tennisnews.gr - Το Τένις στην Ελλάδα | Τσιτσιπας - Σακκαρη

Διαφήμιση
Διαφήμιση
 

Οι πιθανοί αντίπαλοι της Εθνικής στο World Group II

E-mail Εκτύπωση

Στέφανος Τσιτσιπάς
Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες των πλέι οφ του World Group I του Davis Cup, από τους οποίους και προέκυψαν οι πιθανές ομάδες που μπορεί να βρει μπροστά της η Ελλάδα τον Σεπτέμβριο. Ανάμεσα σ' αυτές βρίσκεται και η παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2014, Ελβετία.

Η Ελλάδα κέρδισε με 4-1 τις Φιλιππίνες στη Μανίλα αυτή την εβδομάδα και εξασφάλισε μια θέση στο World Group II, όπου τον Σεπτέμβριο (18-19/09) θα αντιμετωπίσει μια από τις παρακάτω ομάδες, διεκδικώντας την πρόκρισή της στα πλέι οφ του World Group I του 2021!

Οι πιθανοί αντίπαλοι της Εθνικής:

ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΪ
ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΤΟΥΡΚΙΑ
ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ
ΜΕΞΙΚΟ
ΤΑΪΛΑΝΔΗ
ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ
ΕΛΒΕΤΙΑ
ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΟΣ
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ
ΚΙΝΑ
ΠΑΚΙΣΤΑΝ*
ΣΛΟΒΕΝΙΑ*

*Οι αγώνες ανάμεσα στο Πακιστάν και στη Σλοβενία δεν ολοκληρώθηκαν εξαιτίας των συνεχών βροχοπτώσεων στο Ισλαμαμπάντ.

Αίσθηση προκαλεί βεβαίως ο υποβιβασμός της Ελβετίας στο World Group II, μιας ομάδας που βρισκόταν στην κορυφή του κόσμου πριν από 6 χρόνια, χάρη στους Roger Federer και Stan Wawrinka. Κανείς από τους δυο μεγάλους Ελβετούς τενίστες δεν επέστρεψε στη διοργάνωση μετά το 2015 κι έτσι η ελβετική ομάδα - η οποία κατάφερε να κρατηθεί στο World Group μέχρι και το 2018 - γνώρισε 2 διαδοχικούς υποβιβασμούς στα 2 τελευταία χρόνια.

Η Νότια Αφρική είναι επίσης μια πολύ δυνατή ομάδα όταν είναι πλήρης, καθώς διαθέτει τους Kevin Anderson, Lloyd Harris και τον πολύ έμπειρο Raven Klaasen στα διπλά. Η Κίνα είναι μια ομάδα με μεγάλο βάθος στο ρόστερ της, η οποία δεν αγωνίστηκε με τη Ρουμανία, εξαιτίας του κορωνοϊού που έχει φέρει τη χώρα σε κατάσταση έκτακτης ανάγκης.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των πλέι οφ του World Group I:

ΟΥΚΡΑΝΙΑ - ΚΙΝΕΖΙΚΗ ΤΑΪΠΕΪ 3-2
Palace of Sports Yunist, Ζαπορίζια, Ουκρανία (hard, indoor)
Sergiy Stakhovsky v Chun Hsin Tseng 6-3, 1-6, 2-6
Illya Marchenko v Tung-Lin Wu 4-6, 4-6
Molchanov/Stakhovsky v Hsieh/Yang 6-7 (4), 6-4, 6-4
Sergiy Stakhovsky v Tung-Lin Wu 7-6 (3), 4-6, 6-3
Illya Marchenko v Chun Hsin Tseng 6-3, 6-2

ΒΟΛΙΒΙΑ - ΔΟΜΙΝΙΚΑΝΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ 3-1
Club de Tenis Santa Cruz, Σάντα Κρουζ, Βολιβία (clay)
Hugo Dellien v Jose Hernandez-Fernandez 6-3, 6-4
Federico Zeballos v Roberto Cid Subervi 3-6, 4-6
Dellien/Zeballos v Cid Subervi/Hardt 6-3, 6-2
Hugo Dellien v Roberto Cid Subervi 7-5, 6-4

ΤΟΥΡΚΙΑ - ΙΣΡΑΗΛ 1-3
Club Megasaray, Αττάλεια, Τουρκία (clay)
Cem Ilkel v Daniel Cukierman 6-7 (4), 2-6
Altug Celikbilek v Ben Patael 7-5, 1-6, 6-4
Erel/Ilkel v Cukierman/Erlich 3-6, 1-6
Cem Ilkel v Edan Leshem 2-6, 6-7 (4)

ΒΟΣΝΙΑ - ΝΟΤΙΑ ΑΦΡΙΚΗ 3-1
Arena Zenica, Ζένιτσα, Βοσνία & Ερζεγοβίνη (hard, indoor)
Damir Dzumhur v Ruan Roelofse 7-6 (3), 7-5
Mirza Basic v Lloyd Harris 5-7, 2-6
Basic/Brkic v Klaasen/Roelofse 7-6 (4), 6-3
Damir Dzumhur v Lloyd Harris 6-1, 2-1, ret.

ΜΕΞΙΚΟ - ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ 2-3
Club Deportivo La Asunción, Metepec, Μεξικό (clay)
Manuel Sanchez v Patrik Niklas-Salminen 4-6, 4-6
Gerardo Lopez Villasenor v Otto Virtanen 6-3, 6-7 (5), 7-5
Gonzalez/Reyes-Varela v Heliovaara/Kontinen 3-6, 6-7 (6)
Gerardo Lopez Villasenor v Harri Heliovaara 6-0, 7-6 (2)
Manuel Sanchez v Otto Virtanen 2-6, 6-7 (6)

ΛΙΒΑΝΟΣ - ΤΑΪΛΑΝΔΗ 3-1
Automobile and Touring Club of Lebanon, Jounieh, Λίβανος (clay)
Benjamin Hassan v Jirat Navaririsomboon 6-1, 6-2
Hasam Ibrahim v Wishaya Trongcharoenchaikul 6-7 (8), 6-3, 6-7 (5)
Hassan/Samaha v Kittirat Kerdlaphee/Phongsapak Kerdlaphee 6-3, 6-7 (7), 6-0
Benjamin Hassan v Wishaya Trongcharoenchaikul 6-2, 6-0

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ - ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ 3-1
ASB Tennis Arena, Ώκλαντ, Νέα Ζηλανδία (hard)
Finn Tearney v Jordi Munoz-Abreu 6-4, 6-4
Ajeet Rai v Luis David Martinez 7-5, 4-6, 2-6
Daniell/Sitak v Martinez/Munoz-Abreu 6-3, 7-6 (3)
Rubin Statham v Brandon Perez 6-2, 6-7 (3), 4-1, ret.

ΠΕΡΟΥ - ΕΛΒΕΤΙΑ 3-1
Club Lawn Tennis de la Exposicion, Λίμα, Περού (clay)
Juan Pablo Varillas v Sandro Ehrat 7-6 (4), 7-6 (3)
Nicolas Alvarez v Henri Laaksonen 4-6, 4-6
Galdos/Panta v Ehrat/Margaroli 7-5, 7-6 (8)
Juan Pablo Varillas v Henri Laaksonen 6-3, 3-6, 7-6 (3)

ΝΟΡΒΗΓΙΑ - ΜΠΑΡΜΠΑΝΤΟΣ 4-0
Oslo Tennis Arena, Όσλο, Νορβηγία (hard, indoor)
Viktor Durasovic v Darian King 6-4, 6-2
Casper Ruud v Haydn Lewis 6-2, 6-2
Durasovic/Ruud v Lewis/Marshall 6-3, 6-1
Lukas Hellum Lilleengen v Kaipo Marshall 6-2, 6-1

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ - ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 0-4
Siauliai Tennis Academy, Siauliai, Λιθουανία (hard, indoor)
Laurynas Grigelis v Frederico Ferreira Silva 7-6 (6), 3-6, 0-6
Julius Tverijonas v Joao Sousa 1-6, 3-6
Grigelis/Mugevicius v Joao Sousa/Pedro Sousa 3-6, 1-6
Laurynas Grigelis v Pedro Sousa 6-7 (5), 7-5, 3-10

ΡΟΥΜΑΝΙΑ - ΚΙΝΑ w/o

ΠΑΚΙΣΤΑΝ - ΣΛΟΒΕΝΙΑ 0-0
Pakistan Sports Complex, Ισλαμαμπάντ, Πακιστάν (grass, outdoor)
Aisam Qureshi v Nik Razborsek
Aqeel Khan v Blaz Kavcic
Khan/Qureshi v Kavcic/Kocevar-Desman
Aisam Qureshi v Blaz Kavcic
Aqeel Khan v Nik Razborsek

Φωτογραφία: Twitter @kristelsports

 

Διαφήμιση


Σχετικά Άρθρα

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση

Διαφήμιση
latest-atp-videos

tennislearning system


Διαφήμιση

Διαφήμιση
Διαφήμιση
Διαφήμιση