tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Tennis in Greece | Τα νέα του Τένις | Greek Tennis News

 

Aridea Cup: Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου

E-mail Εκτύπωση

aridea cup
Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο 1ος γύρος των μονών στο διεθνές τουρνουά της Tennis Europe που φιλοξενείται αυτή την εβδομάδα από τον Ο.Α. Αριδαίας. Οι 14 από τους 16 αθλητές που συνεχίζουν στο μονό αγοριών είναι από τη χώρα μας, ενώ στο μονό κοριτσιών προκρίθηκαν στον 2ο γύρο 11 αθλήτριες που εκπροσωπούν τα ελληνικά χρώματα. 

Στον 2ο γύρο του μονού αγοριών, μετά και τους σημερινούς αγώνες στην Αριδαία, προκρίθηκαν οι Νίκος Μανόπουλος, Τάσος Τσελέπης, Δημήτρης Τερτίγκας, Βαγγέλης Κυπριώτης, Γιώργος Νουχάκης, Αδαμάντιος Σταύρακας, Κωνσταντίνος Ράπτης, Ισαάκ Κουρτίδης, Βίκτωρας Ζερβουδάκης, Δημοσθένης Ταραμονλής, Pablo Luis Μπαλάφας, Αριστοτέλης Γκιθκόπουλος, Δημήτρης Αναγνωστόπουλος και Δημήτρης Χούμης.

Την πιο εντυπωσιακή νίκη, την πέτυχε ο Μανόπουλος, ο οποίος απέκλεισε από τον 1ο γύρο το Νο. 1 του ταμπλό, τον Βούλγαρο Mario Radev, με 7-5, 7-5. Πολύ σημαντική νίκη και για τον Pablo Luis Μπαλάφα, που μπήκε στο τουρνουά από τα προκριματικά και απέκλεισε το Νο. 6 του ταμπλό, Vladimir Popov, ενώ ο πρωταθλητής του Koufalia Cup, Κωνσταντίνος Ράπτης, έφτασε τις 6 συνεχόμενες νίκες σε διεθνείς διοργανώσεις.

Στον 2ο γύρο του μονού γυναικών, συνεχίζουν για τη χώρα μας οι Αναστασία Παρασκευούδη, Μαριλένα Καραδήμου, Ιωάννα Ζαχαράκη, Παρθένα Παυλίδου, Μαρία Γεωργιάδου, Μάρθα Μακαντάση, Έλλη Λογοθέτη, Βάλια Σαμαρά, Δήμητρα Παύλου και Μαρία Θεοχάρη.

Στον αγώνα της ημέρας, η Μαρία Θεοχάρη, η οποία ξεκίνησε την προσπάθειά της από το ταμπλό των προκριματικών, επικράτησε της Μαρίας Ελένης Πούλκα με 4-6, 6-2, 7-6 (7), έπειτα από ένα συγκλονιστικό 3ο σετ.

e tennis40 shoes465

Τα αποτελέσματα του 1ου γύρου:

Μονό αγοριών:
Νίκος Μανόπουλος - Mario Radev (1) 7-5, 7-5
Τάσος Τσελέπης - Τάσος Ντιβανίδης 6-2, 6-2
Δημήτρης Τερτίγκας (Q) - Δημήτρης Κουσαρίδης (LL) 6-3, 6-1
Βαγγέλης Κυπριώτης (7) - Damjan Popovski 6-3, 6-1
Γιώργος Νουχάκης (3) - Στάθης Τριανταφυλλίδης 6-3, 6-2
Αδαμάντιος Σταύρακας - Danyil Shcheblykin 6-4, 7-6 (7)
Victor Nachkov (Q) - Αχιλλέας Αδαλόγλου 7-5, 6-4
Gheorghe Claudiu Schinteie (5) - Στυλιανός Πούτης 6-3, 4-6, 6-3
Κωνσταντίνος Ράπτης (8) - Γιώργος Τσαλόπουλος 6-3, 6-1
Ισαάκ Κουρτίδης (Q) - Νikola Keremedchiev 6-2, 6-2
Βίκτωρας Ζερβουδάκης - Νικόλαος Ρόζος 6-2, 6-2
Δημοσθένης Ταραμονλής (4) - Alexander Marinov 6-0, 6-2
Pablo Luis Μπαλάφας (Q) - Vladimir Popov (6) 5-7, 6-1, 6-4
Aριστοτέλης Γκιθκόπουλος (Q) - Φώτης Ανδρέας Αντωνιάδης (Q) 6-2, 5-7, 6-4
Δημήτρης Αναγνωστόπουλος (Q) - Maximilian Borisov 6-7 (5), 6-4, 6-2
Δημήτρης Χούμης (2) - Φίλιππος Ζαχιώτης 6-4, 7-5

Μονό κοριτσιών:
Αναστασία Παρασκευούδη (1) - Ζωή Γανίτη 6-0, 6-4
Μαριλένα Καραδήμου - Anastasia Savanina (LL) 6-3, 6-2
Ιωάννα Ζαχαράκη (Q) - Ελένη Λαζαρίδου 6-1, 6-2
Marina Hristova (8) - Μάγδα Αδαμοπούλου (Q) 6-4, 6-3
Aleksandra Simeva (3) - Ιωάννα Μερτζανίδη (Q) 6-0, 6-2
Παρθένα Παυλίδου - Εύα Αναγνώστου (Q) 7-5, 7-5
Μαρία Γεωργιάδου - Alexandra Karina Gheorghe (LL) 6-1, 6-7 (4), 6-2
Ιωάννα Γιαννακού (6) - Όλγα Διακουμάκου (Q) 6-2, 6-0
Valerija Kravchuk (5) - Αναστασία Σία 6-4, 3-6, 6-3
Μάρθα Μακαντάση (Q) - Πολυξένη Κατσιμάνη 6-0, 6-0
Έλλη Λογοθέτη - Dea Tchipeva (Q) 6-2, 6-2
Βάλια Σαμαρά (4) - Νεφέλη Ζαφείρη 6-4, 6-3
Δήμητρα Παύλου (7) - Λυδία Ζαφείρη 6-1, 6-0
Tatiana Prapa - Ευφροσύνη Γεωργία Στελλιάτου 6-0, 6-1
Μαρία Θεοχάρη (Q) - Μαρία Ελένη Πούλκα 4-6, 6-2, 7-6 (7)
Vanessa Ioana Georgiana Popa Teiusanu (2) - Λυδία Βλάχου 6-1, 6-1

Την Τετάρτη, η δράση στα γήπεδα του Ο.Α. Αριδαίας θα συνεχιστεί με τις αναμετρήσεις του 2ου γύρου των μονών και του 1ου γύρου των διπλών. Δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα.

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση

Διαφήμιση

Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
ote nov 2016 300x80

Διαφήμιση
latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση