και το πλήρωσε.

Στα πρώτα δυο σετ δεν υπήρχε το ντέρμπι που περίμεναν οι περισσότεροι, καθώς ο Del Potro δεν ένιωθε καθόλου καλά και με το ζόρι κυνηγούσε τους πόντους, εμφανώς εξαντλημένος από την ασθένεια που τον ταλαιπώρησε και στην χθεσινή του προπόνηση.

e tennis40 shoes465

Σχεδόν μια ώρα πέρασε μέχρι να πετύχει τον πρώτο του winner o Αργεντινός, ο οποίος τελείωσε το 1ο σετ με 15 αβίαστα λάθη και κανέναν winner και το 2ο με 14 λάθη και 5 winner! Σε άλλο ρυθμό αγωνιζόταν ο Thiem, ο οποίος δεν επηρεάστηκε από την απόδοση του αντιπάλου του και έπαιξε καλό τένις, χάνοντας 3 game σε αυτά τα πρώτα 2 σετ, σε 73 λεπτά.

Ο Del Potro, ο οποίος ζήτησε παυσίπονο από τον γιατρό του τουρνουά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, άρχισε να νιώθει καλύτερα στο τέλος του 2ου σετ και το επιβεβαίωσε αυτό με ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα στο 3ο σετ, στο οποίο έκανε το break και κράτησε δυο φορές το σερβίς του, για να κάνει το 3-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς και σε πανδαιμόνιο από τους χιλιάδες Αργεντινούς που βρέθηκαν στο Grandstand.

Ο Thiem επέστρεψε από το 0-30 για να κρατήσει το σερβίς του και να μειώσει σε 1-3, αλλά δεν πήρε άλλο game σε αυτό το σετ, καθώς ο ανεβασμένος Del Potro έκανε νέο break στο 6ο game και έκανε το 5-1. Ήταν ένα κακό σετ για τον Αυστριακό, που έριξε την απόδοσή του και έκανε 13 αβίαστα λάθη, έχοντας μόλις 4 winners.

Είχε πάντως τη μεγάλη ευκαιρία του για να πάρει τη νίκη στο 4ο σετ, στο οποίο έπαιξε ξανά καλό τένις, όπως είχε κάνει και στα δυο πρώτα σετ. Παρόλο που βρέθηκε πίσω με break νωρίς, στο 1-2, ο Thiem ανταποκρίθηκε με 4 κερδισμένα game στη σειρά, που τον έφεραν στο 5-2 και αγκαλιά με την πρόκριση.

Στο 8ο game μάλιστα, σε ένα σημείο που ο Del Potro έμοιαζε απογοητευμένος από τη ροή του παιχνιδιού, ο Thiem ήταν μπροστά με 2-5, 0-30, απέχοντας 2 πόντους από τη νίκη. Ο Αργεντινός "επιβίωσε" με 4 συνεχόμενους πόντους και μείωσε σε 3-5, για να κάνει το ίδιο πράγμα και στο επόμενο game!

Επέστρεψε από το 30-0 του Αυστριακού, που ήθελε ξανά 2 πόντους για να τελειώσει το ματς και αυτή τη φορά στο δικό του σερβίς. Ο Αργεντινός έκανε δυο σπουδαίους πόντους, παίζοντάς τα όλα για όλα, ισοφάρισε σε 30-30 και ακολούθησαν δυο αβίαστα λάθη του Thiem, ένα διπλό λάθος και ένα με το forehand, για να γίνει το break και το 4-5!

Ο Del Potro ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο Thiem είχε νέα ευκαιρία για να πάρει αυτό το σετ, όταν προγήθηκε με 5-6, 15-40, φτάνοντας σε διπλό match point και πιο κοντά από ποτέ στην πρόκριση. Αυτή τη φορά ο "Πύργος" δεν του άφησε και πολλά περιθώρια, αφού με 2 άσους έσβησε τις ευκαιρίες του και τελικά έστειλε το σετ στο tie-break, όπου ήταν σαρωτικός και έχασε μόνο έναν πόντο!

Τα πάντα κρίθηκαν στο 5ο σετ, όπου ο Thiem απειλήθηκε πρώτος από τη γραμμή του σερβίς, στάθηκε όμως στο ύψος του, επιστρέφοντας από το 0-40 για να ισοφαρίσει σε 3-3. Η επόμενη φορά που κάποιος από τους 2 απείλησε για break, ήταν στο 10ο game, με τον Αυστριακό να σερβίρει για την παραμονή του στον αγώνα.

Ο "εφτάψυχος" Del Potro, που έδειξε απίστευτες δυνάμεις κατά τη διάρκεια του αγώνα, ξεπερνώντας τον ίδιο του τον εαυτό, βρήκε ένα match point μετά από 3,5 ώρες στο court, όταν προηγήθηκε με 4-5, 30-40. Ο Thiem το έσβησε, αλλά έχασε την ευκαιρία που δημιούργησε για να κλείσει το game και το πλήρωσε, καθώς αργότερα ο Αργεντινός δημιούργησε και δεύτερο match point. Αυτή τη φορά, o Thiem δεν άντεξε την πίεση και έκανε διπλό λάθος, για να ολοκληρωθεί ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, μετά από 3 ώρες και 34 λεπτά.

Με αυτή την απίστευτη νίκη του, ο Del Potro προκρίθηκε στα προημιτελικά του US Open για 2η συνεχόμενη χρονιά και 5η συνολικά στην καριέρα του. Την καλύτερη πορεία του την έκανε φυσικά το 2009, όταν κατέκτησε και τον σημαντικότερο τίτλο της καριέρας του, κερδίζοντας στα 5 σετ τον Roger Federer.