tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Πέρασε στα ημιτελικά ο Federer! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Roger Federer
Για 14η φορά σε 15 παρουσίες, ο Roger Federer θα βρίσκεται στα ημιτελικά του ATP Finals! Ο σπουδαίος Ελβετός έκαμψε την αντίσταση του Alexander Zverev στο 3ο σετ μιας μεγάλης μάχης στην O2 Arena, για να γίνει και μαθηματικά ο πρώτος παίκτης που μπαίνει στην τελική "4άδα" του Λονδίνου, καταλαμβάνοντας την 1η θέση του Group Boris Becker.

Αν και είχε προηγηθεί με σετ και με break, o Roger Federer χρειάστηκε να "μονομαχήσει" για περισσότερο από 2 ώρες μέχρι να φτάσει σε μια πολύ δύσκολη επικράτηση επί του Alexander Zverev, στον δεύτερο αγώνα του για το φετινό ATP Finals.

Μετά από 2 ώρες και 13 λεπτά ενός συναρπαστικού αγώνα, ο τρομερός Ελβετός έκαμψε την αντίσταση του πολύ ταλαντούχου 20χρονου Γερμανού, με 7-6 (6), 5-7, 6-1.

Η νίκη αυτή δίνει και μαθηματικά το πρώτο εισιτήριο για τα ημιτελικά του ATP Finals στον Federer, που θα αγωνιστεί σίγουρα στο Λονδίνο και το Σάββατο. Για 14η φορά, σε 15 παρουσίες στο τουρνουά, προκρίνεται στα ημιτελικά ο Roger, ο οποίος έχει κατακτήσει 6 φορές το τρόπαιο και έχει αγωνιστεί συνολικά 10 φορές στον τελικό!

e tennis40 shoes465

O Federer δεν είχε αντιμετωπίσει ούτε ένα break point στην αναμέτρησή του με τον Jack Sock προχθές, όμως σήμερα βρέθηκε πίσω με 0-40 στο εναρκτήριο game του αγώνα! Η αντίδρασή του ήταν καλή και με 5 διαδοχικούς πόντους κράτησε το σερβίς του. Σε όλο το υπόλοιπο σετ, αμφότεροι υπερασπίστηκαν τα σερβίς τους πολύ καλά στα επόμενα λεπτά και ο επόμενος παίκτης που απείλησε για break, ήταν ο Federer.

O Eλβετός έφτασε 2 φορές σε set point στο 12ο game, o "Sascha" όμως προστάτευσε ξανά το σερβίς του και έστειλε το σετ σε tie-break. Εκεί ο Γερμανός πήρε ένα πολύ μεγάλο προβάδισμα με 0-4, αλλά ο Federer δεν το έβαλε κάτω και κέρδισε 5 πόντους στη σειρά (5-4)! Ο Zverev πήρε τους 2 επόμενους πόντους στο σερβίς του και έφτασε για πρώτη φορά σε set point (5-6), όμως ο Federer έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεσή του και με νέο σερί τριών πόντων, έκλεισε το tie-break στο 8-6, αξιοποιώντας το 3ο του συνολικά set point.

Φουριόζος μπήκε ο Ελβετός μαέστρος στο 2ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 2-0, κερδίζοντας τους 8 από τους 9 πρώτους πόντους του. Όλα έδειχναν πως είχε φέρει το παιχνίδι εκεί ακριβώς που ήθελε, ο μαχητικός Zverev όμως δεν σταμάτησε να του δημιουργεί προβλήματα.

Σε ένα game που έφτασε 3 φορές σε break point, o 20χρονος υποχρέωσε τελικά τον Roger στην πρώτη του απώλεια service game, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Ο Zverev άλλαξε τα δεδομένα και έδειχνε να πατάει καλύτερα στο σετ μετά απ' αυτό το break. Είχε νέα χαμένη ευκαιρία για break στο 8o game, στο οποίο ο Federer έμεινε "όρθιος" και ισοφάρισε σε 4-4.

Τελικά το δεύτερο break ήρθε για το νεαρό Γερμανό στο 12ο game, στο οποίο προηγήθηκε με 0-40, δημιουργώντας τριπλό set point. Έχασε τις δυο πρώτες ευκαιρίες του, στην 3η όμως ήταν υπομονετικός και υποχρέωσε τον Federer σε λάθος, για να στείλει την αναμέτρηση σε 3ο σετ.

Στο αποφασιστικό σετ, ο Federer προηγήθηκε και πάλι με ένα γρήγορο break, κάνοντας το 2-1. Ήταν ένα break που πανηγύρισε δεόντως ο πρωταθλητής του Wimbedon, ο οποίος δεν είχε την παραμικρή διάθεση να μπει σε νέες περιπέτειες. Χωρίς να αναπαυτεί λεπτό, έκανε νέο break για να "ξεφύγει" με 4-1 στο 5ο game, ενώ στο 6ο game έσβησε break point του Γερμανού για να πλησιάσει ακόμα περισσότερο στη νίκη (5-1).

Διαμόρφωσε το τελικό 6-1 με το τρίτο συνεχόμενο break του, καθώς ο Zverev υπέπεσε σε διπλό λάθος στο πρώτο match point του Ελβετού, για να ολοκληρώσει την προσπάθειά του σε 2 ώρες και 13 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτή ήταν η 3η νίκη του Ελβετού απέναντι στον "Sascha" σε 5 αναμετρήσεις (3-2), παίρνοντας και μια ρεβάνς από τον Γερμανό, για την ήττα στο προηγούμενο παιχνίδι τους, στον τελικό του Rogers Cup. Ο κάτοχος 19 Grand Slam τίτλων βελτίωσε το ρεκόρ του στη σεζόν σε 51-4 νίκες, ενώ έφτασε τις 211 νίκες απέναντι σε αντιπάλους από το Top 10, βελτιώνοντας το κορυφαίο ρεκόρ στην open era, το οποίο εδώ και καιρό του ανήκει.

Ό,τι και να συμβεί στα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής του round robin, o Federer θα καταλάβει την 1η θέση στο Group Boris Becker, έχοντας ρεκόρ 2-0 νίκες. Τη 2η θέση θα πάρει ο νικητής του αγώνα του Jack Sock με τον Zverev, καθώς και οι δυο παίκτες έχουν ρεκόρ 1-1, ενώ εκτός συνέχειας έμεινε ο Marin Cilic, που δεν έχει ακόμα νίκη στο τουρνουά.