tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

O Verdasco γύρισε το χρόνο πίσω! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Fernando Verdasco
Ο Fernando Verdasco γύρισε το χρόνο πίσω και με μια εμφάνιση βγαλμένη από τις καλύτερες μέρες του, απέκλεισε τον Grigor Dimitrov πρόωρα από το Indian Wells Masters. Διακόπηκε η αναμέτρηση του Roger Federer, εξαιτίας της βροχόπτωσης. Δείτε όλα τα αποτελέσματα της ημέρας.

Τη 2η νίκη του απέναντι σε Top 10 παίκτη για το 2018 (και την 26η συνολικά) πανηγύρισε ο Fernando Verdasco, o οποίος επιβλήθηκε του Grigor Dimitrov με 7-6 (4), 4-6, 6-3, για να αποκλείσει τον Βούλγαρο από τον 2ο γύρο του BNP Paribas Open.

Ο 34χρονος Ισπανός τελείωσε τον αγώνα με 12 άσους, όμως το πιο σημαντικό ήταν πως αξιοποίησε και τις 3 ευκαιρίες για break που δημιούργησε. Γενικά ήταν ένας πολύ κλειστός αγώνας, οι δυο παίκτες έκαναν από 3 break και μάλιστα ο Βούλγαρος ήταν εκείνος που απειλούσε συχνότερα, έχοντας 7 χαμένα break points στα πρώτα δυο σετ.

Ο Verdasco ωστόσο κατέκτησε το 1ο σετ, στο οποίο όχι μόνο ήταν πίσω με 1-3, αλλά έσβησε και 2 set points, από το 4-5, 15-40, για να ισοφαρίσει σε 5-5. Στο tie-break o Ισπανός ολοκλήρωσε τη μικρή ανατροπή και απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης. Ο Dimitrov προηγήθηκε με 3-0 στο 2ο σετ, αλλά ο Verdasco μείωσε σε 3-2. Ο "Grisha" είχε κι άλλες χαμένες ευκαιρίες για το double break, όμως τελικά δεν χρειάστηκε, αφού έμεινε μπροστά ως το τέλος και πήρε το σετ με 6-4.

Ο Dimitrov θα μπορούσε να είχε πάρει τη νίκη στα 2 σετ, όμως αυτό δεν έγινε και ο Verdasco ήταν καλύτερος στο αποφασιστικό 3ο σετ. Ο 34χρονος αριστερόχειρας δεν απειλήθηκε ούτε μια φορά με break point και αξιοποίησε τη μοναδική ευκαιρία που του εμφανίστηκε στο 8ο game, για να κάνει το break και να προηγηθεί με 5-3. Στη συνέχεια σέρβιρε για το 6-3 και ολοκλήρωσε τη μεγάλη νίκη του σε 2 ώρες και 6 λεπτά.

Ο βετεράνος Ισπανός τενίστας, θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο του Indian Wells Masters τον "Νext Gen" Taylor Fritz, που κέρδισε στη μάχη των 20χρονων τον Andrey Rublev με 6-4, 7-6 (4).

Ένας άλλος νέος παίκτης, ο 21χρονος Borna Coric, απώλεσε μόλις 3 games από τον Albert Ramos Vinolas, του οποίου επιβλήθηκε με 6-0, 6-3. Στον επόμενο γύρο ο νεαρός Κροάτης θα αντιμετωπίσει άλλον έναν Ισπανό παίκτη, τον Roberto Bautista Agut, που πέτυχε την 6η του διαδοχική νίκη, κόντρα στον Jared Donaldson, με 6-4, 6-2.

Ο Dominic Thiem που απέκλεισε τον Στέφανο Τσιτσιπά σε έναν κλειστό αγώνα τριών σετ, θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Pablo Cuevas, που έπαιξε πολύ καλό τένις και κέρδισε τον Denis Shapovalov με 7-6 (4), 6-3. Ο Hyeon Chung έχασε ένα συναρπαστικό tie-break από τον Dusan Lajovic, αλλά βρήκε την πνευματική δύναμη να ανακάμψει και να επικρατήσει του Σέρβου με 6-7 (9), 6-3, 6-3. Ο 21χρονος Κορεάτης θα αντιμετωπίσει στον 3ο γύρο τον Tomas Berdych, που νίκησε τον Maximilian Marterer με 6-1, 6-4.

Ο Jeremy Chardy απέκλεισε το Νο. 16 του ταμπλό, Fabio Fognini, με 4-6, 7-6 (2), 6-4 και θα παίξει στη φάση των "32" με τον συμπατριώτη του Adrian Mannarino, που κέρδισε τον qualifier Peter Polansky με 6-1, 6-4.

Τέλος, δεν ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση του Roger Federer, με τον Ελβετό να παίρνει το 1ο σετ από τον Federico Delbonis με 6-3 και να είναι ισόπαλος με τον Αργεντινό στο 2-2, πριν η βροχή διακόψει τις προσπάθειές τους. Το νικητή αυτού του αγώνα, που θα συνεχιστεί περίπου τα μεσάνυκτα απόψε, περιμένει ήδη ο Filip Krajinovic, ο οποίος κέρδισε τον Mitchell Krueger με 6-2, 6-2.