"Αγκαλιά" με την πρόκριση ο Nole (vid)

Εκτύπωση

Novak Djokovic
O Novak Djokovic έχασε μόνο 5 games από τον Alexander Zverev και είναι πάρα πολύ κοντά στην πρόκρισή του στα ημιτελικά του ATP Finals.

O Djokovic, ο οποίος διεκδικεί τον 6ο τίτλο του στο ATP Finals και πρώτο από το 2015, κέρδισε τον Zverev με 6-4, 6-1 και έκανε αποφασιστικό βήμα για την πρόκρισή του στα ημιτελικά της φετινής διοργάνωσης.

Μετράει 2 νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις και έχει 4-0 στα σετ, που σημαίνει πως είτε θα προκριθεί από απόψε, είτε θα χρειαστεί λίγα κερδισμένα games στην τελευταία του αναμέτρηση στο round robin, απέναντι στον Marin Cilic.

Ο αγώνας του με τον Zverev δεν ήταν τόσο εύκολος, όσο υποδεικνύει το τελικό σκορ. Ο 21χρονος Γερμανός ήταν πολύ καλός στο 1ο σετ και κοίταξε στα μάτια τον Nole. Πολύ σημαντικό αποδείχτηκε το 9ο game, στο οποίο ο Zverev είχε 2 ευκαιρίες για να κάνει πρώτος το break, αλλά δεν τις εκμεταλλεύτηκε και ο Djokovic έκανε το υπέρ του 5-4.

Ακολούθησε break για τον Σέρβο, που πήρε αυτό το σετ με 6-4 και κυριάρχησε στο επόμενο, για να κερδίσει συνολικά τα 8 από τα 9 τελευταία games και να ολοκληρώσει την αποστολή του σε 76 μόνο λεπτά.

Afternoon delight @DjokerNole turns on the afterburners and defeats Zverev 6-4 6-1 at the #NittoATPFinals! pic.twitter.com/JJTb0t7Z69

— Tennis TV (@TennisTV) November 14, 2018

Ήταν η 2η νίκη για τον Djokovic απέναντι στον Zverev σε 3 αναμετρήσεις και η 2η μέσα σε λίγες εβδομάδες, καθώς τον είχε κερδίσει ακόμα πιο εύκολα, με 6-2, 6-1, στα ημιτελικά του Shanghai Rolex Masters.