Διαφήμιση

Πέταξε εκτός τον Federer και προκρίθηκε στους "4" ο Zverev (vids)

E-mail Εκτύπωση

zverev federer shaghai
Μετά από 5 χαμένα match point στο 2ο σετ, o Alexander Zverev κατάφερε να κλείσει με 2-1 τον τρομερό αγώνα απέναντι στον Roger Federer που κατά διαστήματα έπαιζε εξαιρετικά, και να προκριθεί για 2η συνεχόμενη χρονιά στην 4άδα της Σαγκάης.

Αγώνας με πολλά νεύρα, ένταση αλλά και εξαιρετικό θέαμα έλαβε χώρα στο Shanghai Rolex Masters, μεταξύ του Alexander Zverev και του Roger Federer. Ο Γερμανός έκανε την διαφορά, αντεπεξήλθε παρά τα εμπόδια που του έβαζε ο Ελβετός, και πανηγύρισε τη νίκη με 6-3, 6-7 (7), 6-3, έπειτα από 2 ώρες  και 4 λεπτά αγώνα.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Zverev χρειάστηκε μόλις 27 λεπτά για να κατακτήσει το 1ο σετ με 6-3, κάνοντας το μοναδικό break στο 6ο game (4-2) και χωρίς να απειληθεί σε καμία άλλη περίπτωση.

Στο 2ο σετ ο Federer ανέβασε στο ξεκίνημα την απόδοση του, κάνοντας ένα σερί 2-0, έπειτα από 2 break point που είχε. Ο Zverev παίζοντας με τρομερή συγκέντρωση, δεν άφησε την διαφορά να ανοίξει, παίρνοντας πίσω το χαμένο του break, στο 3ο game, ισοφαρίζοντας μετέπειτα σε 2-2.

Η κατάσταση μέχρι το 11o game (5-5), δεν είχε διακυμάνσεις. Σε εκείνο το σημείο όμως ο Zverev ήταν καθοριστικός και στην πρώτη ευκαιρία που είχε πέτυχε το break (6-5), κρατώντας την τύχη στα χέρια του.

Ο Γερμανός σέρβιρε εξαιρετικά στην αρχή του 12ου game, έχοντας 3 match point, από τα οποία δεν εκμεταλλεύτηκε κανένα, ο Federer παίζοντας πιο επιθετικά και με περισσότερη αυτοπεποίθηση πέτυχε το σωτήριο break που τον κράτησε στον αγώνα, και έστειλε τη μάχη στο tie break.

Εκεί, ο Federer έδειχνε να πατάει καλά στην αρχή αλλά και πάλι ο Zverev ήταν καθοριστικός σε κάποιους δύσκολους πόντους, και ενώ βρισκόταν πίσω από τον Ελβετό με 5-3, κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να βρεθεί μπροστά στο σκορ με 6-5 και 7-6, ωστόσο και πάλι δεν κέρδισε κανένα από τα 2 ακόμα match point.

Ο εξαιρετικός Federer για ακόμα μια φορά δείχνει την κλάση και την εμπειρία του στο γήπεδο. Αφού έσωσε ακόμα 2 match point στο tie break με τρομερή υπομονή και ψυχραιμία ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και στο μοναδικό set point που χάρισε στον εαυτό του έκανε την διαφορά και έκλεψε το σετ με 9-7 σε 57 λεπτά, παραμένοντας στον αγώνα!

Στο 3ο σετ ο Zverev κόντρα στην ροή κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα 3-0 έναντι του Federer, μια διαφορά που την κράτησε μέχρι το τέλος. Το σετ είχε πολύ ένταση και από τους 2 με κάποιες αποφάσεις του διαιτητή, ωστόσο ο τελικός νικητής αναδείχθηκε ο Zverev που το κατέκτησε με 6-3.

Ο Zverev ήταν καθοριστικός από την γραμμή του σερβίς βγάζοντας 43 winner εκ των οποίων οι 19 ήταν άσσοι, από την άλλη πλευρά ο Federer παρέμεινε σε χαμηλά ποσοστά για τα δεδομένα σημειώνοντας 4 άσσους σε συνολικά 23 winners.

Αυτή ήταν η 4η νίκη του Zverev απέναντι στον Federer, σε συνολικά 7 αναμετρήσεις, ενώ τον κέρδισε για 2η συνεχόμενη φορά. Να θυμίσουμε πως η τελευταία μονομαχία που έδωσαν οι 2 αθλητές ήταν στα ημιτελικά ATP Finals, με τον Zverev να κερδίζει επίσης 2-1. Στο Λονδίνο ήταν και η μοναδική φορά πλην της σημερινής, που οι 2 τενίστες αγωνίστηκαν σε indoor τουρνουά.

Πέρυσι ο Zverev έφτασε στα ημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά χάνοντας από τον μετέπειτα πρωταθλητή Novak Djokovic με 6-1, 6-2. Αυτή θα είναι η 1η είσοδος του για το 2019 σε ημιτελικό μεγάλου τουρνουά, ενώ θα διεκδικήσει το 4ο τρόπαιο της σειράς ATP Masters 1000. Πέρυσι κέρδισε το 1000άρι τουρνουά της Μαδρίτης, ενώ το 17 ανέβηκε στο υψηλότερο σκαλί του βάθρου στην Ρώμη και στο Μόντρεαλ.

Φέτος μέχρι στιγμής έχει κερδίσει μόλις ένα τίτλο, στην χωμάτινη διοργάνωση Geneva Open Open 250 Series, τον Μάιο, ενώ έχει και ένα χαμένο τελικό στο Mexican Open.

O Federer από την άλλη, έχασε λίγους βαθμούς στην Σανγκάη καθώς πέρυσι έφτασε μέχρι τα ημιτελικά εκεί όπου ηττήθηκε από τον Borna Coric. Μέχρι στιγμής ο κάτοχος 20 Grand Slam τίτλων, έχει κερδίσει για το 2019, 3 τίτλους. Στο Master του Miami, και στης διοργάνωσης της σειράς ATP World Tour 500, σε Dubai και Halle.

Επόμενος αντίπαλος για τον Alexander Zverev θα είναι ο νικητής που θα προκύψει από την αναμέτρηση μεταξύ των Dominic Thiem και Mattero Berrettini, που θα πραγματοποιηθεί στην συνέχεια του προγράμματος.