tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Τελικός σε mode... Stanimal!

E-mail Εκτύπωση

Stan Wawrinka
Ο Stan Wawrinka ενεργοποίησε για άλλη μια φορά το mode "Stanimal", για να πετύχει 87 winners και να πάρει μια σπουδαία νίκη επί του Andy Murray με 3-2 σετ, έπειτα από έναν επικό ημιτελικό 4,5 ωρών. Ο Ελβετός βρέθηκε δυο φορές με σετ πίσω, αλλά βρήκε τρόπο να προκριθεί στον τελικό του Roland Garros για 2η φορά στα τελευταία 3 χρόνια!

Ήταν ένας συγκλονιστικός πρώτος ημιτελικός στο Roland Garros! Μετά από 4 ώρες και 34 λεπτά μιας τεράστιας μάχης, ο Stan Wawrinka αναδείχθηκε νικητής απέναντι στο Νο. 1 της παγκόσμιας κατάταξης, Andy Murray, με 6-7 (6), 6-3, 5-7, 7-6 (3), 6-1 και επέστρεψε στον τελικό του Roland Garros μετά από 2 χρόνια.

To match point της αναμέτρησης

Θα είναι η 2η φορά που θα αγωνιστεί στον τελικό του Γαλλικού Όπεν ο "Stanimal", ο οποίος είχε κατακτήσει τον τίτλο το 2015, όταν μετά από ένα επίσης φανταστικό παιχνίδι, είχε κερδίσει τον Novak Djokovic με 3-1 σετ.

Ο Stan έφτασε τις 18 νίκες στις 19 τελευταίες αναμετρήσεις του στο Παρίσι, προκρίθηκε για 2η φορά στα τελευταία 3 χρόνια στον τελικό και θα προσπαθήσει να διατηρήσει το αήττητο ρεκόρ του σε τελικούς Grand Slam, όπου μέχρι στιγμής έχει 3-0. Θα περιμένει τον δεύτερο ημιτελικό, ανάμεσα στον Rafael Nadal και στον Dominic Thiem, για να μάθει τον τελευταίο του αντίπαλο στο τουρνουά.

Μπορεί να χαμογέλασε τελευταίος, όμως ο Stan, o οποίος ανέλαβε την ευθύνη στους περισσότερους πόντους του αγώνα και είχε 87 winners και 77 αβίαστα λάθη, πέρασε δύσκολες στιγμές στο Philippe Chatrier σήμερα. Για πρώτη φορά στο τουρνουά έχασε σετ (είχε 15-0 σε 5 αγώνες), ενώ κυνήγησε τον Murray, αφού ήταν πίσω με σετ δυο φορές, πριν τελικά αποδειχτεί δυνατότερος πνευματικά και "λυγίσει" τον Βρετανό στο 5ο σετ, με 6-1.

Τα highlights του αγώνα

O 32χρονος Ελβετός βρέθηκε μάλιστα μπροστά και στα 5 σετ, ακόμα δηλαδή και στα 2 που έχασε ήταν μπροστά με break! Είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να κερδίσει το 1ο σετ, καθώς έκανε το πρώτο break της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 5-3. Όταν όμως σέρβιρε για την κατάκτηση του σετ, ο Murray έκανε το break back και μείωσε σε 5-4. Ήταν ένα κακό game για τον Ελβετό, που δεν διαχειρίστηκε την πίεση του προβαδίσματος και έκανε 4 αβίαστα λάθη!

Άλλα break δεν υπήρξαν και το πρώτο σετ οδηγήθηκε σε tie-break. Εκεί, αν και προηγήθηκε με 4-2, ο Murray χρειάστηκε να σώσει set point στο σερβίς του Ελβετού, αξιοποιώντας νέο λάθος του στο 5-6. Στη συνέχεια ο Βρετανός πήρε άλλους δυο πολύ κρίσιμους πόντους και ολοκλήρωσε το tie-break με 8-6, για να κερδίσει το 1ο σετ.

Ο Murray έδειχνε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα και ήταν σταθερά μπροστά στο 2ο σετ, χάρη στο σερβίς του. Συγκεκριμένα προηγήθηκε 3 φορές (1-0, 2-1, 3-2), ο Wawrinka όμως πάτησε το γκάζι μετά από το 5ο game και άρχισε να κυριαρχεί στους πόντους με τα πολύ επιθετικά του χτυπήματα.

Ο Ελβετός, πρωταθλητής στο Roland Garros το 2015, κέρδισε 7 games στη σειρά και ανέτρεψε για τα καλά την κατάσταση! Με διαδοχικά break "γύρισε" το 2ο σετ και το κατέκτησε με 6-3, ολοκληρώνοντάς το με 18 winners και 15 αβίαστα λάθη. Ο Murray αντίθετα, είχε 5 winners και 6 λάθη σε αυτό το σετ.

Επιπλέον, ο Stan άνοιξε με break το 3ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 3-0 και ξαφνικά φάνηκε να ελέγχει εκείνος τον αγώνα. Ο Murray σταμάτησε το σερί του Ελβετού και μείωσε σε 3-2, ο τελευταίος όμως απέκτησε άλλη μια ευκαιρία για να αρκεστεί στο σερβίς του, όταν με άμεση απάντηση ανέκτησε το προβάδισμά του και έκανε το 4-2.

Για δεύτερη φορά όμως στο σετ, ο Murray επέστρεψε από break πίσω και δεν άφησε τον Ελβετό να "ξεφύγει". Ο κορυφαίος τενίστας της παγκόσμιας κατάταξης ισοφάρισε σε 4-4 και κράτησε εύκολα το σερβίς του όταν σέρβιρε για να μείνει στο σετ, ισοφαρίζοντας λίγο μετά και σε 5-5.

Ακολούθησε ένα νέο break για τον Σκωτσέζο, το 3ο του προσωπικό και το 5ο συνολικά στο σετ, για να προηγηθεί για πρώτη φορά σε αυτό το σετ και να κάνει το 6-5. Στη συνέχεια πήρε τις μπάλες και από το 0-15 κέρδισε 4 πόντους στη σειρά και έκανε το 7-5, αποκτώντας νέο προβάδισμα με σετ, αυτή τη φορά σαφώς σημαντικότερο από την προηγούμενη.

Τα τρια πρώτα σετ της αναμέτρησης, ξεπέρασαν για λίγο τις τρεις ώρες σε διάρκεια! Όπως ήταν φυσικό και η κούραση άρχισε να εμφανίζεται και τα games έγιναν πιο σύντομα στο 4ο σετ. Ο Murray πάντως φαινόταν πιο απειλητικός και προηγήθηκε δυο φορές με 15-30, στο 5ο (3-2) και στο 7ο game (4-3), καμία όμως από αυτές δεν έφτασε σε break point, με τον Wawrinka να κρατάει το σερβίς του και το ελαφρύ προβάδισμα.

Η πίεση του Murray δεν απέδωσε καρπούς, αφού δεν κατάφερε να φέρει σε δύσκολη θέση τον Ελβετό, που άντεξε μέχρι το tie-break. Εκεί, αν και το μεγαλύτερο βάρος βρισκόταν στους δικούς του ώμους, κατάφερε να παίξει πολύ καλό τένις και να το κατακτήσει με 7-3, στέλνοντας τον ημιτελικό σε 5ο σετ.

Κάπου εκεί ο Murray ξέμεινε από ψυχικά αποθέματα και ο Wawrinka αξιοποίησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το momentum, για να "σπάσει" δυο φορές τον Βρετανό, πριν από το πρώτο διάλειμμα του σετ. Ο Ελβετός ήταν μπροστά με 3-0 και έκανε και τρίτο συνεχόμενο break, για να προηγηθεί με 5-0 και να φτάσει πλέον πάρα πολύ κοντά στον τελικό.

Το μόνο που κατάφερε ο Murray ήταν να αποφύγει το bagel, καθώς έκανε ένα break και μείωσε σε 5-1, δεν κράτησε όμως το σερβίς του ούτε τότε! Κανένα service game του δεν πήρε ο Βρετανός στο τελευταίο σετ και ο Stan ολοκλήρωσε με νέο break τον θρίαμβό του, έπειτα από 4 ώρες και 34 λεπτά μιας εξαντλητικής για τους παίκτες, αλλά συναρπαστικής για τους θεατές αναμέτρησης.

Για 4η φορά στην καριέρα του θα αγωνιστεί σε έναν τελικό Grand Slam διοργάνωσης ο Wawrinka, ο οποίος θα έχει την ευκαιρία να κερδίσει για πρώτη φορά ένα major τίτλο ξανά! Μέχρι στιγμής έχει κατακτήσει μια φορά το Australian Open (2014), μια φορά το Roland Garros (2015) και μια φορά το US Open (2016).