tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Ώρα πρόκρισης για τρεις στο F3

E-mail Εκτύπωση


Εκτός από τη μεγάλη νίκη του Αλέξανδρου Γιακούποβιτς στον τελικό των Ανδρών του F2, την Κυριακή του Πάσχα είχαμε πλήρη δράση και στα προκριματικά του 3ου και τελευταίου Futures στο Ηράκλειο της Κρήτης. Ο Πιερ Μπισμπίκος και η Ειρήνη Παπαγεωργίου πέτυχαν σπουδαίες νίκες και χρειάζονται μία ακόμη για να προκριθούν στο κυρίως ταμπλό, όπως και οι Κωνσταντίνος Μίκος και Άγγελος Λένης που θα αναμετρηθούν μεταξύ τους. Δείτε τα αποτελέσματα της μέρας όλων των Ελλήνων αθλητών και τις ελληνικές συμμετοχές στο αυριανό πρόγραμμα.

Τρεις Έλληνες αθλητές θα διεκδικήσουν την πρόκρισή τους στο κυρίως ταμπλό του Greece F3 Futures στο σημερινό πρόγραμμα της διοργάνωσης του Ηρακλείου. Συγκεκριμένα, τη συμμετοχή τους στον τελευταίο γύρο των προκριματικών των απλών σφράγισαν από τους άνδρες οι Κωνσταντίνος Μίκος και Πιέρ Μπισμπίκος, ενώ από τις γυναίκες τα κατάφερε μόνο η Ειρήνη Παπαγεωργίου.

Μετά από ένα εκπληκτικό παιχνίδι που τελικά κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Πιέρ Μπισμπίκος έδειξε χαρακτήρα και πήρε μια πολύ σπουδαία νίκη για την καριέρα του, αποκλείοντας τον Βέλγο Νο13 στο ταμπλό, Antoine Champagne, με 6-4, 4-6, 7-6 (3). Πλέον ο Πιέρ ψάχνει μια νέα μεγάλη νίκη απέναντι στον Γερμανό Daniel Uhlig (No5), προκειμένου να προκριθεί στο κυρίως ταμπλό τη διοργάνωσης των 10.000 δολαρίων.

Την εντυπωσιακή του πορεία συνέχισε από την πλευρά του ο Κωνσταντίνος Μίκος, που συνέτριψε και τον Γερμανό Timon Reichelt με 6-0, 6-3 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο χωρίς να χει χάσει σετ στο τουρνουά. Στον αγώνα που θα κρίνει και την πρόκριση για το βασικό ταμπλό, ο 20χρονος Έλληνας θα αντιμετωπίσει τον Σουηδό Angelos Lenis, που νίκησε στην προηγούμενη φάση τον Νο1 του ταμπλό Ιταλό, Emanuele Moline (7-6, 6-4).

Σχεδόν αδύνατο ήταν το έργο των υπόλοιπων Ελλήνων που αγωνίστηκαν τη χθερσινή ημέρα, με όλους τους εκπροσώπους μας να δίνουν εξαιρετικά δύσκολα παιχνίδια κόντρα στους κορυφαίους του ταμπλό.

Ο Χρήστος Κεϊσίδης πάλεψε για τρία σετ με τον Πορτογάλο Jose Ricardo Nunes (Νο7), μέχρι τελικά να "λυγίσει" από την πίεση του αντιπάλου του και να ηττηθεί με 6-2, 5-7, 6-3, τη στιγμή που ο ο Ανδρέας Κωνσταντίνος Στεργίου ηττήθηκε από τον Νεοζηλανδό Anton Bettink (No6) με 6-2, 6-3. Την ίδια τύχη είχαν και οι Αλέξανδρος Γεώργιος Βακουφτσής και Φώτης Τριάντης, που ηττήθηκαν από τους Μiles Bugby (No12) και Kevin Farin (No14) με 6-2, 6-2 και 6-1, 6-2 αντίστοιχα, ενώ πολύ μικρή αντίσταση έφερε και ο Μιχαήλ Αναστάσιος Ψάρρος, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον Πορτογάλο Joao Domingues (No10) με 6-1, 6-0.

Στις γυναίκες, η Ειρήνη Παπαγεωργίου ήταν αυτή που κράτησε ψηλά την ελληνική σημαία, πετυχαίνοντας τη μοναδική νίκη κόντρα στην Αμερικανίδα Jeannez Daniel με 7-5, 6-4. Η Ειρήνη, θα διεκδικήσει σήμερα την είσοδό της στο κυρίως ταμπλό του τουρνουά του 3ου Futures του Ηρακλείου, κόντρα στη δυνατότερη τενίστρια των προκριματικών, τη Νο1 στο ταμπλό Ιταλίδα Alice Balducci.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις η Κατερίνα Μπάκα έκανε ό,τι μπορούσε κόντρα στην Νο9 του ταμπλό Γερμανίδα Michaela Frlicka, χωρίς όμως να αποφύγει τη συντριβή με 6-1, 6-1, ενώ την Ελένη Σταμάτη σταμάτησε η Μεξικανή Ivette Lopez, No12 του ταμπλό, που επιβλήθηκε στη μεταξύ τους αναμέτρηση με 6-3, 6-3.

Αποτελέσματα Κυριακής Πάσχα 15/04

Angelos LENIS (SWE) - Emanuele MOLINA (ITA) [1] 7-6(1) 6-4
Konstantinos MIKOS (GRE) - Timon REICHELT (GER) 6-0 6-3
Joao DOMINGUES (POR) [10] - Michail-Anastasios PSARROS (GRE) 6-1 6-0
Maximilian DINSLAKEN (GER) - Yannis BALTOGIANNIS (BEL) 7-5 6-1
Pier BISMPIKOS (GRE) - Antoine CHAMPAGNE (BEL) [13] 6-4 4-6 7-6(3)
Anton BETTINK (NZL) [6] - Andreas Konstantinos STERGIOU (GRE) 6-2 6-3
Jose-Ricardo NUNES (POR) [7] - Christos KEISIDIS (GRE) 6-2 5-7 6-3
Kevin FARIN (BEL) [14] - Fotis TRIANTIS (GRE) 6-2 6-2
Miles BUGBY (GBR) [12] - Alexandros - Georgios VAKOUFTSIS (GRE) 6-1 6-2

Irini PAPAGEORGIOU (GRE) - Jeannez DANIEL (USA) 7-5 6-4
Michaela FRLICKA (GER) [9] - Katerina BAKA (GRE) 6-1 6-1
Ivette LOPEZ (MEX) [12] - Eleni STAMATI (GRE) 6-3 6-3

Πρόγραμμα Δευτέρα του Πάσχα
Στις 10:00
Alice BALDUCCI (ITA) [1] vs. Irini PAPAGEORGIOU (GRE)

Όχι πριν τις 11:30
Angelos LENIS (SWE) vs. Konstantinos MIKOS (GRE)

Όχι πριν τις 13:00
Daniel UHLIG (GER) [5] vs. Pier BISMPIKOS (GRE)

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση