tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Davis Cup: Τα αποτελέσματα των προκριματικών

E-mail Εκτύπωση

Fabio Fognini
Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα των προκριματικών του Davis Cup, καθώς και τις ομάδες που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο της παγκόσμιας πρωταθλήτριας το Νοέμβριο στη Μαδρίτη.

Η Κροατία του Marin Cilic πήρε τη νίκη επί της Ινδίας στο Ζάγκρεμπ, με τον Cilic να κερδίζει και τα 2 παιχνίδια του στα μονά. Οι Ηνωμένες Πολιτείες δεν δυσκολεύτηκαν να αποκλείσουν το Ουζμπεκιστάν στη Χαβάη, ενώ η Αυστραλία, παρά τις απουσίες της, κέρδισε τη Βραζιλία με 3-1 στην Αδελαΐδα.

Η Ιταλία του Fabio Fognini κέρδισε τη Νότια Κορέα στο Κάλιαρι με 4-0, ενώ η Γερμανία επιβλήθηκε της Λευκορωσίας με 4-1 στο Ντύσσελντορφ. Τέλος, οι Mikael και Elias Ymer σήκωσαν στις πλάτες τους τη Σουηδία και την έστειλαν στην τελική φάση, επικρατώντας της Χιλής με 3-1.

Οι ομάδες που θα βρίσκονται στους τελικούς του Davis Cup:
(23-29 Νοεμβρίου, Caja Magica, Μαδρίτη)

ΙΣΠΑΝΙΑ (2019 ημιφιναλίστ)
ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (2019 ημιφιναλίστ)
ΡΩΣΙΑ (2019 ημιφιναλίστ)
ΚΑΝΑΔΑΣ (2019 ημιφιναλίστ)
ΓΑΛΛΙΑ (wild card)
ΣΕΡΒΙΑ (wild card)
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
ΑΥΣΤΡΙΑ
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
ΚΡΟΑΤΙΑ
ΤΣΕΧΙΑ
ΕΚΟΥΑΔΟΡ
ΓΕΡΜΑΝΙΑ
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
ΙΤΑΛΙΑ
ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ
ΣΟΥΗΔΙΑ
ΗΠΑ

Τα αποτελέσματα της προκριματικής φάσης του Davis Cup:

ΚΡΟΑΤΙΑ - ΙΝΔΙΑ 3-1
Dom Sportova, Ζάγκρεμπ, Κροατία (hard, indoor)
Borna Gojo v Prajnesh Gunneswaran 3-6, 6-4, 6-2
Marin Cilic v Ramkumar Ramanathan 7-6 (8), 7-6 (8)
Pavic/Skugor v Bopanna/Paes 3-6, 7-6 (9), 5-7
Marin Cilic v Sumit Nagal 6-0, 6-1

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΒΕΛΓΙΟ 3-2
Fonix Hall, Ντέμπρετσεν, Ουγγαρία (clay, indoor)
Attila Balazs v Ruben Bemelmans 7-5, 6-7 (4), 4-6
Marton Fucsovics v Kimmer Coppejans 6-2, 5-7, 6-4
Balazs/Fucsovics v Gille/Vliegen 6-3, 1-6, 4-6
Attila Balacz v Kimmer Coppejans 6-3, 6-0
Marton Fucsovics v Ruben Bemelmans 6-7 (7), 6-4, 6-2

ΚΟΛΟΜΒΙΑ - ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 3-1
Palacio de los Deportes, Μπογκοτά, Κολομβία (clay, indoor)
Daniel Elahi Galan v Leonardo Mayer 6-1, 6-4
Santiago Giraldo v Juan Ignacio Londero 7-6 (6), 3-6, 2-6
Cabal/Farah v Gonzalez/Zeballos 6-3, 6-7 (3), 7-5
Daniel Elahi Galan v Juan Ignacio Londero 6-3, 6-4

ΗΠΑ - ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 4-0
Neal S. Blaisdell Center, Χονολουλού, ΗΠΑ (hard, indoor)
Reilly Opelka v Denis Istomin 6-2, 7-5
Taylor Fritz v Sanjar Fayziev 6-1, 6-2
Bob Bryan/Mike Bryan v Fayziev/Istomin 6-3, 6-4
Tommy Paul v Denis Istomin 6-3, 6-0

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 3-1
Memorial Drive Tennis Club, Αδελαΐδα, Αυστραλία (hard)
Jordan Thompson v Thiago Monteiro 6-4, 6-4
John Millman v Thiago Wild 4-6, 7-6 (0), 6-2
Duckworth/Peers v Demoliner/Meligeni Rodrigues Alves 7-5, 5-7, 6-7 (6)
John Millman v Thiago Monteiro 6-7 (6), 7-6 (3), 7-6 (3)

ΙΤΑΛΙΑ - ΚΟΡΕΑ 4-0
Circolo Tennis Cagliari, Κάλιαρι, Ιταλία (clay)
Fabio Fognini v Duckhee Lee 6-0, 6-3
Gianluca Mager v Ji Sung Nam 6-3, 7-5
Bolelli/Fognini v Nam/Song 6-3, 6-1
Stefano Travaglia v Yunseong Chung 6-0, 6-1

ΓΕΡΜΑΝΙΑ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 4-1
Castello Düsseldorf, Ντύσσελντορφ, Γερμανία (hard, indoor)
Jan-Lennard Struff v Ilya Ivashka 6-4, 6-4
Philipp Kohlschreiber v Egor Gerasimov 6-4, 5-7, 6-7 (3)
Krawietz/Mies v Ivashka/Vasilevski 6-4, 7-6 (5)
Jan-Lennard Struff v Egor Gerasimov 6-3, 6-2
Dominik Koepfer v Daniil Ostapenkov 6-0, 6-2

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 3-1
National Tennis Center, Νουρ Σουλτάν, Καζακστάν (hard, indoor)
Mikhail Kukushkin v Robin Haase 4-6, 7-6 (2), 3-6
Alexander Bublik v Tallon Griekspoor 7-6 (4), 7-6 (4)
Golubev/Nedovyesov v Haase/Rojer 6-3, 6-3
Alexander Bublik v Robin Haase 7-6 (4), 6-1

ΣΛΟΒΑΚΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ 1-3
AXA Arena NTC, Μπρατισλάβα, Σλοβακία (clay, indoor)
Jozef Kovalik v Jiri Vesely 3-6, 5-7
Andrej Martin v Lukas Rosol 4-6, 4-6
Polasek/Zelenay v Forejtek/Kolar 6-4, 6-4
Andrej Martin v Jiri Vesely 6-4, 5-7, 5-7

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 3-1
Steiermarkhalle Schwarzlsee, Γκρατς, Αυστρία (hard, indoor)
Dennis Novak v Martin Cuevas 6-2, 6-4
Jurij Rodionov v Pablo Cuevas 7-6 (7), 3-6, 6-7 (5)
Marach/Melzer v Behar/Pablo Cuevas 4-6, 6-3, 7-5
Dennis Novak v Pablo Cuevas 2-6, 6-3, 6-4

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΕΚΟΥΑΔΟΡ 0-3
Bourbon Beans Dome, Miki, Ιαπωνία (hard, indoor)
Go Soeda v Emilio Gomez 5-7, 6-7 (3)
Yasutaka Uchiyama v Roberto Quiroz 6-7 (4), 6-2, 6-7 (8)
McLachlan/Uchiyama v Escobar/Hidalgo 6-7 (3), 3-6

ΣΟΥΗΔΙΑ - ΧΙΛΗ 3-1
The Royal Tennis Hall, Στοκχόλμη, Σουηδία (hard, indoor)
Mikael Ymer v Marcelo Tomas Barrios Vera 6-2, 6-3
Elias Ymer v Alejandro Tabilo 4-6, 3-6
Eriksson/Lindstedt v Barrios Vera/Tabilo 6-4, 6-4
Mikael Ymer v Alejandro Tabilo 3-6, 7-5, 6-3

Φωτογραφία: Ray Giubilo (Davis Cup/ITF)

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση