tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Στον 2ο γύρο Καπόγιαννης και Βογάσαρη

E-mail Εκτύπωση

kapogianis_irakleio21
Στον 2ο γύρο του Greece F3 Futures προκρίθηκαν οι Χάρης Καπόγιαννης και Δέσποινα Βογάσαρη, που ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές της σημερινής ημέρας. Στη μάχη του κυρίως ταμπλό μπήκαν και οι Μίκος, Καλοβελώνης και Στεργίου από τους άνδρες και οι Λατινοπούλου και Μαρκεσίνη από τις γυναίκες, χωρίς όμως να υπάρξει και τρίτη ελληνική πρόκριση στα δύο μεγάλα τουρνουά της διοργάνωσης του Ηρακλείου.

Μπορεί να έχασε το εναρκτήριο σετ στη νευραλγική διαδικασία του tie-break, ωστόσο ο Χάρις Καπόγιαννης αποδείχτηκε πολύ σκληρός για να υποκύψει στον Πορτογάλο Goncalo Falcao, τον οποίο και τελικά νίκησε με 6-7 (8), 6-2, 6-2, στην πρεμιέρα του στο 3ο Futures του Ηρακλείου. Επόμενος αντίπαλος για τον Χάρη, ο πολύ δυνατός Γερμανός Dennis Bloemke, Νο5 του ταμπλό.

Στον 1ο γύρο του ανδρικού ταμπλό αγωνίστηκε και ο Μάρκος Καλοβελώνης, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να ανοίξει λογαριασμό στο Ηράκλειο, γνωρίζοντας την ήττα με 6-4, 6-2 από τον Νο6 στο ταμπλό, τον Ελβετό Alexander Sadecky.

Πολύ δυνατή μάχη έδωσε ο προερχόμενος από τα προκριματικά Κωνσταντίνος Μίκος, που όμως τελικά δεν μπόρεσε να αποσπάσει τη νίκη από τον Γάλλο Gleb Sakharov (No3) και έχασε με 3-6, 6-1, 6-4. Τέλος, ο Ιωάννης Στεργίου ηττήθηκε από τον Ιταλό Francesco Vilardo με 6-0, 6-1.

Μεγάλη εμφάνιση είχαμε για τη Δέσποινα Βογάσαρη στον αντίστοιχο γύρο του γυναικείου τουρνουά, με την 16χρονη Ελληνίδα να κάμπτει την αντίσταση της Τσέχας qualifier Dana Machalkova με 2-6, 6-4, 6-4. Στις "16" της διοργάνωσης των 10.000 δολαρίων, η Δέσποινα θα αντιμετωπίσει μία εκ των Sabrina Baumgarten (Γερμανία) και Michaela Pochabova (Σλοβακία, Νο7).

Στη μάχη είχαν μπει σήμερα και οι Αφροδίτη Λατινοπούλου με την Ιωάννα Μαρκεσίνη, οι οποίες όμως είχαν πολύ δύσκολες κληρώσεις και αποχαιρέτησαν από νωρίς το τουρνουά. Η Αφροδίτη, ηττήθηκε από την κορυφαία του ταμπλό και Νο428 στον κόσμο Γερμανίδα Kim-Alice Grajdek με 6-3, 6-2, ενώ το ίδιο αποτέλεσμα είχε και η αναμέτρηση της Ιωάννας με την Ιταλίδα Alice Balducci, Νο3 στο ταμπλό.

Αύριο θα διεξαχθούν οι υπόλοιπες αναμετρήσεις για τον πρώτο γύρο του κυρίως ταμπλό των ανδρών και γυναικών, καθώς και οι προημιτελικοί των διπλών. Από ελληνικής πλευράς, ενδιαφέρον θα έχουμε σε 8 αναμετρήσεις, με το περισσότερο ενδιαφέρον να στρέφεται στις προσπάθειες των Γιακούποβιτς, Γεμουχίδη και Γεωργούδα από τους άνδρες και Στεφάνου, Φαφαλιού και Χριστοπούλου από τις γυναίκες.

Τα σημερινά αποτελέσματα:

  • Χαράλαμπος Καπόγιαννης - Goncalo Falcao (Πορτογαλία) 6-7 (8), 6-2, 6-2
  • Alexander Sadecky (Ελβετία, Νο6) - Μάρκος Καλοβελώνης 6-4, 6-2
  • Gleb Sakharov (Γαλλία, Νο3) - Κωνσταντίνος Μίκος 3-6, 6-1, 6-4
  • Francesco Vilardo (Ιταλία) - Ιωάννης Στεργίου 6-0, 6-1
  • Δέσποινα Βογάσαρη - Dana Machalkova (Tσεχία) 2-6, 6-4, 6-4
  • Alice Balducci (Ιταλία, Νο3) - Ιωάννα Μαρκεσίνη 6-3, 6-2
  • Kim Alice Grajdek (Γερμανία, Νο1) - Aφροδίτη Λατινοπούλου 6-3, 6-2
  • Αλέξανδρος Φερδινάνδος Γεωργούδας/Γιώργος Γιωτόπουλος - Jose Ricardo Nunes/Henrique Sousa (Πορτογαλία) 3-6, 6-3, 10-7
  • Erik Crepaldi (Ιταλία)/Laslo Urrutia Fuentes (Χιλή) - Πάρις Γεμουχίδης/Αλέξανδρος Γιακούποβιτς (Νο2) 6-2, 6-4
  • Andrew Fitzpatrick (M. Βρετανία)/Evan Song (ΗΠΑ) - Μάρκος Καλοβελώνης/Χαράλαμπος Καπόγιαννης 6-3, 6-4
  • Antoina Champagne/Kevin Farin (Βέλγιο) - Kωνσταντίνος Μίκος/Yannis Baltogiannis (Βέλγιο 6-0, 6-3
  • Dieter Kindlmann/Daniel Uhlig (Γερμανία) - Μιχαήλ Αναστάσιος Ψάρρος/Ιωάννης Στεργίου 6-0, 6-2
  • Αφροδίτη Λατινοπούλου/Sabrina Bamburac (Μ. Βρετανία) - Αgata Baranska (Πολωνία)/Kim Alice Grajdek (Γερμανία) (Νο3) 6-2, 4-6, 10-8
  • Borislava Botusharova/Ani Vangelova (Βουλγαρία) - Κατερίνα Μπάκα/Ιωάννα Μαρκεσίνη 6-1, 6-1
  • Michaela Pochabova/Nikola Vajdova (Σλοβακία) - Ανδρεάννα Χριστοπούλου/Ειρήνη Παπαγεωργίου 6-2, 6-1
  • Ionela Andreea Iova (Ρουμανία)/Andreea Roxana Vaideanu (Ιταλία) (Νο2) - Δέσποινα Βογάσαρη/Lina Gjorcheska (ΠΓΔΜ) 7-5, 7-6 (3)

Το πρόγραμμα της Τετάρτης:

09.30:

  • Αλέξανδρος Φερδινάνδος Γεωργούδας - Daniel Uhlig (Γερμανία)
  • Σταματία Φαφαλιού - Nikola Vajdova (Σλοβακία)

Όχι πριν τις 11.00:

  • Αλέξανδρος Γιακούποβιτς - Maximilian Neuchrist (Aυστρία)
  • Πάρις Γεμουχίδης - Laslo Urrutia Fuentes (Χιλή)

Όχι πριν τη 13.00:

  • Aνδρεάννα Χριστοπούλου - Jasmin Steinherr (Γερμανία, Νο4)

Όχι πριν τις 14.30:

  • Αγνή Στεφάνου - Diana Marcu (Ρουμανία)
  • Αφροδίτη Λατινοπούλου/Sabrina Bamburac (M. Βρετανία) - Ivette Lopez (Μεξικό)/Nuria Parrizas Diaz (Ισπανία)

Όχι πριν τις 16.00:

  • Αλέξανδρος Φερδινάνδος Γεωργούδας/Γιώργος Γιωτόπουλος - Alexandru Daniel Carpen (Ρουμανία)/Bjorn Propst (Αυστρία)

 


 

GREECE F3 FUTURES | 16-22 APRIL | OOP (17/04)
MEN: QUAL | MAIN DRAW | DOUBLES
WOMEN: QUAL | MAIN DRAW | DOUBLES
ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 16 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 22:35
 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση