tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση
 

Raonic και Thiem "σφράγισαν" τις νίκες των ομάδων τους (vids)

E-mail Εκτύπωση

Milos Raonic
Ο Καναδάς και η Αυστρία ήταν ανάμεσα στις 8 νικήτριες ομάδες των Play-off του World Group, που εξασφάλισαν την παρουσία τους στο προκριματικό τουρνουά του νέου Davis Cup του 2019.

Ο Καναδάς εξασφάλισε την συμμετοχή του στο κορυφαίο τουρνουά του Davis Cup του 2019, που θα είναι το πρώτο που θα γίνει στη νέα του μορφή. Η παραμονή στο World Group μέσα από τα Play-offs "σφραγίστηκε" δια χειρός Milos Raonic, που επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κερδίζοντας τον Scott Griekspoor με 7-6 (4), 6-3, 6-4, για να διαμορφώσει το 3-1 της ομάδας του επί της Ολλανδίας.

Σε έναν από τους σημαντικότερους αγώνες του τριημέρου, ο Dominic Thiem επικράτησε του Alex De Minaur με 6-4, 6-2, 3-6, 6-4 και διατήρησε την Αυστρία στο World Group, καθώς έκανε το 3-1 επί της Αυστραλίας.

Μπορεί να αγωνίστηκαν στην Γλασκώβη χωρίς τους Andy Murray και Kyle Edmund, οι Βρετανοί όμως κέρδισαν το Ουζμπεκιστάν, χάρη στην άνετη επικράτηση του Cameron Norrie επί του Sanjar Fayziev, με 6-2, 6-2, 6-0.

Η Τσεχία "άλωσε" τη Βουδαπέστη, κερδίζοντας την Ουγγαρία με 3-2, σε ένα tie που βρισκόταν πίσω με 1-2. Οι Τσέχοι έκαναν την ανατροπή την Κυριακή, με τον Jiri Vesely να κερδίζει αρχικά τον Mate Valkusz με 6-7 (4), 6-3, 6-2, 6-4 και τον Lukas Rosol να επικρατεί αργότερα του Zsombor Piros, με 6-4, 7-6 (6), 6-3.

Εκτός έδρας νίκη και για τη Σουηδία, που επικράτησε με 3-2 της Ελβετίας στο Biel. Αμφότερες οι δυο ομάδες αγωνίστηκαν χωρίς τα μεγαλύτερά τους ονόματα και στο αποφασιστικό rubber o Jonathan Mridha, Νο. 1094 στον κόσμο, κέρδισε τον Sandro Ehrat, No. 1211, με 4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (4). Τέλος, χωρίς να χάσουν ματς προκρίθηκαν οι Αργεντινή, Σερβία και Ιαπωνία, από το Σάββατο.

Davis Cup World Group Play-offs (14-16 Σεπτεμβρίου 2018):

ΚΑΝΑΔΑΣ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 3-1
Coca-Cola Coliseum, Τορόντο, Καναδάς (hard indoor)
Milos Raonic - Thiemo de Bakker 6-3, 6-2, 6-2
Denis Shapovalov - Robin Haase 3-6, 3-6, 7-5, 6-3, 6-4
Daniel Nestor/Vasek Pospisil - Matwe Middelkoop/Jean-Julien Rojer 6-4, 3-6, 4-6, 4-6
Milos Raonic - Scott Griekspoor 7-6 (4), 6-3, 6-4 

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ - ΟΥΖΜΠΕΚΙΣΤΑΝ 3-1
Emirates Arena, Γλασκώβη, Μεγάλη Βρετανία (hard indoor)
Daniel Evans - Denis Istomin 7-6 (4), 4-6, 0-6, 6-4, 7-5
Cameron Norrie - Jurabek Karimov 6-0, 7-5, 6-7 (2), 2-6, 2-6
Dominic Inglot/Jamie Murray - Fayziev/Istomin 4-6, 7-6 (8), 6-2, 6-3
Cameron Norrie - Sanjar Fayziev 6-2, 6-2, 6-0 

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΚΟΛΟΜΒΙΑ 4-0
Estadio Cerrado Doctor Aldo Cantoni, Σαν Χουάν, Αργεντινή (clay indoor)
Diego Schwartzman - Santiago Giraldo 6-3, 6-1, 6-7 (3), 6-1
Guido Pella - Daniel Elahi Galan 3-6, 6-4, 4-6, 6-3, 6-2
Maximo Gonzalez/Zeballos - Alejandro Gomez/Cristian Rodriguez 6-4, 7-6 (3), 6-7 (4), 4-6, 6-4
Horacio Zeballos - Nicolas Mejia 7-5, 6-2

ΣΕΡΒΙΑ - ΙΝΔΙΑ 4-0
Kraljevo Sports Venus, Kraljevo, Σερβία (clay indoor)
Laslo Djere - Ramkumar Ramanathan 3-6, 6-4, 7-6 (2), 6-2
Dusan Lajovic - Prajnesh Gunneswaran 6-4, 6-3, 6-4
Nikola Milojevic/Danilo Petrovic - Saketh Myneni/Rohan Bopanna 7-6 (5), 6-2, 7-6 (4)
Pedja Krstin - N. Siriam Balaji 6-3, 6-1

ΑΥΣΤΡΙΑ - ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ 3-1
Messe Congress Graz, Γκρατς, Αυστρία (clay outdoor)
Dominic Thiem - Jordan Thompson 6-1, 6-3, 6-0
Dennis Novak - Alex De Minaur 3-6, 6-2, 6-3, 6-2
Oliver Marach/Jurgen Melzer - John Peers/Lleyton Hewitt 1-6, 4-6, 6-3, 5-7 
Dominic Thiem - Alex De Minaur 6-4, 6-2, 3-6, 6-4

ΟΥΓΓΑΡΙΑ - ΤΣΕΧΙΑ 2-3
Lurdy Haz, Βουδαπέστη, Ουγγαρία (clay outdoor)
Zsombor Piros - Jiri Vesely 3-6, 6-4, 4-6, 7-6 (3), 7-5
Mate Valkusz - Lukas Rosol 1-6, 2-6, 4-6
Gabor Borsos/Peter Nagy - Roman Jebavy/Rosol 3-6, 4-6, 6-1, 6-2, 6-4
Mate Valkusz - Jiri Vesely 7-6 (4), 3-6, 2-6, 4-6
Zsombor Piros - Lukas Rosol 4-6, 6-7 (6), 3-6

ΕΛΒΕΤΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 2-3
Swiss Tennis Arena, Biel, Ελβετία (hard indoor)
Marc Andrea Huesler - Markus Eriksson 6-3, 6-4, 4-6, 6-7 (10), 4-6
Henri Laaksonen - Jonathan Mridha 7-6 (5), 6-2, 6-3
Antoine Bellier/Luca Margaroli - Eriksson/Robert Lindstedt 2-6, 2-6, 4-6
Henri Laaksonen - Markus Eriksson 6-2, 6-2, 6-7 (5), 6-1
Sandro Ehrat - Jonathan Mridha 6-4, 3-6, 4-6, 6-7 (4)

ΙΑΠΩΝΙΑ - ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 4-0
ITC Utsubo Tennis Center, Οσάκα, Ιαπωνία (hard outdoor)
Taro Daniel - Tomislav Brkic 6-4, 6-2, 7-6 (3)
Yoshihito Nishioka - Mirza Basic 6-4, 6-3, 6-3
Ben McLachlan/Yasutaka Uchiyama - Basic/Brkic 6-2, 6-4, 6-4
Yosuke Watanuki - Darko Bojanovic 6-1, 6-3

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση