tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

 

Άψογος Dimitrov! (vids)

E-mail Εκτύπωση

Grigor Dimitrov
Ο Grigor Dimitrov έχασε μόλις 5 games από τον Steve Johnson στην πρεμιέρα του στο Brisbane International, ξεκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις του για το 2017. Στον 2ο γύρο προκρίθηκε και ο David Ferrer, που άφησε πρόωρα εκτός διοργάνωσης τον Bernard Tomic. 

Απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο, όπως είναι ο Steve Johnson, ο Grigor Dimitrov πέτυχε μια άνετη νίκη με 6-2, 6-3 και προκρίθηκε στον 2ο γύρο του Brisbane International. 

O Dimitrov έκανε ένα άψογο πρώτο σετ, στο οποίο "έσπασε" δυο φορές τον Johnson. Μία στο 4ο game, για να προηγηθεί με 3-1, κι άλλη μια στο 8ο game, κλείνοντας το σετ στο 6-2. Ο 25χρονος Βούλγαρος κέρδισε τους 13 από τους 14 πόντους στα πρώτα του σερβίς και δεν απειλήθηκε με break point σε αυτό το πρώτο σετ.

Ο Johnson προσπάθησε να αλλάξει τη ροή των πραγμάτων στο 2ο σετ και έκανε break στο πρώτο game, ο Dimitrov όμως δεν άργησε να κυριαρχήσει και πάλι στο court. O "Grisha" απάντησε αμέσως στο break που δέχτηκε και ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 6ο game "έσπασε" άλλη μια φορά τον Αμερικανό, για να φτάσει στο 4-2.

Ο Βούλγαρος είχε ένα χαμένο match point και στο 8ο game, με τον Johnson να μειώνει τελικά σε 3-5, ενώ υπερασπίστηκε με ευκολία το σερβίς του στα δύο τελευταία games και "κλείδωσε" τη νίκη του σε 1 ώρα και 15 λεπτά.

Στον 2ο γύρο του Brisbane International, o Dimitrov θα αντιμετωπίσει τον Nicolas Mahut, που κέρδισε τον Stephane Robert σε μια γαλλική "μονομαχία", με 4-6, 6-3, 6-4.

Νωρίτερα σήμερα, ο David Ferrer σταμάτησε πρόωρα την προσπάθεια του καλύτερου Αυστραλού τενίστα που βρίσκεται στο Μπρίσμπεϊν, Bernard Tomic, επικρατώντας με 6-3, 7-5. Στον 2ο γύρο ο Ισπανός θα αντιμετωπίσει άλλον έναν Αυστραλό, τον Jordan Thompson, που κέρδισε χθες τον Elias Ymer με 6-3, 6-2. Τέλος, ο Kyle Edmund κέρδισε τον Ernesto Escobedo με 7-6 (4), 7-6 (6), σε κάτι περισσότερο από δυο ώρες.

Τα αποτελέσματα της Δευτέρας (1ος γύρος):
Grigor Dimitrov (7) d. Steve Johnson 6-2, 6-3
Nicolas Mahut d. Stephane Robert 4-6, 6-3, 6-4
David Ferrer (8) d. Bernard Tomic 6-3, 7-5
Kyle Edmund d. Ernesto Escobedo (Q) 7-6 (4), 7-6 (6)

Το πρόγραμμα της Τρίτης

 
Διαφήμιση


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση