tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

Τεράστιος Chung - άφησε εκτός τον Djokovic! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Hyeon Chung
O Hyeon Chung έπαιξε σπουδαίο τένις και κέρδισε το είδωλό του, Novak Djokovic, με 3-0 σετ, για να δώσει συνέχεια στην φανταστική του πορεία στο Australian Open και να προκριθεί στον μεγαλύτερο προημιτελικό της καριέρας του! Στα 21 του χρόνια, ο Chung έγινε ο πρώτος Κορεάτης στην ιστορία που προκρίθηκε σε έναν major προημιτελικό!

Παίζοντας μεγάλο τένις και αξιοποιώντας στο μέγιστο βαθμό την ανετοιμότητα του Novak Djokovic, o Hyeon Chung κέρδισε τον κάτοχο 6 Australian Open τίτλων με 7-6 (4), 7-5, 7-6 (3) και τον άφησε εκτός προημιτελικών για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά.

Την ίδια στιγμή, ο 21χρονος Κροάτης προκρίθηκε στον σημαντικότερο προημιτελικό της καριέρας του, πρώτο σε Grand Slam διοργάνωση, ενώ πέτυχε και τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του, μόλις 2 μέρες μετά από την επίσης πολύ σπουδαία νίκη του επί του Alexander Zverev.

O Chung ήταν φανταστικός από την αρχή μέχρι και το τέλος, την ίδια ώρα που ο Djokovic έκανε πολλά λάθη για τα δεδομένα του και φάνηκε να αντιμετωπίζει έντονες ενοχλήσεις με τον αγκώνα του σε μεγάλο μέρος του αγώνα, ανέτοιμος ακόμα να ανταγωνιστεί τους κορυφαίους του κόσμου σε ένα Grand Slam. Θυμίζουμε πως αυτό ήταν το πρώτο τουρνουά για τον Σέρβο, μετά από τους 6 μήνες που χρειάστηκε να μείνει μακριά από το γήπεδο, από τον τραυματισμό του στον αγκώνα.

Ο αγώνας ήταν κλειστός και χρειάστηκε 3 ώρες και 21 λεπτά για να ολοκληρωθεί, παρά το γεγονός πως είχε μόνο 3 σετ. Ο Chung ωστόσο, πάρα πολύ δυνατός και πνευματικά, κατάφερε να υπερισχύσει και στα τρια σετ, παίζοντας το καλύτερό του στα πιο κρίσιμα σημεία.

Στο εναρκτήριο σετ, ο Chung βρέθηκε μπροστά με 4-0 μετά το νωθρό ξεκίνημα του Djokovic. Ο Σέρβος ωστόσο ανέβασε στροφές και πρώτα μείωσε σε 4-3, για να πάρει και το δεύτερο break πίσω και να πάρει το πρώτο του προβάδισμα στο ματς, με 6-5. Ο Chung δεν έχασε την ψυχραιμία του και ανταποκρίθηκε εξαιρετικά στο comeback του Nole. Με ένα πολύ καλό service game ισοφάρισε σε 6-6 και στο tie-break έκανε δυο απανωτά mini-break για να προηγηθεί με 6-3 και να το κατακτήσει τελικά με 7-4.

Και το 2ο σετ άνοιξε με τους κατάλληλους οιωνούς για τον 21χρονο, που προηγήθηκε με 3-0 και με 4-1. Ο Djokovic χρειάστηκε να σβήσει break point για να αποφύγει το 1-5 και η γλώσσα του σώματος δεν ήταν καθόλου καλή για τον Σέρβο, παρόλα αυτά όμως κατάφερε να πάρει πίσω το break που δέχτηκε στο ξεκίνημα του σετ και να ισοφαρίσει σε 4-4.

Για άλλη μια φορά ο Chung όμως ήταν πολύ δυνατός στο τέλος του σετ και δεν πτοήθηκε από την επιστροφή του πολύ έμπειρου αντιπάλου του. Διατηρήθηκε μπροστά με το σερβίς του και μετέφερε συνεχώς την πίεση στο αντίπαλο στρατόπεδο. Τη δεύτερη φορά που σέρβιρε για να μείνει στο σετ, ο Djokovic υπέστη το break και ο Chung, ο οποίος χρειάστηκε μόνο ένα set point, έκανε το 7-5.

Στο 3ο σετ οι δυο παίκτες έκαναν από 2 break, με τον Chung να προηγείται μέχρι και με 3-1, αλλά τον Djokovic να επιστρέφει και πάλι, ισοφαρίζοντας σε 3-3. Ο κάτοχος 12 Grand Slam τίτλων είχε ευκαιρίες για να μπει ξανά στο παιχνίδι, ο νεαρός Κορεάτης όμως χειρίστηκε άψογα όλες τις δύσκολες για εκείνον καταστάσεις.

Δυο φορές στη σειρά βρέθηκε πίσω με 0-30 στο σερβίς του ο 21χρονος, και στα δυο games ωστόσο υπερασπίστηκε το σερβίς του και έκανε το 5-4 και το 6-5 αντίστοιχα. Και αυτό το σετ οδηγήθηκε σε tie-break, όπου για άλλη μια φορά ο Chung ήταν πολύ δυνατός και με 4 διαδοχικούς πόντους έφτασε στο 7-3.

Ο Chung, ο οποίος δεν είχε φτάσει ποτέ πιο μαρκιά από τον 3ο γύρο σε ένα Grand Slam στο παρελθόν, έγινε ο πρώτος Κορεάτης που προκρίθηκε σε έναν major προημιτελικό.

Μάλιστα, θα αντιμετωπίσει έναν unseeded παίκτη στον πιο σημαντικό του αγώνα μέχρι τώρα, τον Tennys Sandgren. Ο 26χρονος Αμερικανός, Νο. 97 στον κόσμο, έκανε νωρίτερα την πιο μεγάλη έκπληξη του φετινού Australian Open έως τώρα, κερδίζοντας τον Dominic Thiem με 3-2 σετ.