tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

Διαφήμιση

"Επιβίωσε" και μπήκε στην 4άδα ο Federer (vids)

E-mail Εκτύπωση

Roger Federer
Ο Roger Federer έχασε για πρώτη φορά σετ στο Cincinnati από το 2014, βρέθηκε δυο πόντους μακριά από τον αποκλεισμό στο 2ο σετ, στο τέλος μιας πολύ επεισοδιακής μέρας όμως κέρδισε τον Stan Wawrinka και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Western & Southern Open.

Από την προηγούμενη εβδομάδα ο Wawrinka παίζει και πάλι πολύ καλό τένις και αυτές τις μέρες στο Cincinnati είχε αναμφίβολα το καλύτερό του τουρνουά στο 2018, πετυχαίνοντας για πρώτη φορά 3 νίκες σε μια διοργάνωση εδώ και περισσότερο από ένα χρόνο.

Σήμερα διεκδίκησε την 4η νίκη του γι' αυτή την εβδομάδα, κοιτώντας στα μάτια και τον Roger Federer, μετά από μια συναρπαστική και επεισοδιακή μάχη όμως, ο μεγαλύτερος από τους δυο Ελβετούς ήταν αυτός που πανηγύρισε, κερδίζοντας με 6-7 (2), 7-6 (6), 6-2.

Η μέρα ήταν γενικότερα επεισοδιακή, αφού οι περισσότεροι από τους παίκτες που αγωνίστηκαν στα προημιτελικά, έπρεπε να παίξουν δυο φορές μέσα σε λίγες ώρες. Σ' αυτούς βρισκόντουσαν και οι Federer και Wawrinka, που 6 ώρες περίπου πριν ξεκινήσουν την αναμέτρησή τους, είχαν κερδίσει τους Leonardo Mayer αι Marton Fucsovics αντίστοιχα.

Ο Wawrinka στη συνέχεια έβαλε πολύ δύσκολα στον Federer, παρόλο που ο 37χρονος φαινόταν να παίζει καλύτερα. Πιο συγκεκριμένα, ο Federer ήταν ο πιο απειλητικός παίκτης στο 1ο σετ, ο Wawrinka όμως το έστειλε στο tie-break και εκεί κυριάρχησε, κατακτώντας το με 7-2.

O Federer δεν απειλήθηκε με break point ούτε στο 2ο σετ κι όμως λίγο έλειψε να το χάσει κι αυτό στο tie-break, όταν απώλεσε προβάδισμα με 6-4 και βρέθηκε 2 πόντους μακριά από τον αποκλεισμό, στο 6-6. Τότε ήρθε ένα μεγάλο mini-break για τον "Βασιλιά", που δημιούργησε νέο set point στο 7-6 και το αξιοποίησε αυτή τη φορά, για να κάνει το 8-6 και να στείλει τον προημιτελικό σε 3ο σετ.

Εκεί ακολούθησε άλλη μια μικρή περιπέτεια για τους δυο Ελβετούς, καθώς μετά από 2 πόντους μόλις στο 3ο σετ, ο chair umpire αναγκάστηκε να διακόψει το ματς, εξαιτίας των έντονων αστραπών που φώτιζαν τον ουρανό. Ευτυχώς, πάντως, βροχή δεν έπεσε και μετά από λίγα λεπτά ο αγώνας συνεχίστηκε.

Ο Federer χρειάστηκε την 8η ευκαιρία του συνολικά στο ματς, έκανε όμως το break που ήθελε στο 6ο game του 3ου σετ και προηγήθηκε με 4-2. Στη συνέχεια ο Wawrinka, ο οποίος είχε αναμφίβολα τη δυσκολότερη μέρα του από τότε που επέστρεψε από τον τραυματισμό στο γόνατο, έδειξε να μην έχει περισσότερα αποθέματα ενέργειας και υπέστη νέο break στο 8ο game, για να ολοκληρωθεί ο αγώνας.

Ο Wawrinka κατάφερε να γίνει ο πρώτος από το 2014 που παίρνει σετ από τον Federer στο Cincinnati, όχι όμως και να τον κερδίσει. Ο Federer πέτυχε την 21η νίκη του απέναντι στον συμπατριώτη του, σε 24 αναμετρήσεις (21-3)!

Αυτή ήταν η 13η συνεχόμενη νίκη του στο Cincinnati, όπου έχει αναδειχθεί 7 φορές πρωταθλητής, με πιο πρόσφατες της διοργανώσεις του 2014 και του 2015. Τα 2 τελευταία χρόνια δεν αγωνίστηκε στο αμερικανικό τουρνουά και φέτος θέλει επιστρέψει στον "θρόνο" του και να κατακτήσει τον 8ο τίτλο του.

Το ένα από τα δυο βήματα που χρειάζεται να κάνει ακόμα, θα το κάνει το βράδυ του Σαββάτου, στις 02:00 ώρα Ελλάδας, απέναντι στον David Goffin.

O Βέλγος εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως ο Juan Martin Del Potro ήταν από τους παίκτες που έπρεπε να αγωνιστούν 2 φορές μέσα σε λίγες ώρες, έδειχνε πιο φρέσκος και ήταν πολύ ουσιαστικός στις κρίσιμες στιγμές, για να τον κερδίσει με 7-6 (5), 7-6 (4) και να πάρει την πρόκριση για τα ημιτελικά του Western & Southern Open, για πρώτη φορά στην καριέρα του.