rg banner

Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Juniors 2019 (Pics)

E-mail Εκτύπωση

mikri 16 9 kalo arthro
Μετά από σχεδόν 1 μήνα αγώνων ολοκληρώθηκε με επιτυχία έπειτα από σπουδαίες προσπάθειες των νεαρών αθλητών το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Juniors στις κατηγορίες 10, 12, 14 και 16 ετών. Δείτε αναλυτικά τους νικητές σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες.

Στα αγόρια της κατηγορίας 10 ετών, πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Άλκης Μηχαλακόπουλος (Ο.Α Φοίβος Λάρισας) μετά την ολοκλήρωση του τελικού κόντρα στον Αθανάσιο Ζαραβουγιανό Ηράκλειο Ο.Α.Α), με σκορ 6-4. Στα κορίτσια της ίδιας ηλικιακής κατηγορίας την 1η θέση κατέκτησε η Βενετία Λέκα (Ο.Α Αθηνών) , κερδίζοντας την Ευθυμία Πέτσουλα (Ο.Α Δεσκάτης), με 6-4.

Αυτή την εβδομάδα στον Α.Ο.Α Ηλιούπολης μαζί με την κατηγορία 10 ετών, διεξήχθη και η κατηγορία 14 ετών. Εκεί την πρώτη θέση κατέλαβε ο Χρήστος Σπύρου (Ο.Α Γλυφάδας) σε βάρος του Ευγένιου Βασιλάκη (Α.Ο.Α Φιλοθέης) στον τελικό. Ο Ευγένιος Βασιλάκης διακρίθηκε και στα διπλά της διοργάνωσης εκεί όπου με συμπαίκτη τον Απόστολο Γραμματικούλη (Α.Ο.Α Φιλοθέης), κατέκτησαν τον τίτλο, μετά από νίκη 6-3, 6-2, κόντρα στους Χρήστο Σπύρου και Γεώργιο Δούσκο (Α.Ο.Α Ηλιούπολης).

Στην ίδια κατηγορία αλλά στα ταμπλό των κοριτσιών, η Αθηνά Πήττα (Α.Ο.Α Σταυρούπολης Ίφιτος) ήταν η μεγάλη πρωταγωνίστρια, κατακτώντας τους τίτλους στα μονά και στο μεικτό διπλό. Στο ταμπλό των μονών μάλιστα, δεν έχασε κανένα σετ, ενώ στον τελικό πήρε τη νίκη απέναντι στη νεαρή Άρτεμις Ασλανισβίλι (Α.Ο.Α Αστέρας Θεσσαλονίκης), με 6-2, 6-2.

Στο μεικτό η Πήττα συνεργάστηκε με τον Αχιλλέα - Ραφαήλ Κουσαρίδη (Μ.Γ.Σ Απόλλων Καλαμαριάς). Οι δύο νεαροί αθλητές, χωρίς επίσης να χάσουν κανένα σετ, κέρδισαν τον τίτλο, ενώ στον τελικό επιβλήθηκαν με 6-2, 6-3, των, Ιωάννη Κουτσογιάννη (Ο.Α Μαγνησίας) και Κορνηλία Ρήγα (Φθιωτικός Ο.Α).

Στα διπλά των κοριτσιών την πρώτη θέση κέρδισαν οι, Ελένη Κατανταλή (Α.Ο Τατοϊου) και Νικολέτα Παρετζόγλου (Ο.Α Πετρούπολης), έπειτα από νίκη που πέτυχαν απέναντι στις, Αθηνά Πήττα και Νικολέτα Ανεσιάδου (Α.Ο.Α Στραύπολης Ίφιτος), με 7-5, 6-4.

Τον περασμένο μήνα στον O.Α Πετρούπολης πραγματοποιήθηκαν τα ταμπλό της κατηγορίας 16 ετών. Στα αγόρια, ο Φίλιππος Αστρεινίδης (Α.Ο.Α Παπάγου) αναδείχθηκε πρωταθλητής στην κατηγορία των μονών, νικώντας στον τελικό τον Βασίλη Βολτυράκη (Ο.Α Σούδας) 6-1, 7-5, ενώ στα διπλά ο νεαρός αθλητής έφτασε μέχρι τον τελικό με συμπαίκτη τον Βολτυράκη, γνωρίζοντας την ήττα από τους, Γιάννη Σταμούλο (Α.Ο.Α Ηλιούπολης) και Βαγγέλη Κυπριώτη (Ο.Α Αθηνών).

Στα κορίτσια, η Δήμητρα Παύλου (Ο.Α Αθήνων) πήρε την πρώτη θέση στα μονά και στα διπλά. Στα μονά χωρίς να απολέσει κανένα σετ, έφτασε μέχρι τον τελικό, παίρνοντας τη νίκη με 6-1, 6-1, απέναντι στην Δέσποινα Μπαξοπούλου (Α.Ο.Α Υελού), ενώ στο ταμπλό των διπλών με συμπαίκτρια Μάγδα Αδαμοπούλου (Ο.Α Πετρούπολης), στέφθηκαν πρωταθλήτριες μετά από επικράτηση κόντρα στις, Δέσποινα Μαστροδήμα (Α.Σ Κολλεγίου Ντερή) και Φρειδερίκη Τζαμπαζίδη (Α.Σ Κολλεγίου Ντερή), με 6-0, 6-2.

Στα μεικτά την πρώτη θέση πανηγύρισαν οι, Αναστάσιος Τσελέπης (Ο.Α Αριδαίας) και Μαρία Γεωργιάδου (Ο.Α Αριδαίας). Οι 2 αθλητές δεν έχασαν κανένα σετ στην πορεία τους στην διοργάνωση και στον τελικό αντιμετώπισαν τους Γιάννη Σταμούλο και Μάγδα Αδαμοπούλου, κερδίζοντας με retired ενώ ο αγώνας βρισκόταν στο 3-0 του 1ου σετ.

Τον περασμένο μήνα παράλληλα με την κατηγορία των 16 ετών πραγματοποιήθηκαν -στον Α.Ο.Α Χαϊδαρίου- και τα ταμπλό των 12 ετών. Στα κορίτσια μονοπώλησε η Αλέξάνδρα Παναγιωτίδου (Ο.Α Θεσσαλονίκης), η οποία διακρίθηκε και στις 3 κατηγορίες που συμμετείχε. Στα μονά χωρίς να χάσει κανένα σετ, και έχοντας απολέσει μόλις 3 game σε συνολικά 6 αγώνες, πανηγύρισε την επικράτηση της. Στον τελικό αντιμετώπισε την Μυρτώ Πρωϊμάκη (Ο.Α Σούδας), νικώντας την, με 6-0, 6-1.

Στα διπλά η Αλεξάνδρα μαζί με την Μερόπη - Μαρία Μπατζή (Α.Σ Ακαδ. Πρωταθλ. Πευκών) δημιούργησαν μια πολύ δυνατή ομάδα, φτάνοντας στην κορυφή μετά από την μάχη που πήραν στον τελικό έναντι των, Ελένη Χατζηαβραάμ (Α.Ο.Α Πρωταθλ. Καβάλας) και Χρυσή Σμυρίδου (Ο.Α Σερρών), με 6-4, 6-2.

Στα μεικτά η Παναγιωτίδου με συμπαίκτη τον Στέφανο Πουρναρόπουλο (Ο.Α Θεσσαλονίκης), αναδείχθηκαν πρωταθλητές έπειτα από ένα σκληρό τελικό κόντρα στους Μερόπη - Μαρία Μπατζή και Φώτη Σκαλτσόγιαννη (Α.Ο.Α Χαϊδαρίου), μετά από σκληρή μονομαχία στο super tie break. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με 6-2, 4-6, [10-4].

Στα αγόρια, ο Καρπουζάς κατέκτησε την κατηγορία των μονών μετά από μια πολύ δυνατή πορεία στην διοργάνωση. Στον τελικό νίκησε τον Ιωάννη Σακκά (Α.Ο.Α Χαϊδαρίου) με 6-1, 6-1. Ωστόσο ο Σακκάς αναδείχθηκε πρωταθλητής στα διπλά μαζί με τον Νικόλαο - Φώτιο Μακρή (Α.Ο.Α Χαϊδαρίου). Η πορεία των 2 αθλητών ήταν πολύ καλή σε όλο το τουρνουά και στον τελικό επιβλήθηκαν σε βάρος των Καρπουζά και Σκαλτσόγιαννη, με το ανατρεπτικό 4-6, 7-5 [10-8].

Δείτε όλα τα αποτελέσματα του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αντισφαίρισης U10 - U12- U14 - U16