tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

23 ελληνικές προκρίσεις στα Κουφάλια

E-mail Εκτύπωση

Koufalia Cup
Με 23 ελληνικές προκρίσεις συνδυάστηκε η σημερινή μέρα του Koufalia Cup στα Κουφάλια. Ολοκληρώθηκε ο 1ος γύρος για το διεθνές τουρνουά της Tennis Europe, με 13 Ελληνίδες και 10 Έλληνες να προκρίνονται στον 2ο γύρο των μονών κοριτσιών και αγοριών αντίστοιχα.

Στις "16" καλύτερες του μονού κοριτσιών στο Koufalia Cup, θα συνεχίσουν 13 Ελληνίδες τενίστριες και συγκεκριμένα οι Στεφανία Μωϋσιάδη, Παρθένα Παυλίδου, Μαργαρίτα Χουλιαρά, Λυδία Βλάχου, Τζοάνα Ζαχαράκη, Νικολέτα Αγγελάκη, Ευαγγελία Κοκκινάκη, Ευγενία Κοκκινάκη, Ελένη Καμπάνταη, Γαβριέλλα Χαραλαμπίδη, Ελένα Μαρία Παπακωνσταντίνου, Ιωάννα Γιαννακού και Βασιλεία Γρίβα.

Η Καμπάνταη, η οποία είναι στο Νο. 1 του ταμπλό, κέρδισε τη Μαριλή Κανελλοπούλου με 6-0, 6-3 και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο την Έλενα Μαρία Παπακωνσταντίνου, που επιβλήθηκε της Σέρβας Teodora Subanovic, με 6-3, 6-0. Η Ιωάννα Γιαννακού απέκλεισε τη Μαρία Ελένη Πούλκα με 6-1, 6-1 και στη συνέχεια θα παίξει με τη Ρωσίδα Anastasia Grineva, που σταμάτησε την προσπάθεια της Ζωής Γανίτη, κερδίζοντας την Ελληνίδα αθλήτρια με 6-3, 7-5.

Η Στεφανία Μωϋσιάδη κέρδισε την Οριάνα Γαλανού με 6-3, 6-2 και θα παίξει με την Παρθένα Παυλίδου, που μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, επικράτησε της Δήμητρας Κυζηράκου, με 6-4, 3-6, 7-6 (3). Η Τζοάνα Ζαχαράκη επικράτησε της Βάλιας Σαμαρά 6-4, 7-6 (2) και θα αντιμετωπίσει στις "16" τη Γαλλίδα Diana Cvetkovic, No. 5 στο ταμπλό, που κέρδισε την Δήμητρα Τεζαψίδου με 6-1, 6-1.

Η Μαργαρίτα Χουλιαρά πήρε τη νίκη με 6-2, 6-2 επί της Σοφίας Χατζηστουγιάννη και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τη Νικολέτα Αγγελάκη, που κέρδισε την Φωτεινή Ανδρεασίδου με 6-0, 6-1.

Η πρωταθλήτρια την προηγούμενη εβδομάδα στο Kilkis Cup, Γαβριέλλα Χαραλαμπίδη, συνέχισε το νικηφόρο της σερί με την επικράτηση επί της Ειρήνης Ασημίνας Πατρωνίδη, με 6-4, 6-0. Στον 2ο γύρο η Γαβριέλλα θα αντιμετωπίσει τη Βασιλεία Γρίβα, Νο. 3 στο ταμπλό, που κέρδισε τη Βουλγάρα Alexia Vasileva, με 6-2, 6-2.

Οι δίδυμες αδερφές Κοκκινάκη, θα τεθούν αντιμέτωπες στον 2ο γύρο, μετά και τις επιτυχημένες πρεμιέρες τους. Η Ευαγγελία απέκλεισε τη Ρωσίδα Sofiya Yastrebova με 6-0, 6-1, ενώ η Ευγενία κέρδισε τη Μελπομένη Κίτση με 6-1, 6-0. Τέλος, Η Λυδία Βλάχου επικράτησε της Ιωάννας Μερτζανίδη με 3-6, 6-2, 6-3 και θα παίξει με τη Γερμανίδα Pia Kranholdt, Νο. 6 στο ταμπλό, που κέρδισε την Κυριακή Ζαράρη με 6-0, 6-0.

Στο μονό των αγοριών, 10 αθλητές μας πέρασαν στον 2ο γύρο, και συγκεκριμένα οι Ανδρέας Καρδάρης, Δημήτρης Χούμης, Πάρις Πεντούσης, Αριστοτέλης Θάνος, Γιώργος Μορφονιός, Γιώργος Πίγγος, Κωνσταντίνος Ράπτης, Βαγγέλης Φραγκίστας, Αλέξανδρος Ρουμπής και Δημοσθένης Ταραμονλής.

Ο Καρδάρης κέρδισε το Νικόλαο Ρόζο με 6-3, 6-3 και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Δημήτρη Χούμη, που κατάφερε να αποκλείσει σχετικά εύκολα τον Ισραηλινό Raz Haviv, No. 5 στο ταμπλό, με 6-3, 6-1. Ο Πάρις Πεντούσης κέρδισε με 6-0, 6-0 τον Γιώργο Νουχάκη και θα συναντήσει αύριο τον Αριστοτέλη Θάνο, που κέρδιζε με 6-2, 5-7, 3-0 τον ελληνικής καταγωγής Αλέξανδρο Tsikov, όταν εκείνος εγκατέλειψε.

Ο Γιώργος Πίγγος επιβλήθηκε του Στέφανου Αχιλλέα Παπαγεωργίου με 6-3, 6-0 και θα αντιμετωπίσει τον Κωνσταντίνο Ράπτη για μια θέση στην τελική 8άδα. Ο τελευταίος επικράτησε του Αυστριακού Stefan Petrovic, με 6-2, 6-2.

Ο Αλέξανδρος Ρουμπής κέρδισε εύκολα τον Αμερικανό Samuel Tell Gurary, με 6-1, 6-0, και θα παίξει στον 2ο γύρο με τον Ρώσο Amir Rakhimov, Νο. 8 στο ταμπλό, που απέκλεισε τον Νίκο Μανόπουλο εξαιτίας τραυματισμού, αφού ο νεαρός Έλληνας αθλητής αναγκάστηκε να εγκαταλείψει στο 3ο σετ και ενώ ήταν πίσω με 6-4, 3-6, 2-1, σε ένα κλειστό παιχνίδι. 

Ο Δημοσθένης Ταραμονλής κέρδισε τον Θανάση Δράκο με 6-4, 6-1 και θα αντιμετωπίσει στον 2ο γύρο τον Σέρβο Nemanja Subanovic, Νο. 2 στο ταμπλό, που πέρασε και αυτός με εγκατάλειψη Έλληνα παίκτη στους "16", αφού ο αντίπαλός του, Λευτέρης Σταύρου, αναγκάστηκε να αποχωρήσει από το court μετά από ένα μόλις game.

Ο Βαγγέλης Φραγκίστας κέρδισε τον Χρήστο Νικολούλη με 6-3, 6-2 και θα παίξει με τον Βρετανό Sam Bossem, No. 3 στο ταμπλό, που επικράτησε του Στυλιανού Πούτη με 6-1, 6-2. Ο Γιώργος Μορφονιός επικράτησε του Κωνσταντίνου Τερλεμέ με 6-1, 6-1 και θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τον Βρετανό Luka Petrovic, No. 6 στο ταμπλό, που κέρδισε τον Αναστάση Τσελέπη, με 6-1, 6-0.

Ο Κύπριος, Σέργιος Κύζας, ο οποίος βρίσκεται στο Νο. 1 του ταμπλό, πέρασε επίσης στον 2ο γύρο, μετά και τη νίκη του επί του Γιώργου Χαραλαμπίδη με 6-0, 6-0. Στους "16", ο Κύζας θα αντιμετωπίσει τον Σέρβο Stefan Ivic, που απέκλεισε τον Γιάννη Μπινόπουλο, με 6-2, 6-4.

 
Διαφήμιση

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
latest-atp-videos

charitonidis-thecoach


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση